Égő ​titok / Sakknovella 12 csillagozás

Stefan Zweig: Égő titok / Sakknovella

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Szépirodalmi, Budapest, 1966
192 oldal · puhatáblás · Fordította: Fónagy Iván, Gergely Erzsébet

Stefan Zweig: Égő titok / Sakknovella

A Sakknovellával kezdtem, mert azt olyan régen terveztem már elolvasni pusztán a címe miatt – és az annyira le is nyűgözött, hogy elcsodálkoztam rajta, miért is nem olvastam én még soha semmit Zweigtől. Aztán a másik, az Égő titok már kevésbé tetszett, de az se rossz, csak épp nem a legjobbnak tartott, legcsiszoltabb elbeszélése után kellett volna olvasnom. Hanem előtte. Hja, itt bizony be kellett volna tartani a könyvbéli sorrendet, nem lett volna szabad engedni az égő kíváncsiságnak. És akkor máris valami rokon vonást fedezhetek fel magamban a „titkos” elbeszélésbeli beteg gyermekével nyaraló, ám a gyereknevelést valami állatidomításként kezelő, hideg-rideg, érett virágkorában lévő (40-es) századeleji úrihölgy, s leginkább kacér kalandokról és kíváncsi vágyakról lemondó fásult döntése, és a saját magam tapasztalata, a kíváncsiságból előreugró olvasás élményrontó rosszasága között. A fiú szemszögéből láttatott felnőttvilág leírása – minden hazugságával, csábító és számító, a gyermeket eszközként felhasználó körmönfontságával – igen pontos. A fiú érzelmeit ecsetelő-festegető rész viszont kevésbé és arányait tekintve túl sok. Tartalmát tekintve tehát ez a novella is oké, eszközeit és arányait nézve viszont szépséghibás.
A Sakknovella viszont mestermű. Hosszú a döntő pillanat felvezetése, de csak így érthető meg igazán a pillanat súlya, amikor a győztes lemond győzelméről, mielőtt rajta is eluralkodna valamiféle átkozott szenvedély. És ekkor már is azt érezzük, hogy több ez, mint két ember játszmája; az analfabéta és butácska parasztfiúból sakkvilágbajnokká avanzsálódó pökhendi ifjonc és az Ausztriát lerohanó hitleri gépezet idegtépő, tudatromboló, embernyomorító rabságában elméjét sakkjátszmák bevésésével pallérozó és mániákussá fejlesztő lángelme párharca – ez két külön világ, két ellentét összecsapása. És a győzelem ezúttal a lemondás. A megmenekülés ára a láthatatlanba szürkülés.

milcsaj P>!
Stefan Zweig: Égő titok / Sakknovella

Az égő titok olvastatta magát. Három szereplő kitöltötte a novellát, zseniális. A gyermeki lélek ábrázolása is tetszett. A Sakknovella is új élmény volt. Ilyenről, hogy sakkmérgezés, még csak nem is hallottam. Voltak pillanatok, amikor játszottam volna én is a királyi játékkal :) Aztán amikor olvastam dr.B. történetét, elmúlt ez az érzésem :D Eleinte azt gondoltam, Czentovic lesz a főszereplő, de végül dr. B. került reflektorfénybe, számomra ez is meglepő volt.

Chuti>!
Stefan Zweig: Égő titok / Sakknovella

A Sakknovella még mindig mestermű!
Az Égő titkot még emésztgetem. Összességében ez is tetszett, de valahogy nem ragadott meg annyira. Egyébként Stefan Zweig fantasztikusan ábrázolta egy kisfiú vívódásait és azt hogy a felnőttek mennyire gyenge és igazságtalan jellemek tudnak lenni.

Jesper_Olsen P>!
Stefan Zweig: Égő titok / Sakknovella

Két novella, két mestermű. Alig kétszáz oldalban nagyon sok mindent megtudhatunk magunkról, az emberről.

Kek P>!

Ezen a csütörtöki napon, július huszonhetedikén, különösen soká kellett várnom. Bizonyos oknál fogva pontosan emlékszem a dátumra, az előszobában ugyanis – ahol természetesen állva kellett várnom, míg úgy éreztem, combcsontom a törzsembe fúródik –, ebben az előszobában egy naptár lógott. El nem tudom mondani, írott és nyomtatott szóra éhezve, milyen végtelen mohósággal faltam ezt a számot, ezt a néhány betűt; július huszonhét. Néztem és néztem a naptárt, le nem tudtam venni róla a szemem.

