Képzelt ​nagyság 14 csillagozás

Stanisław Lem: Képzelt nagyság

Stanislaw Lem ebben a könyvében az előszóírás művészetét látszik gyakorolni – talán a tőle szokottnál is gyilkosabb iróniával. Ám az előszóírás paródiáin túl ez a könyv többről szól: olyan gondolatkísérletekről, a jelen pillanat tudományosságán túlmenő feltevésekről, hipotetikus előretörésekről, melyekre az adott területek szakértői sosem lennének képesek.

Eredeti megjelenés éve: 1973

Poligráf, Budapest, 1998
172 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638585501 · Fordította: Hermann Péter

Stanisław Lem: Képzelt nagyság

Maga Lem is megírta, hogy minden mű, amely sehová sem fér be, miközben olyan dolgokról szól, amelyek a jövőben létrejöhetnek, az a sci-fi alá fog besorolódni, ahol azon a néhány vájtfülű vájtszemű olvasón kívül senki sem fogja komolyan venni. Már attól fogva, hogy sci-fit olvasok, úgy gondolom, hogy rengeteg dolgot tanultam meg belőlük, elsősorban azt, hogy ne békaperspektívából, ne a vér és föld a vér és test legyen mindennek az alapköve, hanem képes legyek átgondolni olyasmiket is, amelyekről máshol nem nagyon esik szó. Lemnek ez a könyve egy fura keverék, az eleje azért zseniális, mert szerintem a könyvvé nem érett – ezért meg sem írt – történetei előszavát megírta magának. Aztán amikor elérünk a G.Ó.L.E.M.-hez, akkor már átcsúszik az előszóból valami másba. A G.Ó.L.E.M. nem más, mint egy mesterséges intelligencia (basszus, ezt az író 73-ban írta!), amelynek a szájába adja megintcsak zseniális elméletét az emberiségről és annak a poszthumánná átalakulását az MI-k segítségével, akiket az emberiség előrehajít a tudásban, majd azok kihorgásznak minket a test börtönéből (ha elég szépen kérjük majd őket). Persze csak azt, aki akarja. Mert ahogy az idézet is mutatja, három út is van. https://moly.hu/idezetek/1014836 Bárcsak megérhetném, hogy választhassak!

Morpheus>!

Így tehát: vagy testeteket otthagyva fejlesztitek értelmetek, vagy a látók által vezetett világtalanná váltok,vagy pedig meddő kínok között rekedtek meg.

Kapcsolódó szócikkek: poszthumán
Morpheus>!

Úgy gondolom, beléptek az átalakulás korszakába, elhatározzátok, hogy félredobjátok egész történelmeteket, teljes örökségeteket, természetes embermivoltotok minden maradványát, melynek csodálatos tragédiává nagyított képét tükrözik hiedelmeitek, előreléptek, mert nincs más megoldás, és abban ami e pillanatban csak a szakadékba ugrásnak látszik, meglátjátok a kihívás báját, és a magatok módján cselekedtek, hiszen az ember megsemmisülésével maga az ember menekül meg.

Kapcsolódó szócikkek: emberek
Morpheus>!

Az értelmetek akkor fejlődik tovább, ha feltételül elfogadjátok önmagatok megsemmisítését. Az értelmes ember megsemmisíti a természetes embert, tehát, ahogy a mese mondja, elpusztul a homo naturalis.

Kapcsolódó szócikkek: értelem · poszthumán