Az ​olvasó nők veszélyesek 35 csillagozás

Az olvasó nők a festészetben és a fotóművészetben
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Az ​olvasó nők története a festészetben és a fotóművészetben is tükröződik, hiszen az olvasó nőalakok minden korszakban lenyűgözték a művészeket. Persze több évszázadnak kellett eltelnie, mire a nők végre valóban azt olvashatták, amihez kedvük támadt. Kezdetben csak hímezniük, imádkozniuk, gyerekekre vigyázniuk és főzniük volt szabad. Attól a perctől fogva azonban, amikor rájöttek, hogy az olvasás révén az otthon szűk világát a gondolatok, a fantázia, és nem utolsósorban a tudás határtalan világával cserélhetik fel, fenyegetést jelentettek a férfiak uralta társadalomra. A nők az olvasás által olyan tudásanyagot sajátíthattak el, melyet eredetileg nem nekik szántak. Stefan Bollmann az olvasó nők történetének ezt az izgalmas fejezetét beható részletességgel vizsgálja a középkortól a jelenig, a súlypontot a XIX. és XX századi alkotásokra helyezve. A kiválasztott festményeket, rajzokat és fényképeket rövid kísérőszöveggel mutatja be. Az olvasó nőket ábrázoló képek különleges… (tovább)

Eredeti mű: Stefan Bollmann: Frauen, die lesen, sind gefährlich

Eredeti megjelenés éve: 2005

Scolar, Budapest, 2008
158 oldal · ISBN: 9789632440392 · Fordította: Sárossi Bogáta

olvasóbarát P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek Az olvasó nők a festészetben és a fotóművészetben

Nagyon tetszett ez a kötet, a bevezető tanulmányok is, a nők olvasásának alakulásáról, szokásairól. Hogy nem mindig volt veszélytelen foglalatosság a nőknek az olvasás, arról tanúskodik ez az idézet.
Az olvasók magukhoz veszik a kincset. Ezeket a pillanatokat mutatják meg a képek, amikor az olvasó kilopja magát a világból.
Különböző korok festőművészei és fotóművészei örökítették meg az Áldott olvasó nők, az Elvarázsol olvasó nők, az Öntudatos olvasó nők, az Érzelmes olvasó nők, a Szenvedélyesen olvasó nők, a Magányos olvasó nők képeit.
Az még érdekesebb, amikor a művész is nő, mint Theodora Miller fotográfusnő, vagy Eve Arnold, aki Marilyn Monroe képét készítette, aki éppen az Ulyssest olvasta.
Nagyon érdekes volt az is, amit a hangos és a néma olvasás különbözőségéről ír a szerző.
Vannak képek, amelyeket nagyon szeretek, kifejezőek, szépek, hangulatosak, a képek többsége ilyen a kötetben.
Nagyon örültem Bellák Gábor bevezetőjének Az olvasó magyar nők és a gyönyörű magyar képeknek a festészet történetében is jelentős helyet elfoglaló magyar mesterektől, Györgyi Giergl Alajostól, Benczúr Gyulától, Munkácsy Mihálytól,Rippl _ Rónai Józseftől és Perlmutter Izsáktól.
Kultúrtörténeti szempontból is nagyon érdekes kötet, a képek többsége nagyon tetszett, a rövid műértékelések közelebb hozzák az olvasóhoz a művészt és az alkotást.
Nagyon jól választották meg a kötet borítóját is, a választott kép nagyon kifejező.

sztimi53 P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Szép. Ez a könyv nem annyira az olvasás történetét követi nyomon, a nők szerepét mutatja az olvasás és könyvek világában az idők folyamán. Csodás képek meghatározó és nem meghatározó asszonyokról, akiket olvasás közben ábrázoltak. Mellé pedig szép gondolatokat fűztek. Amolyan tisztelgés a női olvasók előtt. És magára ismer az ember az elmélyülten olvasó nőalakban, vagy épp az olvasásból felnéző lány tekintetében, akin látszik, hogy bár jelen van, mégis messze jár. Az olvasmányában. Hát én is ez vagyok. Olvasó nő. Veszélyes? Talán. De azért ha erre jártok, és könyv van a kezemben, örökítsetek meg az utókornak.
Ennél szebb karácsonyi ajándékot nem vehettem volna magamnak.

gomboca
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Ez a könyv csodálatos! :)

Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Gyönyörű könyv! Az előszava és az írás az olvasás történetéről zseniális! A festmények, rajzok, fotók pedig maga a tökély! Nagyon ügyesen van válogatva, szerkesztve.
Kedvenc képem, melyet @cseri használ avatarnak. Lélegzetelállító… Franz Eybl – Olvasó lány, 1850

pókliliom
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

A két csillag is annak a pár szép képnek szól. Nem az én könyvem, nem erre számítottam. Borzalmasan rossz és unalmas könyv.

krisztina0419
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Nagyon érdekes, és meseszép album.( És majdnem egy évig vártam rá, hogy a könyvtárból hozzám kerüljön!!!) Csak ne lenne az elején az az 1-2 oldal szöveg. Az első előszó engem teljesen az őrültbe kergetett! Majdnem lemondtam róla miatta, de erős voltam és tovább folytattam. 2 képet sikerült benne találnom,ami nagyon megnyerte a tetszésemet. De akadtak közte olyanok is,amik egyáltalán nem az én ízlésemnek valók. Fél csillag az unalmas előhangnak szól.

porcellan
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Szép album, de ami miatt igazán különleges számomra, hogy találkoztam Jessie Marion King gyönyörűséges művével.

klaratakacs P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Kicsit hosszú bevezetés, de aztán a képek és írások nagyon tetszettek. Az olvasó nők mindig különlegesek!

cseri P
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Gyönyörű képek, elgondolkodtató szövegek.

