Az ​olvasó nők veszélyesek 44 csillagozás

Az olvasó nők a festészetben és a fotóművészetben
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Az ​olvasó nők története a festészetben és a fotóművészetben is tükröződik, hiszen az olvasó nőalakok minden korszakban lenyűgözték a művészeket. Persze több évszázadnak kellett eltelnie, mire a nők végre valóban azt olvashatták, amihez kedvük támadt. Kezdetben csak hímezniük, imádkozniuk, gyerekekre vigyázniuk és főzniük volt szabad. Attól a perctől fogva azonban, amikor rájöttek, hogy az olvasás révén az otthon szűk világát a gondolatok, a fantázia, és nem utolsósorban a tudás határtalan világával cserélhetik fel, fenyegetést jelentettek a férfiak uralta társadalomra. A nők az olvasás által olyan tudásanyagot sajátíthattak el, melyet eredetileg nem nekik szántak. Stefan Bollmann az olvasó nők történetének ezt az izgalmas fejezetét beható részletességgel vizsgálja a középkortól a jelenig, a súlypontot a XIX. és XX századi alkotásokra helyezve. A kiválasztott festményeket, rajzokat és fényképeket rövid kísérőszöveggel mutatja be. Az olvasó nőket ábrázoló képek különleges… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

Scolar, Budapest, 2008
158 oldal · ISBN: 9789632440392 · Fordította: Sárossi Bogáta

olvasóbarát P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek Az olvasó nők a festészetben és a fotóművészetben

Nagyon tetszett ez a kötet, a bevezető tanulmányok is, a nők olvasásának alakulásáról, szokásairól. Hogy nem mindig volt veszélytelen foglalatosság a nőknek az olvasás, arról tanúskodik ez az idézet.
Az olvasók magukhoz veszik a kincset. Ezeket a pillanatokat mutatják meg a képek, amikor az olvasó kilopja magát a világból.
Különböző korok festőművészei és fotóművészei örökítették meg az Áldott olvasó nők, az Elvarázsol olvasó nők, az Öntudatos olvasó nők, az Érzelmes olvasó nők, a Szenvedélyesen olvasó nők, a Magányos olvasó nők képeit.
Az még érdekesebb, amikor a művész is nő, mint Theodora Miller fotográfusnő, vagy Eve Arnold, aki Marilyn Monroe képét készítette, aki éppen az Ulyssest olvasta.
Nagyon érdekes volt az is, amit a hangos és a néma olvasás különbözőségéről ír a szerző.
Vannak képek, amelyeket nagyon szeretek, kifejezőek, szépek, hangulatosak, a képek többsége ilyen a kötetben.
Nagyon örültem Bellák Gábor bevezetőjének Az olvasó magyar nők és a gyönyörű magyar képeknek a festészet történetében is jelentős helyet elfoglaló magyar mesterektől, Györgyi Giergl Alajostól, Benczúr Gyulától, Munkácsy Mihálytól,Rippl _ Rónai Józseftől és Perlmutter Izsáktól.
Kultúrtörténeti szempontból is nagyon érdekes kötet, a képek többsége nagyon tetszett, a rövid műértékelések közelebb hozzák az olvasóhoz a művészt és az alkotást.
Nagyon jól választották meg a kötet borítóját is, a választott kép nagyon kifejező.

sztimi53 P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Szép. Ez a könyv nem annyira az olvasás történetét követi nyomon, a nők szerepét mutatja az olvasás és könyvek világában az idők folyamán. Csodás képek meghatározó és nem meghatározó asszonyokról, akiket olvasás közben ábrázoltak. Mellé pedig szép gondolatokat fűztek. Amolyan tisztelgés a női olvasók előtt. És magára ismer az ember az elmélyülten olvasó nőalakban, vagy épp az olvasásból felnéző lány tekintetében, akin látszik, hogy bár jelen van, mégis messze jár. Az olvasmányában. Hát én is ez vagyok. Olvasó nő. Veszélyes? Talán. De azért ha erre jártok, és könyv van a kezemben, örökítsetek meg az utókornak.
Ennél szebb karácsonyi ajándékot nem vehettem volna magamnak.

IrodalMacska P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Az olvasó nők veszélyesek. Ugyan első pillantásra egy hangzatos címnek tűnik csupán, azonban a történelem folyamán (és még sajnos ma is!) egy olvasó nő veszélyesnek számított: gondolkodott, önálló véleményt formált, tehát a „tipikus szerepétől” eltért. Érdekes volt olvasni az olvasás nők életében betöltött szerepéről, arról, hogy mit volt ildomos olvasni és mi számított abszolúte tabunak. Korábban bele sem gondoltam abba, hogy az olvasás hordoz magában egyfajta intimitást is: elbújunk az aktuális olvasmánnyal, befészkeljük magunkat a fotelbe vagy éppen bebújunk az ágyba és teljesen kizárjuk a külvilágot.
Az előszót, illetve a bevezetőt pedig a festmények, illetve fotók követik, amelyeket a szerző az áldott, az elvarázsolt, az öntudatos, az érzelmes, a szenvedélyes és a magányos olvasó nők szerint szedett csokorba.

Gyönyörű találkozása ez a kötet irodalomnak és művészettörténetnek.

Scolar, Budapest, 2008
158 oldal · ISBN: 9789632440392 · Fordította: Sárossi Bogáta
pókliliom
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

A két csillag is annak a pár szép képnek szól. Nem az én könyvem, nem erre számítottam. Borzalmasan rossz és unalmas könyv.

