Az ​olvasó nők veszélyesek 52 csillagozás

Az olvasó nők a festészetben és a fotóművészetben
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Az ​olvasó nők története a festészetben és a fotóművészetben is tükröződik, hiszen az olvasó nőalakok minden korszakban lenyűgözték a művészeket. Persze több évszázadnak kellett eltelnie, mire a nők végre valóban azt olvashatták, amihez kedvük támadt. Kezdetben csak hímezniük, imádkozniuk, gyerekekre vigyázniuk és főzniük volt szabad. Attól a perctől fogva azonban, amikor rájöttek, hogy az olvasás révén az otthon szűk világát a gondolatok, a fantázia, és nem utolsósorban a tudás határtalan világával cserélhetik fel, fenyegetést jelentettek a férfiak uralta társadalomra. A nők az olvasás által olyan tudásanyagot sajátíthattak el, melyet eredetileg nem nekik szántak. Stefan Bollmann az olvasó nők történetének ezt az izgalmas fejezetét beható részletességgel vizsgálja a középkortól a jelenig, a súlypontot a XIX. és XX századi alkotásokra helyezve. A kiválasztott festményeket, rajzokat és fényképeket rövid kísérőszöveggel mutatja be. Az olvasó nőket ábrázoló képek különleges… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

olvasóbarát>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek Az olvasó nők a festészetben és a fotóművészetben

Tetszett ez a kötet, a bevezető tanulmányok is, a nők olvasásának alakulásáról, szokásairól. Hogy nem mindig volt veszélytelen foglalatosság a nőknek az olvasás, arról tanúskodik ez az idézet.
Az olvasók magukhoz veszik a kincset. Ezeket a pillanatokat mutatják meg a képek, amikor az olvasó kilopja magát a világból.
Különböző korok festőművészei és fotóművészei örökítették meg az Áldott olvasó nők, az Elvarázsolt olvasó nők, az Öntudatos olvasó nők, az Érzelmes olvasó nők, a Szenvedélyesen olvasó nők, a Magányos olvasó nők képeit.
Az még érdekesebb, amikor a művész is nő, mint Theodora Miller fotográfusnő, vagy Eve Arnold, aki Marilyn Monroe képét készítette, aki éppen az Ulyssest olvasta.
Nagyon érdekes volt az is, amit a hangos és a néma olvasás különbözőségéről ír a szerző.
Vannak képek, amelyeket nagyon szeretek, kifejezőek, szépek, hangulatosak, a képek többsége ilyen a kötetben.
Nagyon örültem Bellák Gábor bevezetőjének Az olvasó magyar nők és a gyönyörű magyar képeknek a festészet történetében is jelentős helyet elfoglaló magyar mesterektől, Györgyi Giergl Alajostól, Benczúr Gyulától, Munkácsy Mihálytól,Rippl – Rónai Józseftől és Perlmutter Izsáktól.
Kultúrtörténeti szempontból is nagyon érdekes kötet, a képek többsége nagyon tetszett, a rövid műértékelések közelebb hozzák az olvasóhoz a művészt és az alkotást.
Nagyon jól választották meg a kötet borítóját is, a választott kép nagyon kifejező.

sztimi53>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Szép. Ez a könyv nem annyira az olvasás történetét követi nyomon, a nők szerepét mutatja az olvasás és könyvek világában az idők folyamán. Csodás képek meghatározó és nem meghatározó asszonyokról, akiket olvasás közben ábrázoltak. Mellé pedig szép gondolatokat fűztek. Amolyan tisztelgés a női olvasók előtt. És magára ismer az ember az elmélyülten olvasó nőalakban, vagy épp az olvasásból felnéző lány tekintetében, akin látszik, hogy bár jelen van, mégis messze jár. Az olvasmányában. Hát én is ez vagyok. Olvasó nő. Veszélyes? Talán. De azért ha erre jártok, és könyv van a kezemben, örökítsetek meg az utókornak.
Ennél szebb karácsonyi ajándékot nem vehettem volna magamnak.

IrodalMacska P>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Az olvasó nők veszélyesek. Ugyan első pillantásra egy hangzatos címnek tűnik csupán, azonban a történelem folyamán (és még sajnos ma is!) egy olvasó nő veszélyesnek számított: gondolkodott, önálló véleményt formált, tehát a „tipikus szerepétől” eltért. Érdekes volt olvasni az olvasás nők életében betöltött szerepéről, arról, hogy mit volt ildomos olvasni és mi számított abszolúte tabunak. Korábban bele sem gondoltam abba, hogy az olvasás hordoz magában egyfajta intimitást is: elbújunk az aktuális olvasmánnyal, befészkeljük magunkat a fotelbe vagy éppen bebújunk az ágyba és teljesen kizárjuk a külvilágot.
Az előszót, illetve a bevezetőt pedig a festmények, illetve fotók követik, amelyeket a szerző az áldott, az elvarázsolt, az öntudatos, az érzelmes, a szenvedélyes és a magányos olvasó nők szerint szedett csokorba.