HA86
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Aranyos válogatás (kronologikus sorrendben) olyan festményekből, rajzokból, fotókból, amelyek olvasó nőket ábrázolnak. Az alkotások mellett fél-egyoldalas kísérőszövegeket találunk, melyek elmondják, mit látunk, … illetve inkább azt, hogy mit kell látnunk. Mint a legtöbb képelemzésnél, itt is úgy éreztem, az elemzők néhány alkotásba sokkal többet igyekeznek belemagyarázni annál, mint amennyi bennük van :) , de hát erről nyilván nem a fotók/festmények tehetnek… :)
… És hogy az olvasó nők „veszélyesek” lennének? Kizárt!, de figyelemfelkeltő címnek nem utolsó ez az állítás. :)

gjudit8

Csak olyan férfiakat vagyok képes szeretni, akik olvasnak, s ha hirtelen felnéznek a könyvből, látom a tekintetükön, hogy messziről érkeznek vissza éppen, s nem csak önmagukról tudtak meg valamit, hanem rólam is. A nők szeretik az olvasó férfiakat. (Elke Heidenreich)

fülcimpa

Éppen ez az, amit a férfiak sosem vesznek szívesen a nőktől: hogy átlátnak mindenen. Ezért volt szokás még a XVIII. században, hogy néhány regény fedelébe fonalat és tűt illesztettek, hogy a nőket emlékeztessék eredeti rendeltetésükre: ne olvassanak, hanem tartsák rendben a háztartást is. Az olvasással csak az időt és a pénzt vesztegetik, s ki tudja, hová vezet mindez: netán saját gondolatokhoz, erotikus fantáziákhoz, akármihez!

15. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

fülcimpa

Az olvasás segítségével önbizalmunk növekszik, s ezzel együtt nő az önálló gondolkodás bátorsága. A férfiak azonban nem feltétlenül szeretik a gondolkodó nőket. „Hisz a férfiak – írja Gottfried Benn egyik levelében – éppenséggel nem arra vágynak, hogy a nők az agyukat érintsék meg – hanem egy egészen más szervüket.” Tessék. Mi tudatában vagyunk ennek, s mégis olvasunk. A kor előrehaladtával ráadásul a könyvek még fontosabbá is válnak, mint a férfiak. Mi azt akarjuk, hogy valaki a szívünket érintse meg. S az írók és költők ezt teszik.

17-18. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

gjudit8

Az egyetlen módja annak, hogy elviseljük az életet, az, hogy elkábítjuk magunkat az irodalommal, mint egy végeérhetetlen orgián. (Gustave Flaubert)

ina_bauer

Az olvasás a barátságos elszigetelődés aktusa. Az olvasás által tapintatosan adjuk tudtára környezetünknek: nem szeretnénk, ha megközelítenének.

olvasóbarát P

(…) „Csin Si Huang-ti, aki i. e. 260 és 210 között élt, Kína első császára, ő hozta létre az egységes Kínai Birodalmat.” S máris látjuk magunk előtt a máglyákon elégetett könyveket (és nőket?), mert egy egységállam nem szereti, ha polgárai olvasnak. Aki olvas, gondolkodik, az véleményt képez, aki véleményt képez, eltér az előírt normáktól, aki pedig eltér a normáktól, az ellenség. Ilyen egyszerű a magyarázat.

fülcimpa

Tehát senki se becsülje le az olvasó nőket! Nemcsak okosabbak lesznek, nemcsak egoista módon szórakoztatják magukat, de nagyon jól tudnak egyedül lenni.

16. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

gjudit8

Úgy tanulhatunk az életből, ha élünk. S úgy tanulhatunk az olvasottakból, ha olvasunk. S mivel az olvasás mindig betekintést nyújt mások életébe, így az olvasás révén sokkal több élményt szerezhetünk, mint ahányat magunk átélhetnénk. Olvasva tehát mások életét is éljük, nem csak a magunkét. (Günter de Bruyn)

gjudit8

Az olvasás az egyedüllét egyik nagy öröme, amikor magunkra maradhatunk saját képzeletünkkel és a szerző fantáziájával.

_Andrea_

A XVI. század előtti európai társadalmakban az intimitásnak szinte alig volt helye. Az intim szféra ezt követő fokozatos kialakulásában az olvasási szokásoknak fontos szerepe volt. A csendben olvasó nő szövetségre lép a könyvvel, s így kivonja magát a társadalom és közvetlen környezete ellenőrzése alól. Kialakít magának egy képzeletbeli szabad teret, ahová csak neki van belépése, s ezzel növekszik benne a függetlenség érzése. Lassacskán elkezdi kialakítani saját képét a világról, mely nem feltétlenül egyezik a hagyomány, illetve a férfiak által kínált világképpel.