MagyarIldikó
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Ez a könyv csodálatos! :)

Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Gyönyörű könyv! Az előszava és az írás az olvasás történetéről zseniális! A festmények, rajzok, fotók pedig maga a tökély! Nagyon ügyesen van válogatva, szerkesztve.
Kedvenc képem, melyet @cseri használ avatarnak. Lélegzetelállító… Franz Eybl – Olvasó lány, 1850

krisztina0419
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Nagyon érdekes, és meseszép album.( És majdnem egy évig vártam rá, hogy a könyvtárból hozzám kerüljön!!!) Csak ne lenne az elején az az 1-2 oldal szöveg. Az első előszó engem teljesen az őrültbe kergetett! Majdnem lemondtam róla miatta, de erős voltam és tovább folytattam. 2 képet sikerült benne találnom,ami nagyon megnyerte a tetszésemet. De akadtak közte olyanok is,amik egyáltalán nem az én ízlésemnek valók. Fél csillag az unalmas előhangnak szól.

klaratakacs +SP
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Kicsit hosszú bevezetés, de aztán a képek és írások nagyon tetszettek. Az olvasó nők mindig különlegesek!

Nienna001 MP
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

A képek nagyon tetszettek, és végül is ezért „olvastam” el ezt a könyvet. A képek melletti értelmezéseket csak iránymutatásként értelmeztem, újabban nem szeretem, ha megmondják, hogyan is kell értelmeznem egy képet. A bevezető nem tetszett, a kultúrtöreténeti részek egészen jók voltak.

HA86
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Aranyos válogatás (kronologikus sorrendben) olyan festményekből, rajzokból, fotókból, amelyek olvasó nőket ábrázolnak. Az alkotások mellett fél-egyoldalas kísérőszövegeket találunk, melyek elmondják, mit látunk, … illetve inkább azt, hogy mit kell látnunk. Mint a legtöbb képelemzésnél, itt is úgy éreztem, az elemzők néhány alkotásba sokkal többet igyekeznek belemagyarázni annál, mint amennyi bennük van :) , de hát erről nyilván nem a fotók/festmények tehetnek… :)
… És hogy az olvasó nők „veszélyesek” lennének? Kizárt!, de figyelemfelkeltő címnek nem utolsó ez az állítás. :)

gjudit8

Csak olyan férfiakat vagyok képes szeretni, akik olvasnak, s ha hirtelen felnéznek a könyvből, látom a tekintetükön, hogy messziről érkeznek vissza éppen, s nem csak önmagukról tudtak meg valamit, hanem rólam is. A nők szeretik az olvasó férfiakat. (Elke Heidenreich)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
fülcimpa

Az olvasás segítségével önbizalmunk növekszik, s ezzel együtt nő az önálló gondolkodás bátorsága. A férfiak azonban nem feltétlenül szeretik a gondolkodó nőket. „Hisz a férfiak – írja Gottfried Benn egyik levelében – éppenséggel nem arra vágynak, hogy a nők az agyukat érintsék meg – hanem egy egészen más szervüket.” Tessék. Mi tudatában vagyunk ennek, s mégis olvasunk. A kor előrehaladtával ráadásul a könyvek még fontosabbá is válnak, mint a férfiak. Mi azt akarjuk, hogy valaki a szívünket érintse meg. S az írók és költők ezt teszik.

17-18. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

fülcimpa

Éppen ez az, amit a férfiak sosem vesznek szívesen a nőktől: hogy átlátnak mindenen. Ezért volt szokás még a XVIII. században, hogy néhány regény fedelébe fonalat és tűt illesztettek, hogy a nőket emlékeztessék eredeti rendeltetésükre: ne olvassanak, hanem tartsák rendben a háztartást is. Az olvasással csak az időt és a pénzt vesztegetik, s ki tudja, hová vezet mindez: netán saját gondolatokhoz, erotikus fantáziákhoz, akármihez!

15. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

gjudit8

Az egyetlen módja annak, hogy elviseljük az életet, az, hogy elkábítjuk magunkat az irodalommal, mint egy végeérhetetlen orgián. (Gustave Flaubert)

Gustave Flaubert

ina_bauer

Az olvasás a barátságos elszigetelődés aktusa. Az olvasás által tapintatosan adjuk tudtára környezetünknek: nem szeretnénk, ha megközelítenének.

fülcimpa

Tehát senki se becsülje le az olvasó nőket! Nemcsak okosabbak lesznek, nemcsak egoista módon szórakoztatják magukat, de nagyon jól tudnak egyedül lenni.

16. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

olvasóbarát P

(…) „Csin Si Huang-ti, aki i. e. 260 és 210 között élt, Kína első császára, ő hozta létre az egységes Kínai Birodalmat.” S máris látjuk magunk előtt a máglyákon elégetett könyveket (és nőket?), mert egy egységállam nem szereti, ha polgárai olvasnak. Aki olvas, gondolkodik, az véleményt képez, aki véleményt képez, eltér az előírt normáktól, aki pedig eltér a normáktól, az ellenség. Ilyen egyszerű a magyarázat.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
gjudit8

Úgy tanulhatunk az életből, ha élünk. S úgy tanulhatunk az olvasottakból, ha olvasunk. S mivel az olvasás mindig betekintést nyújt mások életébe, így az olvasás révén sokkal több élményt szerezhetünk, mint ahányat magunk átélhetnénk. Olvasva tehát mások életét is éljük, nem csak a magunkét. (Günter de Bruyn)

gjudit8

Az olvasás az egyedüllét egyik nagy öröme, amikor magunkra maradhatunk saját képzeletünkkel és a szerző fantáziájával.

Kapcsolódó szócikkek: fantázia · képzelet
IrodalMacska P

Sosem volt olyan gondom vagy bánatom, melyet egy órányi olvasással ne tudtam volna elűzni. (Montesquieu)

Kapcsolódó szócikkek: Montesquieu