152. oldal, Sakknovella

Kek P>!

Senki, de senki nem tudja elmondani, nem tudja lemérni, nem tudja elmagyarázni embertársának, de még önmagának sem, milyen lassan telik az idő a tétlenségben, az időtlenségben. Senkivel sem lehet megértetni, milyen gyorsan emészti, pusztítja az embert ez az űr, ez a szörnyű semmi, ez a szörnyű nirvána

150. oldal, Sakknovella

Kek P>!

Könyv van a zsebben. Térdem megremegett. Könyv! Négy hónapja nem volt könyv a kezemben. Részegítőn, kábítóan hatott rám a gondolat; egy könyv, amelyben szavak láncolódnak, sorok, oldalak, lapok követik egymást. Könyv, melyből más, új, elterelő gondolatokat meríthet az ember. Megbűvölten bámultam a hajlásra, melyet a kis könyv dagasztott a zsebben. Szinte perzselte szemem a szövetet, s csaknem lyukat égetett a köpenyen. Végül is nem tudtam már türtőztetni magam. Közelebb sodródtam a könyvhöz. Csupán arra a gondolatra, hogy megérinthetem a posztón keresztül, remegés futott végig egész testemen. Ellenállhatatlanul vonzott a köpeny.

154. oldal, Sakknovella

Kek P>!

De nem sértő korlátozás-e a sakkot egyszerűen játéknak nevezni? Nem tudomány, nem művészet-e egyúttal, mely úgy lebeg e kategóriák között, mint Mohamed koporsója ég és föld között?

118. oldal, Sakknovella

Kapcsolódó szócikkek: Mohamed
Kek P>!

Nem veréssel és testi fenyítéssel akartak adatokat szerezni tőlünk, hanem sokkal finomabb, sokkal bonyolultabb módszerrel: a lehető legrafináltabban kiagyalt elkülönítéssel. Nem bántottak – csupán tökéletesen üres térbe helyeztek. Tudvalevően semmi sem oly nyomasztó az emberi lélekre, mint az űr. Miután mindegyikünket egy ilyen légüres térbe zártak, olyan szobába, mely a külvilágtól hermetikusan el volt különítve, arra számítottak, hogy verés vagy fagy helyett ez a lelki nyomás pattantja majd fel ajkainkat.

145. oldal, Sakknovella

Kek P>!

Hiszen oly kimondhatatlanul könnyű rászedni egy gyanútlan gyermeket, akinek oly ritkán versenyeznek a szeretetéért.

19. oldal, Égő titok

Kek P>!

Nagy tanácskozások kezdődtek ekkor. Bár a fiatal bajnok voltaképpen nem volt a város polgára, az esemény mégis a legnagyobb mértékben felkeltette a helybeliek lokálpatriótizmusát. Az a tisztesség éri talán végre ezt a kis várost, melyet eddig alig vettek észre a térképen, hogy híres embert küldhet a világba.

113. oldal, Sakknovella

Kek P>!

Módszere igen egyszerű. A vele egyívású földieken kívül, akikkel kiskocsmákban olykor elborozgat, lehetőség szerint senkivel sem áll szóba. Ha művelt embert sejdít valahol, sebtében visszahúzódik csigaházába, s így senki sem dicsekedhetik azzal, hogy valaha is butaságot hallott volna szájából, vagy hogy módjában lett volna mérőónját műveltségének mélységeibe eresztenie.

117. oldal, Sakknovella

Kek P>!

Egyre csüggedtebb lett, egyre rövidültek bizonytalan léptei az állomásra menet. Hányszor álmodozott erről a szökésről, hányszor gondolta, hogy kirohan az életbe, hogy császár lesz vagy király, költő vagy katona, és lám, most csüggedten nézi a kivilágított kis házat, és folyton arra gondol, elég lesz-e a húsz korona, hogy nagyanyjához utazzon.

89. oldal, Égő titok

Kek P>!

A vadász most zsákmányt szimatolt. Szeme kihívóan kereste az asszony tekintetét, amely néha villogó határozatlansággal keresztezte az övét, elnézett mellette, de sohasem adott világos feleletet.

10. oldal, Égő titok