Gyönyörű találkozása ez a kötet irodalomnak és művészettörténetnek.

csucsorka IP>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Sok helyen haragudtam a szövegre és azt kívántam, bár egy szöveg nélküli album lenne. Nem szeretem a férfiak fölé keveredő feminizmust, itt pedig nagyon sok volt a lenéző kiszólás – valahogy enélkül az összehasonlítgatás nélkül kellett volna érzékeltetni, hogy mi nők okosak, erősek, szenvedélyesek, érzelmesek, gazdag lelkivilágú, nagybetűs Olvasók vagyunk.

Sokszor nem adott hozzá a tudásomhoz a képleírás. Azokat a részeket szerettem, amik művészettörténetről vagy festészettechnikáról szóltak (hogy mondjuk miben újítás vagy különleges egy pozicionálás például, amit magamtól nem vettem volna észre, stb) – sajnos ilyenből volt kevesebb.

Ezek miatt egy nagy szünetet tartottam az olvasásban és sokkal lassabban végeztem a lapozgatással, mint az elején gondoltam, hogy fogok, de bármilyen ellenszenves volt is a „tárlatvezetőnk”, maga a „kiállítás” szédítően pompázatos volt, és nem mernék olyan végletes kijelentést tenni, hogy csak a képei miatt szeretem ezt a könyvet.
Néhány jól irányzott mondatot a zászlómra tűzve viszek tovább; és persze rengeteg képzőművészeti érdekességet tanultam. De azért a jövőben már csak nézegetni fogom ezt a könyvet, újraolvasni nem.

Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Gyönyörű könyv! Az előszava és az írás az olvasás történetéről zseniális! A festmények, rajzok, fotók pedig maga a tökély! Nagyon ügyesen van válogatva, szerkesztve.
Kedvenc képem, melyet @cseri használ avatarnak. Lélegzetelállító… Franz Eybl – Olvasó lány, 1850

MagyarIldikó>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Ez a könyv csodálatos! :)

Morn>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Régóta érdekelt ez az album, mert hát én is olvasó nő vagyok, de veszélyesnek nem gondolom magam. Lehet, párom ezt máshogy gondolja, pedig nem harapok, ha megzavar. Meg mostanában inkább én zavarom meg őt az olvasásban.
Az album igényes kivitelű, gyönyörű képeket tartalmaz. Igaz, volt, ami nem zsánerem, sőt, volt amit egyenesen rondának tartottam. A többség azonban megfogott. Szívesen nézegettem őket, merengtem, vajon mit olvasnak ezek a nők? Tetszik, hogy egy ilyen témára épült a kötet, így kutakodtak a művek után.
Sajnos azonban van egy (vagyis több) de. Először is nem tetszett ez a nagyon feminista hangnem. Tőlem távol áll ez az egész. Igen, volt elnyomás, ma is van, engem is zavar és dühít, de ez a fajta lekezelés a férfiak felé, ami itt szerepel… főleg ez az összehasonlítgatás. Hajjaj.
A művek kategóriával sem voltam kibékülve. Nem szeretem ezt a nagyon mi nők szuperek vagyunk hangnemet. Egyszerűen gáz az ilyen megnevezés, hogy pl. „öntudatos olvasó nők” meg „szenvedélyes olvasó nők”, stb.
A képek leírása sem nyerte el a tetszésemet. Volt, ami egyszerű ismétlés volt az előszóból, volt, ami meg túlmagyarázás volt. Zavart, mikor utaltak más festményre, amit nem ismerek és a könyvben sincs benne (ami benne volt, azt oldalszámmal is jelölték, hogy össze tudd hasonlítani), azt igazán kis képben odarakhatták volna az oldalra, bőven elfért volna. A keletkezés körülményei vagy a művészről néhány szó jobban tetszett a szövegeknél.
Nem egy hosszú album, hamar át lehet lapozni. Olvasva már fárasztóbb. Kicsit erőltettem is. Könyvtári, már csak ez várt rám, de éreztem, hogy nem szeretném sokáig itthon tartogatni (pedig ráértem vele). Bármikor szívesen megnézek egy ilyen gyűjteményt, szeretek múzeumba, galériába menni, bár szerintem nem vagyok elég okos és művelt az alkotásokhoz, de tetszenek és érzem, hogy hozzámadnak valamit. Ezt az albumot azonban nem óhajtom máskor elolvasni. Pozitívuma volt Munkácsy és a számomra ismeretlen művészek műveinek bemutatása.

klaratakacs P>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Kicsit hosszú bevezetés, de aztán a képek és írások nagyon tetszettek. Az olvasó nők mindig különlegesek!

cseri>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Gyönyörű képek, elgondolkodtató szövegek.

