Emma ​nyomában (Emma nyomában 1.) 47 csillagozás

Steena Holmes: Emma nyomában

Megan a harmadik születésnapján látta utoljára a legkisebb lányát, Emmát.
Azóta két év telt el, de ő még most is valamennyi szőke kislány arcában a saját lányát véli megpillantani – az élelmiszerboltban, autók ablakában, az orvosnál. Mindenáron meg akarja találni, csakhogy eltökéltsége lassan rögeszmévé válik.
Ugyanabban a kisvárosban él a nyugdíjas Jack, aki bolondul kis unokájáért, Emmie-ért. Ám örömét megzavarja felesége, Dottie viselkedése, titkolózása Emmie-vel és a gyermek édesanyjával, Maryvel kapcsolatosan. Dottie-n az időskori elbutulás egyre jobban elhatalmasodik, és Jack képtelen nem gondolni arra, hogy felesége valami sötét titkot rejteget előle.
Jack és Megan története a kisvárosban évente megrendezett vásár alkalmával fonódik össze, ahol Megan véletlenül lefényképezi a kislányt és a nagyszüleit – és lehet, hogy tette katasztrófához vezet, mindkét család számára.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Magnólia, 2014
266 oldal · ISBN: 9786155442278 · Fordította: Török Krisztina
Magnólia, Budapest, 2014
266 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155442261 · Fordította: Hodász Eszter

Ibanez P>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Alapvetően jó ötlet, de olyan „tucatsztori” érzésem volt olvasás könyvben. Vagy inkább olyan, mintha egy könnyed írásra szakosodott (romantikus művek) író próbálna valami komolyabb témához nyúlni, de nem sikerül neki mélységekbe menni. Talán mert nem mer (és nem tud) semmi olyasmit lefesteni, ami nem rózsaszínű. A lélektani (család szétesése, az anya fájdalma, de ugyanakkor a testvérek és az apa fájdalma is) rész elenyészik és nem elég erős, a cselekmény unalmas, a nagyapa teszetoszasága idegesítővé válik spoiler Megint más kérdés, hogy a vásár révén azért kiderül, hogy spoiler. Összességében egy könnyed történet, aki fél a véresebb, thrilleresebb, szomorúbb krimiktől, az bátran belevághat ebbe!

Ananiila>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Nagyon tetszett, hogy végre nem egy csavarokkal (de mégis kiszámíthatóan) teli thrillerben lett feldolgozva egy gyermek elrablásos történet, hanem simán csak egy lélektani drámában.
Valószínű ez az oka a kevés százaléknak, de nekem meg ez jobban esett most.
Szerintem hihető a történet, különösen a család szemszögéből, az ahogy reagál az anya, apa és a gyerekek, ahogy alakul a kapcsolatuk. Szerintem én sem tennék másként, mint Megan, könnyű ítélkezni felette, hogy ott van még két gyerek meg egy férj, de a veszteség is hatalmas.
A történet másik szálán Jack viselkedését kifogásolják sokan. De elhangzik, hogy egyrészt nagyon bezárkózva élnek, messze a várostól, és mi akik nézünk tv-t, pörgetjük a híroldalakat könnyen elfeledkezünk arról, hogy azok akik ezzel nem élnek, bizony nem mindig kapják meg a szükséges információkat. Meg aztán van ebben némi struccpolitika is, spoiler
Egyszerű történet, szimpatikus szereplőkkel, szívhez szólóan elmesélve. Nekem sokakkal ellentétben tetszett.

Kókuszka>!
Steena Holmes: Emma nyomában

A kanadai írónőnek is 3 lánya van. Regényét azután írta mikor azt hitte, hogy legkisebb lánya eltűnt. Témájánál fogva szívfacsaró, érzelmekre ható történet. Párhuzamosan fut az elrabolt és az azt elkövető bemutatása. Voltak fenntartásaim egyes mozzanatokkal. Számomra legszerethetőbb figura a mama, Megan és a „nagypapa”, Jack volt, az ő végtelen szeretetével.

