Szempillantás 8 csillagozás

Az emberi civilizáció perspektívái
Stanisław Lem: Szempillantás Stanisław Lem: Szempillantás

Lem új könyve valójában inkább esszékötet, ám az egyes írások logikailag szorosan kötődnek egymáshoz, akár egy nagyobb lélegzetű tanulmány rövidített változatai is lehetnének. A szerző közel négy évtized múltán a Summa technologiae fő témáihoz tér vissza, s egykori prognózisait megpróbálja szembesíteni az emberi megismerés és kreativitás mai állásával. Visszatérnek a Summa témái: a biológiai és technikai fejlődés összekapcsolása, a mesterséges intelligencia kérdése, Földön kívüli civilizációk és a velük való kapcsolatteremtés lehetősége.

Lem igazi eszkatologikus gondolkodó, akit mindig a végső kérdések foglalkoztatnak. De realista is, aki mindig csak a jelen valóságából, a realitásból kiindulva teszi föl e kérdéseket. Ettől lesz könyve nemcsak jó és élvezetes olvasmány, hanem ismeretterjesztő és gondolatébresztő munka is.

Eredeti cím: Okamgnienie

Eredeti megjelenés éve: 2000

Typotex, Budapest, 2005
156 oldal · keménytáblás · ISBN: 963932664X · Fordította: Körner Gábor
Typotex, Budapest, 2002
156 oldal · keménytáblás · ISBN: 963932664X · Fordította: Körner Gábor

Stanisław Lem: Szempillantás

Stanisław Lem: Szempillantás Az emberi civilizáció perspektívái

„Így fogunk élni, mindenki megkapja, amire vágyik, a pelenkától a szagtalan, elektronikus sírig. Az önműködő temetkezőhelyeken kóborló kutyus időnként megemeli majd ugyan a lábát, de kizárólag Chanel No.5-öt fog vizelni, mivel elektroparfüm-kutya lesz."

Igazán örülök, hogy Lem bácsi könyvét elolvastam. Ahogyan a többiben sem igazán, úgy ebben sem csalódtam szerencsére. Inkább volt ez most tudományos ismeretterjesztő, gondolatok a jövőről műfaj, mint pl. a Stanisław Lem: Sex Wars , ami társadalomtudomány inkább. Viszont ez kicsivel mégis jobban tetszett. Humoros, ironikus gondolatok az emberiségről, jövőről. Mi lesz például akkor velünk, ha átveszik a robotok az irányítást? Miért nem játszanak majd a jövőbeli gyermekek hús-vér állatokkal, miért robotokkal fognak? Mi lenne, ha elpusztítanánk az emberiséget? Lenne-e elég idő arra, hogy ismét kialakuljanak az emberek? A kérdésekre választ kaphat az, aki olvassa ezt a kis könyvet. Én nem bántam meg. :)

ppayter>!
Stanisław Lem: Szempillantás

Stanisław Lem: Szempillantás Az emberi civilizáció perspektívái

Az első nem sci-fi Lemtől, Jó a humora és a gondolatai :)

Lunemorte P>!

Nem csak hogy nem ismerjük magunkat, de azt sem tudjuk, hogyan fogunk viselkedni egy előre nem látható helyzetben.

Lunemorte P>!

Hogy egy aforizmát idézzek: a világűr nem tudja, hogy benne vagyunk.

Lunemorte P>!

Bevallom, van, legalábbis számomra, valami már-már groteszk, hátborzongató, sőt grand guignol-szerű abban, ahogy az élet megszületik, és több milliárd év alatt felkapaszkodik a nano– és mikrovilágból a makrovilágba: ezek a mindig olyan megdöbbentő folyamatok akrobatamutatványra emlékeztetnek, arra a káprázatra, amely rabul ejt bennünket a sokemeletes piramist formáló kínai mutatványosok elképesztően furcsa, ijesztően különös produkciói láttán. E fantasztikus mesterek minden jól sikerült mozdulata előtt az az erősödő érzés keríti hatalmába az embert, hogy mindjárt semmivé foszlik, egyszerűen összedől a tervezett konfiguráció, hiszen nem sikerülhet. És mégis: a levegőben marad. Úgyhogy az én szememben az élet mint a húsz aminosavat irányító négy nukleotid dinamikus formatervezésének evolúciós megsokszorozása, az állandó homeosztázis stabil bizonytalansága.

Kapcsolódó szócikkek: homeosztázis
Lunemorte P>!

Ahogy az lenni szokott, rossz volt a túlzott szabadság, vagyis hogy valójában semmi sem parancsolt megálljt a fejemben születő gondolatoknak.

Földi állatok vagyunk.

Lunemorte P>!

Azzal pedig különösen tisztában vagyunk, hogy a zsenialitás csakis a kultúra befolyása által öröklődik. A pszichobiológia rengeteg példát ismer, amikor kiemelkedő tudósok vagy művészek utódai átlag alatti intelligenciával rendelkeztek, vagy akár pszichikai értelemben deviánsok voltak.

Lunemorte P>!

Megesik, hogy az orvos találkozik volt betegével, akiről az orvostudomány már lemondott, amint az makkegészségesen sétál a kertjében. Hogy egyeseknek miért sikerül visszakapaszkodniuk a sírból, míg másoknak nem, továbbra is rejtély, amelyről az orvostudomány, az igazat megvallva, nem szívesen tesz említést.

Lunemorte P>!

Nem szabad, hogy csak a ketchuptól csöpögő nudli vagy a puding vonzza a gondolatainkat s legyen a csodálatos beteljesülés garanciája.

Lunemorte P>!

Közben nemcsak a politikusokat, de egy sor más foglalkozású embert is annyira megrémisztett az embermásolás lehetősége, hogy elkezdték törvényi úton megakadályozni a totipotens embriósejtek kísérleti felhasználását. Ez éppolyan idő előtti intézkedés, mintha az ókori kínaiaknak megtiltották volna a sárkányeregetést, attól félve, hogy innen már csak egy hajszál választ el a szuperszonikus repülők halálos katasztrófáitól.

Lunemorte P>!

A tudósok, mindenekelőtt a mikrovilág és különösen a kvantumvilág kutatói jelenleg nem örvendenek széles körű elismerésnek vagy növekvő hírnévnek. A média manapság a filmvászon csillagait dicsőíti. Ám a testi vonzerő múlékony; a tudomány ezzel szemben önmagát katalizáló folyamatként növekvő ütemben halad előre.