Sex ​Wars 23 csillagozás

Stanisław Lem: Sex Wars

„Mivel nem is dilettánsként, hanem inkább tudatlanként szemlélem a történelmet, csak a saját gondolataimat írhatom le és tárhatom mások elé, azzal az előzetes figyelmeztetéssel, hogy természetesen nem ismerem sem a történelem „valódi” mozgatórugóit, sem a történelemre – veszély esetén – alkalmazandó csodaszert…”

„A SEX WARS, amelynek egyértelműen provokatív céllal adtam ezt a nevet, valójában semmiféle tisztességes előrejelzést nem jelent. Nem azt takarja, hogy eljön a nap, amikor a műszakilag legfejlettebb országok meddőséget vagy vetélést okozó aeroszolt tartalmazó bombát dobnak a harmadik világra. Csak arról van szó, hogy az emberiség nagy tömege a jólét erődjét ostromolja, közben éhen pusztul a tolongásban, és ez az emberáradat végül rákényszeríti a kémiai technikák tulajdonosait arra, hogy tegyenek valamit…”

Eredeti megjelenés éve: 2006

Typotex, Budapest, 2007
202 oldal · ISBN: 9789639664715 · Fordította: Mihályi Zsuzsa
Typotex, Budapest, 2002
202 oldal · ISBN: 9789639664715 · Fordította: Mihályi Zsuzsa

Turms>!
Stanisław Lem: Sex Wars

„Én nagyon kétkedő vagyok” – mondta egyszer egy interjúban Stanislaw Lem, ez a kiragadott mondat jól jellemzi Sex Wars című esszékötetét is. Lem a hidegháború vége felé felhagyott a science fiction regényírás műfajával, és a publicisztika felé fordult. Több válogatás is megjelent ekkor íródott cikkeiből, ezek egyike a Sex Wars.

Sokan úgy jellemzik Lemnek ezt az alkotói időszakát, mint egy zsörtölődő, paranoiás vénember sirámait, aki már nem tudja és nem is akarja megérteni korunk egyre gyorsuló és változó valóságát, és minden újban csak a rosszat látja. Mi tagadás, kényelmetlen dolgokat feszeget, és ami még rosszabb, hogy jóslatai ijesztően nagy százalékban valóra is válnak. Lem többször leszögezi, hogy nem tartja magát futurológusnak, azaz jövőkutatónak, mindössze egy sok irányban nyitott és érdeklődő, racionális gondolkodású embernek. Olyannak, aki odafigyel az új tudományos eredményekre, és levonja belőlük az ésszerű következtetéseket. Már a hatvanas évek elején megjósolta például a virtuális valóságot, a kilencvenes években nyomatékosan figyelmeztetett, hogy az új évezred legnagyobb problémái a túlnépesedés, a fokozódó terrorizmus, a szinte hihetetlen mód visszatérő vallásháborúk, és a szélsőségessé váló időjárás lesznek. Ezeket 20-25 éve vetette papírra és tessék, körül lehet nézni napjaink valóságában.

Nem csoda, hogy nem túl népszerűek ezek a kései tanulmánykötetei (a Sex Wars itt a molyon jelenleg 76%-on áll), annyi dologgal szemben lép fel kritikusan, hogy előbb-utóbb szinte mindenkinek érzékeny pontjára is rátapint. Én is felszisszentem magamban, amikor a posztmodern irodalmat és az elméleti fizika legújabb irányzatait kritizálta, de szkeptikus például az internettel szemben is, és mélységesen elítéli az alacsony szintű, zsigeri ösztönökre építő tévés-internetes tömegkultúrát. Érvei többségét nehéz nem elfogadni, bár az internetben rejlő lehetőségeket közel sem láthatta át húsz évvel ezelőtt.

Szeretem Lem egyedi sci-fi írói stílusát, és a kötetet olvasva rá kellett jönnöm, hogy publicistának is szeretem, talán azért, mert hozzá nagyon hasonlóan próbálom én is szemlélni a világot. Lem nem zárja be magát sem a jobb-, sem a baloldal szellemi-gondolati kalodájába, vezérelvei a mérséklet, a racionalitás, az „arany középút” az élet minden területén.

Stanisław Lem: Sex Wars

„Poko­li muzsika zendüljön a húron!"