Alíz_Simon P>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Nem is tudom, miért nem tetszett annyira ez a könyv, mint ahogy számítottam rá… A témája fontos és szívszorító, rettenetes lehet elviselni azt a fájdalmat, amikor elveszíti az ember a gyermekét! Az írónő egész jól kidolgozta a történet rétegeit és a szereplőket is. Talán az zavart, hogy a könyv harmadától előre lehetett látni minden későbbi mozzanatot, vagy az, hogy néha vontatottan haladtak előre az események. Azt is furának találtam, hogy Jack, bármennyire is a legjobb (nagyapós) karakter volt számomra, elképzelhetetlennek tartom, hogy két éven keresztül fel sem merült benne, hogy valami nem stimmel Emma hozzájuk kerülésével kapcsolatban.

minett>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Emma elvesztésének fájdalmán túl, az a borzasztó és rémisztő, hogy -mint az ilyen esetekben általában – magával hozza azt is, hogy tönkremenjen a szülők kapcsolata, s ezzel valóban mindent elveszítsenek. Nagyon nehéz lehet ebből egymást támogatva felállni, továbbélni.
A fülszövegben jelzett „fénykép” csupán a 200. Oldalon következik be, de jól megoldotta az írónő a talányt.

Utószó>!
Steena Holmes: Emma nyomában

A mű témája a gyermekrablás, ami kétségtelenül fontos téma, és fontos róla beszélni, ez a könyv azonban nem tudott magával ragadni. Kezdjük azzal, hogy a történet végig teljesen kiszámítható volt, ami nem kis részben a fülszöveg hibája, hiszen nagyjából az egész könyvet összefoglalja, az ebben megjelenő, ominózus fénykép csak a könyv utolsó oldalain készül el. Bár a kötet nem hosszú, viszont lényegében semmi nem történik benne. Kétségtelenül komoly téma az újrakezdés egy ilyen tragédia után, és Meghan szenvedése sokszor tényleg szívbe markoló volt, viszont nagyon zavart, hogy egyáltalán nem élvezhette a férje támogatását, aki azt akarta, hogy Meghan újra a régi legyen – ami nem tudom, hogy mennyire lehetséges egy ilyen esemény után.
A könyvben megjelenő másik család Dottie, Jack és az unokájuk, Emmie volt. Itt sem értettem teljesen a szereplőkmotivációit és cselekedeteit, hiszen hogy lehetséges, hogy egy apa éveken át nem keresi a lányát, akinek a gyerekét neveli, és nem is kérdezi meg a feleségét a kislány elhozatalának körülményeiről. Mindenesetre Jack fantasztikus nagyapa a könyvben, ő volt az egyetlen szereplő a könyvben – természetesen Emmie-n kívül – akit megkedveltem, Dottie viszont elviselhetetlen, bár ezt talán betudhatjuk a betegségének.
Azonban mielőtt még elásnánk az Emma nyomábant, mindenképpen el kell mondanom, hogy volt néhány pozitív élményem is a könyvvel kapcsolatban. Bár a szereplők nem túl összetettek, Meghan érzései nagyon szépen vannak ábrázolva, és néhány nagyon szívbemarkoló jelenetet is tartalmaz a mű, amik miatt mindenképpen megérte kézbe venni a könyvet. Emellett tetszett az ötlet, hogy Meghan a vele történt szörnyűségek után létrehoz egy programot a gyerekek védelmére: vállalkozó szülők hazakísérik az iskola után a kicsiket, az iskolában pedig felvilágosítják a gyerekeket, hogy mit kell tenniük, ha bajba kerülnek. Ezek a dolgok nagyon fontosak lennének a világon mindenhol, így hazánkban is.
Bővebben: https://utoszo.hu/2018/08/23/steena-holmes-emma-nyomaban/

