Stanisław ​Lem teljes science-fiction univerzuma III. 16 csillagozás

Stanisław Lem: Stanisław Lem teljes science-fiction univerzuma III.

Stanisław Lem talán a klasszikus tudományos fantasztikus irodalom egyik utolsó élő képviselője. Bár történetei között nincs két ugyanolyan, a volt szocialista országok egyik legmarkánsabb, legkarakteresebb szerzője. Minden műve feszegeti a műfaj kereteit, utópiái egyben antiutópiák, kacagtató meséi mélyéről a „keleti blokk” legélesebb hangú társadalomkritikusának hangját halljuk, drámai feszültségű űrhajóstörténetei pedig valójában filozófiai vagy morális kérdéseket feszegetnek. S míg a műfajokkal játszik, magabiztosan, mégis alázattal és végtelen bölcsességgel keresi a válaszokat azokra a végső kérdésekre, melyek mindannyiunkat foglalkoztatnak: az ember, a világegyetem és Isten mibenlétére.

Összes SF történetét bemutató sorozatunk tematikus rendezését, a művek sorrendjét maga az író állította össze. A harmadik kötet a Csillagnapló, a Helyszíni szemle, a Béke a Földön és a Rakottas c. könyveket tartalmazza, melyek többsége magyar nyelven most lát először napvilágot.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Stanisław Lem teljes science-fiction univerzuma

Szukits, Szeged, 2008
706 oldal · ISBN: 9789634971757 · Fordította: Murányi Beatrix

Herczeg_Antal
Stanisław Lem: Stanisław Lem teljes science-fiction univerzuma III.

Számomra ebben a kötetben teljesedett ki Lem zsenialitása. Tökéletes harmónia tudomány, képzelet, humor felhasználásával. Megérte végigolvasni az első két kötetet, hogy ide érve meglegyen a várva várt élvezetfaktor. Egyértelmű 5 csillag!

blianhun

Gyerekkoromban, amikor az udvaron játszottam, édesanyám időnként kiszólt: „Szputyi, hagyd abba”, mert noha nem tudta, mit művelek éppen, biztosra vette, hogy semmi jót.

Enikő_Rácz

-És mit látnak azok a szemek?- tudakoltam.
Hallgatott.
-A Föld eljegesedését… a galaxisok szétesését… a csillagok kialvását a fekete végtelenben, ugye?- soroltam lassan.
Hallgatott.
-Az emberek nem a halhatatlanságra vágynak- folytattam kisvártatva. – Csak egyszerűen nem akarnak meghalni. Élni akarnak, Decantor professzor! Érezni akarják a földet a lábuk alatt, látni a felhőket a fejük fölött, szeretni más embereket, velük lenni, és erre gondolni. Semmi többet. Mindaz, amit ezen felül mondtak, hazugság. Öntudatlan hazugság.

Ikarosz

Egy szék mögött álldogált, szemlátomást várva, hogy hellyel kínáljam. Le is ültettem volna, miért ne, hiszen a zsugoriak udvarias válfajához tartozom, de kissé bosszantott, hogy ilyen tüntetően nézi azt a széket.

Ijon Tichy emlékeiből II. 193.oldal

József_Lennert

Kiléptem a lugasból, továbbsétáltam, egy ideig a hattyúkat néztem. Mellettem egy különc drótdarabkákat dobált nekik. Megemlítettem, hogy a hattyúk nem esznek drótot.
– Kit érdekel, hogy megeszik-e? – vont vállat, és folytatta a dobálást.
– De megfulladhatnak, kár lenne értük – érveltem.
– Nem fulladnak meg, mert a drót elmerül. Nehezebb a víznél – magyarázta tényszerűen.
– Hát akkor minek dobálja?
– Mert szeretek hattyúkat etetni.

224. oldal, Csillagnapló - Vliperdius doktor intézete (Szukits Könyvkiadó 2008)

Kapcsolódó szócikkek: hattyú
blianhun

A háziasított sárkányokat fűtésre használták a törzsfők kunyhójában.

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
blianhun

Később a kis sárkányok, félve a már kurdálosodó nagytól, új szokást vettek fel: odatettek a gigász orra elé egy úgynevezett taccsot. A taccs úgy jön létre, hogy a kis sárkány hosszan hempereg bizonyosfajta mocsári növényekben, ilyen például a tavi okád, a rókafű vagy a futtató hányka.

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
Woola

A gyári torta, valljuk be, olyan, mint a bordélyházi leányzó, nem olyan, mint a szerelmes asszony…. Nos, a diskuráló számítógép önmagában olyan, mint a gyári torta. (Helyszíni szemle)

Woola

Föld…Föld…Föld… Ja, már emlékszem! Penészes kéreg, csupa víz, két oldalról befagyva, a galaxis legvadabb vidékén… (Rakottas, Tarantoga professzor űrutazása)

József_Lennert

Luzániában régi szokás úgynevezett leköpős szobrot állítani jelentős, de gyűlölt államférfiaknak. A talapzatot bronzurnához hasonló, díszes köpőcsészék övezik. Már a múlt században szobrot állítottak a három ál-Xixarnak: átkokkal díszített, nagy szoborcsoportot. Minden különösen káros régi politikus kapott legalábbis egy mellszobrot tartós, rugalmas műanyagból, mert hamar elhasználódnak. (…) A gyakorlat megmutatta, hogy érdemes a kiváló politikusoknak is ilyen szobrot állítani, mert valami később úgyis kiderül róluk.

372. oldal, Helyszíni szemle (Szukits Könyvkiadó, 2008)