Nyitottan ​a teljességre 1 csillagozás

Keresztény hit, zen gyakorlatok
Stefan Bauberger: Nyitottan a teljességre

„Csak lassanként vettem észre, hogy voltaképp a zen buddhizmust gyakorlom, és a vallásközi párbeszéd izgalmas területén találtam magam (…) A kettős vallásos identitás, az átmenet és a visszatérés pozíciójában: átléptem a zen buddhizmusba, egy számomra teljesen idegen vallásba, elmélyedtem benne, majd visszatérve, újból és mélyebben fedeztem fel a kereszténységet.”

Lehetséges a párbeszéd kereszténység és buddhizmus között? Keresztények járhatják-e, s ha igen, hogyan járhatják a zen útját? – Stefan Bauberger, német jezsuita szerzetes izgalmas és nehéz lelki formálódáson ment át a válaszokért. Könyvében nem a két vallás közti különbségek gyors feloldásáról kíván meggyőzni, hanem megmutatja, hogy amikor a kereszténység a buddhizmussal találkozik, épp a különbözőségeik lesznek egymás számára gyümölcsözővé.

Eredeti cím: Der Weg zum Herzgrund

Eredeti megjelenés éve: 2010

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Jezsuita füzetek

90 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638014627 · Fordította: Palóczné Kovács Beáta

Stefan Bauberger: Nyitottan a teljességre

Stefan Bauberger: Nyitottan a teljességre Keresztény hit, zen gyakorlatok

Rövid kis könyvecske arról, hogy a különbségek felismerése és elismerése, egymás tisztelete segíthet utunkon.
Ez a hozzáállás nagyon tetszik. Keresztény oldalról ritka az ilyen nyitás. Le a kalappal.
Bátran ajánlom mindenkinek.

rOy_Zomby>!

A legtöbb keresztény nincs tudatában, hogy vallását mindig is milyen erősen formálta a más vallásokkal való találkozás. A zsinórra fűzött gyöngysorral való imádságot, tehát a rózsafüzért a keresztények a muszlimoktól tanulták, ők pedig a buddhistáktól vették át.

rOy_Zomby>!

Jézus ma valószínűleg az egyház sok megtisztelő rangja ellen felemelné a szavát.

rOy_Zomby>!

A tibeti buddhizmus ráadásul azt tartja, hogy a növendék csak akkor húzhat hasznot a tekintélyét a saját érdekből használó gurunak való teljes odaadásból, ha alárendelődése során önálló akaratát teljesen megsemmisíti.

rOy_Zomby>!

A zen azt mondja, ne hagyj magad után nyomot…
A karmaelv megtörése… annak a megtörését is jelenti, aki azon fáradozik, hogy jót cselekedjen.
A koreai zenben a megvilágosodást megtörtségnek is nevezik.
… keresztény megfelelője a Szent Pál-i kegyelemtan:
„Tudjuk azonban, hogy az embert nem a törvény szerinti tettek teszik igazzá, hanem a Jézus Krisztusba vetett hit.”

rOy_Zomby>!

Az Istennel való élet egyúttal az Istentől eltávolodott, teljességgel e világi élet. A köznapi Isten-hit éppúgy elvéti a kereszténység lényegét, mint a Jézusban vagy Krisztusban való egyszerű jámborság. A zen Isten-nélkülisége paradox módon e lényegi ponton találkozik azok hitével, akik élnek „Istennek Jézus Krisztusban”.

rOy_Zomby>!

A zent gyakran a különös szigorral társítják, és a zen útja valóban szigorú, és sokat követel. Mégis, ha a zent nem csak szertartásos komolysággal művelik, hanem a valóság közepébe hatol, akkor felcsendül a szív mélyéről fakadó nevetés. Minden mögött, minden alatt, minden felett és mindenben áthallik ez a nevetés, egy hangos, felszabadító kacagás, ami a teljes valóságot áthatja, és minden nehézséget elűz. Ki az, aki nevet?