Zendüljön hát és vegyük kezünkbe ezt a könyvet, amikor elmélkedésre vágyunk. Legyen szó politikáról, kultúráról, szexualitásról vagy bármilyen társadalmi kérdésről, elég sok témáról olvasgathatunk ebben a kötetben. Megismerhetjük ennek a nagyszerű írónak véleményét korunkról, elméleteket gyárt a jövőről és igencsak negatív világképet mutat be. Nem is csodálom, egyet is értek vele. Miért fessen pozitív jövőképet, miközben a jelen is milyen sivár, nem?
Ráadásul az írásairól és pár személyes tapasztalatával kapcsolódóan is kitárulkozik előttünk Lem. Kiderül, nagyon sokat olvasott életében, rengeteg könyve van és próbál objektív lenni. Sikerült, köszönöm. :)

Morpheus>!
Stanisław Lem: Sex Wars

Valahol kár volt megjelentetni ezeket az eszmefuttatásokat, bár lehet, hogy a nagy gyűjtőknek ez is kell. Potom ötszázért kaptam meg, ebből többek között megtudhattuk, hogy a túlnépesedés miatt nagy gondok lesznek, az idióták aránya a vezetésben egyre nő, és hogy milyen remekül megjósolt előre dolgokat, és milyen volt az írói módszere.
Amúgy tökéletesen igaza van, de semmi újat nem mondott.
Inkább ehelyett még egy jó sci-fit kellett volna írnia. :)

Trillian>!
Stanisław Lem: Sex Wars

Érdekes volt egy számomra a sci-fi műveiről ismert író elmélkedéseiről olvasni különböző témákban. Sorra került a terrorizmustól kezdve a születés-szabályozáson át klímaváltozásig minden. Volt olyan fejezet, amelyben nem túl bíztató címek szerepeltek, a könyvek, amelyeket Lem sosem fog megírni. Érdekes volt a látásmódja és valóban sok minden már megvalósult vagy kezd megvalósulni abból amit leírt. (Írt erről is, hogy milyen sikeresen meg szokta jósolni a jövőt, bár nem akarja.) Nem festett túl pozitív képet az általa elképzeltekről, de sajnos inkább reálisnak mondanám a látásmódját, mint pesszimistának. Elég sok mindent hasonlóan látok, de persze akadt pár dolog amiben ellentétes véleményen vagyok. Összességében elgondolkodtató volt, és egy kicsit szomorú, hogy olyannak látta a jövőt amilyennek.

dwistvan P>!
Stanisław Lem: Sex Wars

Csodálom Lem előrelátását, mondhatni jövőbe látását. Jól látja a túlnépesedés, a környezetszennyezés, az erkölcsi és kulturális válság fenyegetését. Több évtizeddel az írásai után elszomorító, hogy az akkor nem létező, de előre látott jelenségek mennyire bekövetkeztek. Ha pedig belegondolunk, hogy még mennyi mindent vetített előre, ami ugyanígy valósággá válhat, régen rossz. Jó elgondolkozni intelmein. Néha mondatai bonyolulttá váltak, ezért nem érkezett meg minden üzenete, de összességében sokat tanultam tőle. Mindenkinek érdemes elolvasni és elgondolkozni üzenetein.

Bereczki_Zoltán>!
Stanisław Lem: Sex Wars

Kicsit keserű hangvételű írások, de megdöbbentő, főleg 15–20 év távlatából, hogy mennyire világosan látja a világ tendenciáit, problémáit Lem. Sok előrejelzése azóta valóra vált.
Visszatérve a hangvételre, érdekes, hogy az az írás, amit svájci közönségnek írt, kevésbé morcos hangvételű, mint amiket lengyeleknek.

entropic P>!
Stanisław Lem: Sex Wars

A témák, amikről Lem ír, mind fontosak és aktuálisak (népességrobbanás, terrorizmus, születésszabályozás, virtuális valóságok, az emberek szándékos elbutítása stb.), de a stílus és a hozzáállás nem tetszett. Sokszor úgy éreztem, mintha egy sértett, dacos, meg nem értett öregember írná ki magából a morgolódnivalóját, néha nem túl koherensen, csak a morgolódás kedvéért. Egyébként Lem túl pesszimista és radikális az én ízlésemnek. Szar a világ, kétségtelen, de nem ennyire, ráadásul az ő világjobbító-világmegmentő elképzelései kissé túl drasztikusnak tűnnek nekem.