HA86>!
Stefan Bollmann: Az olvasó nők veszélyesek

Aranyos válogatás (kronologikus sorrendben) olyan festményekből, rajzokból, fotókból, amelyek olvasó nőket ábrázolnak. Az alkotások mellett fél-egyoldalas kísérőszövegeket találunk, melyek elmondják, mit látunk, … illetve inkább azt, hogy mit kell látnunk. Mint a legtöbb képelemzésnél, itt is úgy éreztem, az elemzők néhány alkotásba sokkal többet igyekeznek belemagyarázni annál, mint amennyi bennük van :) , de hát erről nyilván nem a fotók/festmények tehetnek… :)
… És hogy az olvasó nők „veszélyesek” lennének? Kizárt!, de figyelemfelkeltő címnek nem utolsó ez az állítás. :)

gjudit8>!

Csak olyan férfiakat vagyok képes szeretni, akik olvasnak, s ha hirtelen felnéznek a könyvből, látom a tekintetükön, hogy messziről érkeznek vissza éppen, s nem csak önmagukról tudtak meg valamit, hanem rólam is. A nők szeretik az olvasó férfiakat. (Elke Heidenreich)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
fülcimpa>!

Az olvasás segítségével önbizalmunk növekszik, s ezzel együtt nő az önálló gondolkodás bátorsága. A férfiak azonban nem feltétlenül szeretik a gondolkodó nőket. „Hisz a férfiak – írja Gottfried Benn egyik levelében – éppenséggel nem arra vágynak, hogy a nők az agyukat érintsék meg – hanem egy egészen más szervüket.” Tessék. Mi tudatában vagyunk ennek, s mégis olvasunk. A kor előrehaladtával ráadásul a könyvek még fontosabbá is válnak, mint a férfiak. Mi azt akarjuk, hogy valaki a szívünket érintse meg. S az írók és költők ezt teszik.

17-18. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

fülcimpa>!

Éppen ez az, amit a férfiak sosem vesznek szívesen a nőktől: hogy átlátnak mindenen. Ezért volt szokás még a XVIII. században, hogy néhány regény fedelébe fonalat és tűt illesztettek, hogy a nőket emlékeztessék eredeti rendeltetésükre: ne olvassanak, hanem tartsák rendben a háztartást is. Az olvasással csak az időt és a pénzt vesztegetik, s ki tudja, hová vezet mindez: netán saját gondolatokhoz, erotikus fantáziákhoz, akármihez!

15. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

ina_bauer>!

Az olvasás a barátságos elszigetelődés aktusa. Az olvasás által tapintatosan adjuk tudtára környezetünknek: nem szeretnénk, ha megközelítenének.

gjudit8>!

Az egyetlen módja annak, hogy elviseljük az életet, az, hogy elkábítjuk magunkat az irodalommal, mint egy végeérhetetlen orgián. (Gustave Flaubert)

Gustave Flaubert

fülcimpa>!

Tehát senki se becsülje le az olvasó nőket! Nemcsak okosabbak lesznek, nemcsak egoista módon szórakoztatják magukat, de nagyon jól tudnak egyedül lenni.

16. oldal Scolar Kiadó, 2005 (Elke Heidenrich előszavából)

olvasóbarát>!

[…] „Csin Si Huang-ti, aki i. e. 260 és 210 között élt, Kína első császára, ő hozta létre az egységes Kínai Birodalmat.” S máris látjuk magunk előtt a máglyákon elégetett könyveket (és nőket?), mert egy egységállam nem szereti, ha polgárai olvasnak. Aki olvas, gondolkodik, az véleményt képez, aki véleményt képez, eltér az előírt normáktól, aki pedig eltér a normáktól, az ellenség. Ilyen egyszerű a magyarázat.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
gjudit8>!

Az olvasás az egyedüllét egyik nagy öröme, amikor magunkra maradhatunk saját képzeletünkkel és a szerző fantáziájával.

Kapcsolódó szócikkek: fantázia · képzelet · olvasás
gjudit8>!

Úgy tanulhatunk az életből, ha élünk. S úgy tanulhatunk az olvasottakból, ha olvasunk. S mivel az olvasás mindig betekintést nyújt mások életébe, így az olvasás révén sokkal több élményt szerezhetünk, mint ahányat magunk átélhetnénk. Olvasva tehát mások életét is éljük, nem csak a magunkét. (Günter de Bruyn)

gjudit8>!

Csakis az olvasó nőknek köszönhető, hogy manapság még egyáltalán megjelenik és kereskedelmi forgalomban van az irodalom. (Mario Vargas Llosa)

Mario Vargas Llosa

Kapcsolódó szócikkek: nők · olvasás · olvasó