Judyt I>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Emma története megható. Így, hogy még nincs gyermekem is teljesen átérzem és sokszor összeszorult a szívem, sokszor pedig az öröm könnyei csordultak le az arcomon. El nem tudom képzelni, hogy ha én ennyire át tudtam érezni, akkor azok, akiknek gyermekük van mennyire tudják/tudnák a főszereplők helyébe képzelni magukat. spoiler

Magnólia, Budapest, 2014
266 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155442261 · Fordította: Hodász Eszter
Vandál>!
Steena Holmes: Emma nyomában

A cím fogott meg nagyon. Az unokahúgomat is Emmának hívják, és egész egyszerűen imádom. Na már most így végigolvasni a könyvet nem volt egyszerű, mert nem egyszer sírtam el magamat rajta. Nagyon jó könyv, de én csak erős idegzetűeknek ajánlanám…

EliEmi>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Szerintem méltánytalanul el van hanyagolva ez a történet. Elég mély témát boncolgat, ami igenis el van sikkadva a köztudatban, pedig rengeteg gyermek tűnik el az otthonából, vagy annak környékéről. Sőt, felnőttek ugyanúgy ki vannak téve ennek, csak ők már akár a saját butaságuknak is köszönhetik, ha ilyesmi történik velük. Sajnos nem mindig szép a vége. Magyarországon sem ártana felkarolni ezt a témát kicsit jobban. És még ennél is tovább megyek. Itt miért nincsenek hasonló megmozdulások és tanítások a gyermekek részére? Inkább erre kéne őket tanítani, nem a sok felesleges tantárggyal és tanórával kínozni őket. Mert ugyan a „cukros bácsikra” a droggal felhívják a figyelmet az iskolákban és óvodákban, de vajon az idegenre, aki mondjuk az elcsatangolt gyereknek azt mondja ő rendőr, és majd segít neki, miközben haza rángatja és ki tudja mit meg nem tesz vele, arra nem.
Számomra nagyon tanulságos és elgondolkodtató volt a könyv. Biztosan íródott jobb is ilyen témában, de nekem ez is épp elég volt ahhoz, hogy elgondolkodjak, mit lehetne tenni, és hogy beismerjem, bőven van még hová fejlődnie kicsiny országunknak.

Evy73>!
Steena Holmes: Emma nyomában

Gondban voltam ennek a könyvnek az értékelésével, mert szívem szerint még a 3 csillagot is soknak éreztem neki, másrészről, ha próbálok objektív maradni, annyit azért megérdemel.
Nagyon nehezemre esett az első néhány oldal olvasása után, hogy ne dobjam a sarokba! Az írónő annyira idegesítőnek, túlzónak és döbbenetesen önzőnek ábrázolta Emma édesanyját, Megant, hogy égnek állt tőle a hajam! Biztosan vannak ilyen elképesztő gyenge idegrendszerű, magukat szerető édesanyának látó, valójában azonban lelkileg végtelenül instabil, önző és sérült lelkek, akik saját családjuk lelkét semmibe véve tobzódnak a saját fájdalmukban. Rossz volt olvasni, és ahogy írtam, időnként olyan túlzó volt, hogy folytatni sem volt kedvem. Ezután pozitív csalódás volt Emmi és nagyszülei története, bár az egész cselekményben semmi meglepő, vagy nem kiszámítható nem volt, azért Emmi nagyapjához, Jackhez fűződő szerető viszonyát kellemesnek találtam és hitelesnek is. Persze az, hogy Jack semmire nem gyanakodott teljesen hihetetlen, még akkor is, ha már idős volt. Pontosan azért, mert tisztában volt neje állapotával.
De rendőr nem vagyok és bíró sem, csak igyekszem józanul megítélni a könyv hiányosságait és hibáit. Ez nálam maximum három csillag és nem érdekel cseppet sem a folytatás.

Judyt I>!

Ha a növényeinkre ugyanolyan kevés időt fordítanánk, mint a gyerekeinkre, meglepődnénk, micsoda dzsungel venne körül minket.