Uxellodunon>!
Stanisław Lem: Sex Wars

Néhány ponton elgondolkodtató, de sajnos sokszor éreztem szócséplésnek, valahogy az az érzésem volt, hogy olyan gondolatokat akar ébreszteni az olvasókban, ami már eredetileg is felmerült(/felmerülhetett) a célközönségben. Mindazonáltal nehéz lenne ennyivel letudni, hiszen nem is 'igazi' könyvről van szó, hanem összegyűjtött cikkekről, elmélkedésekről, ami így némileg más megvilágításba helyezi a dolgokat.
Amit viszont egyértelmű pozitívumként tudok kiemelni, hogy nagyon érdekes volt Lem „személyes hangját” olvasni, számomra most derült ki igazából, hogy milyen intelligens, és mekkora tudással rendelkezik igazából.

Nándor_Boros>!
Stanisław Lem: Sex Wars

Lem csodálatosan látja a jövőnket sorsunkat, csak ajánlani tudom azoknak akiket érdekel ez a „szép új világ”

Lunemorte P>!

Nem gondoltam volna, hogy a technika legbámulatosabb vívmányait nemtelen, nyomorúságos, terméketlen és végtelenül ostoba, földhözragadt célokra használják.

Lunemorte P>!

Az utolsó háború után Hess (lengyel börtönben írt) emlék­iratain kívül nem jelent meg a világon egyetlen dokumentumokkal alátámasztott, vagyis nem fiktív emlékirat sem olyan német szerzőtől, aki hosszú évekig gyakorolta hivatásszerűen, nagy­ipari méretekben az emberek hullává alakí­tását. Senki sem szólalt meg azok közül, akik a „megsemmisítő táborok” (Vernichtungslager) legénységéhez tartoztak: szerintem azért, mert a tömeggyilkosság fizikai erőfeszítéssel, sőt gyak­ran undorral is jár (nem mutatnak vonzó képet a halomba rakott meztelen hullák), de elsősorban szerep volt, amelyet különböző hőfokú lelkesedés­sel, megszokásból játszottak, míg végül egyhan­gúvá nem vált. A német összeomlás után olyan fürgén dobták le magukról ezt a szerepet az em­berek, mint a csavargó az összevérezett rongyait, olyan hirtelen váltak meg ettől a foglalkozástól, hogy ha valamelyiküket, általában egy öregem­bert manapság felelősségre próbál vonni a bíró­ság, a vádlott közönnyel, sőt felháborodással re­agál, mert ő már a feledés mélyére süllyesztette színészmesterségét: azt a szerepet, amelyet játsz­va emberekből holttestet csinált.

Lunemorte P>!

Érdemes megfontolni azt a kérdést, vajon állandó marad-e az ostobák aránya a teljes földi népesség lélekszámához képest.

Lunemorte P>!

Kertelés nélkül kimondom: gá­tat kell vetni a Homo sapiens faj szaporodásá­nak.

Lunemorte P>!

A műholdas televíziók „információdömpingje” egyértelműen butít, mert minél tökéletesebbek a kibocsátó és átjátszó rendszerek, annál egyhangúbban osto­bák, szadista módon telítik túl és tompítják el az elmét a csatornák.

Lunemorte P>!

„Hova meneküljünk?” Kis kézikönyv ar­ról, hova meneküljünk ebből a világból, mert itt már nem lehet kibírni.

Lunemorte P>!

Nagyon érdekes szerepet ját­szott az ókori kultúrákban a szexualitás, hiszen az életnek ezen a területén nemcsak hogy megtet­tek „mindent” az emberek, amire anatómiailag és fiziológiailag képesek, hanem különbözőképpen választották el az illendőt az illetlentől, a normá­list az abnormálistól, és a ferde hajlamot a hall­gatólagosan helyesnek tartott magatartástól.

Lunemorte P>!

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy terjed a hü­lyeség, méghozzá sokkal nagyobb sebességgel, mint egy rosszindulatú daganat legagresszívabb áttétei bármilyen élő szervezetben.

Lunemorte P>!

Tehát más korokba, más, elképzelt világokba menekültem, és mert tisztá­ban voltam azzal, hogy ez csak „mintha-játék”, gondosan őriztem a titkaimat.

Lunemorte P>!

Ki kell mondanom végre. Azzal a képességgel áldott (vert?) meg a Sors (amelyet manapság géneknek neveznek), hogy előre látom a jövőt.