DiLEMmák 18 csillagozás

Írások a 21. századból
Stanisław Lem: DiLEMmák Stanisław Lem: DiLEMmák

Ez a könyv az aktuális „korszellemet” szedi ízekre. Lem ezen esszéiben az itt és most eseményeinek keserű hangú kommentátora.
Elemzi az Egyesült Államok és Oroszország kormányainak legújabb lépéseit, mérlegeli az Amerikát ért terrorista-támadás rendkívül érdekes konzekvenciáit, képet ad a mai Lengyelország geopolitikai vetületeiről, valamint kritikus ítéletet hirdet az irodalom és a képzőművészet legfrissebb alkotásai fölött, nem kímélve az irodalomelmélet vagy a filozófia divatos áramlatait. Haraggal kommentálja a tömegkultúra rémes süllyedését, aminek legérdekesebb bizonyítékai a reality show típusú jelenségek. Továbbá hangot ad a tudomány legújabb eredményeiről alkotott véleményének – főleg a genetika területéről, hiszen itt merül fel az ember mint faj és az emberi kultúra evolúciójának alapkérdése.
Stanisław Lem a tudományos-fantasztikus irodalom mestere, és ez esetben a tudományos előtagot tessék a legkomolyabban venni!

Eredeti megjelenés éve: 2003

Typotex, Budapest, 2005
322 oldal · ISBN: 9639548898 · Fordította: Keresztes Gáspár

Morpheus>!

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

Csak azért olvastam el, mert szeretnék egy LEM plecsnit is. 20 évvel ezelőtt íródott, vannak benne jó gondolatok, amelyekben igaza lett, de olyanok is, ami csak pufogás.

marianngabriella P>!

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

Szóval ezzel a könyvvel egy probléma van, hogy szerintem az amberek nem tudják a helyén kezelni. Igen nem éppen a legaktuálisabb (bár egyébként Lem több olyan témát is érint, ami napjainkban is aktuális…), és alapvetően egy – kiemelkedően jó – sci-fi íróról beszélünk, így megértem, hogy sokan csalódtak ebben a műben. Ez nem egy fikció, ez egyszerűen egy író gondolatai a nagyvilágról. Mintha egy blogot, vagy twittert olvasnánk (sőt molyon is sokan vannak, akik mindenféle gondolatot megosztanak). Ennek a könyvnek is ennyi volt a célja. Témákat nézve itt minden is van, minden ami egy átlag embert érdekelhet. Nemzetközi események, politikai események, és környezetvédelem is megtalálható benne. Az 5 csillagot én sem tudom megadni, mert nekem is hiányzott belőle valami, de az egyes témák kedvelőinek igazán érdekes lehet.
Végül pedig ami a könyv korát illeti, attól, hogy valami már nem aktuális (jelzem ebben bőven vannak még napjainkban is aktualitások) attól még hasznos lehet. Nem hiába szükséges ismernünk a történelmet, és nem hiába vizsgáljuk a történelmi eseményeket, hiszen ezekből a jövőre nézve rengeteg következtetést le lehet vonni, és Lem Dillemái is olyanok, amelyekből könnyedén megismerhetjük a 2000-es évek elején élő aggódó emberek gondolatait.

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

Lem (mint azt úgy általában az öregek szokták) azon gondolkozik, „mi lett volna, ha?" és arra is kíváncsi, mi lehet úgy a nagyvilágban és vajon mi lesz majd, ha kihal az emberiség…Elég sok poénmorzsát szétszór nekünk a könyvében, de néhol azért már fogtam a fejem…Azt állítja, ő nem megkeseredett, pedig szerintem nagyon is és eléggé elzárkózott már úgy általánosságban az emberiségtől, a modern világtól, ahol a tévében zörög az erőszak, az újságokban mutogatják magukat a meztelen nők és a politika is szóba kerül alaposan, hogy Lengyelország ugyan kiben is bízhat, keletben vagy nyugatban…Néhol untam sajnos a fejtegetéseket, azonban összességben véve nem olyan rossz könyv ez, mint azt itt néhányan állítják. Én jót szórakoztam.

Holdbéli_nyúl P>!

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

Lem itt nem tudományos-fantasztikus íróként jelenik meg, sokkal inkább gondolkodó, a mindennapi élet aktualitásain töprengő emberként, akit ugyanúgy érdekel Amerika, Irak és Harry Potter – persze valamiről semleges, tartózkodó, valamiről a végletekig elmarasztaló a véleménye. Sok meglátása nagyon tetszett, néhánnyal nem értettem egyet…
A világ változásával kapcsolatosan próbál tendenciákat megfigyelni, még ha nem is mindig boldog miattuk. A posztmodern örömei és a Végletes idiotizmus című darabokat különös élvezettel olvastam. Vannak visszatérő vesszőparipái, ha különösen utál valamit, arra több írásban visszatér – ami mondjuk azért jó, mert árnyaltabbá válik a kép, hogy pontosan miért is utálja ezeket. Érzek azért némi írói hiúságot is a kritikák mögött, sértettséget, mert másnak minimális energiabefektetéssel jobban megy a szekere, mint neki, aki annyi tudományos folyóiratot járat, hogy végig se tudja olvasni őket…
Kicsit morcos öreguras az írásokból kibontakozó alak, „dohog”, ahogy ő maga is írja, de értelmes és becsülnivaló.

Inpu>!

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

A kötet a neves sci-fi író különböző témákban írott esszéit, szösszeneteit gyűjti csokorba. Az írások az ezredforduló körüli évekre datálódnak, így mondanivalójuk egyfelől rendkívül közelinek, aktuálisnak tűnik, másfelől, két vagy másfél évtized távlatából félig-meddig az is megbecsülhető, hogy a bennük tálalt „dilemmák” a maguk idején mennyiben voltak megalapozottak. Lem mindig is ismert volt arról, hogy sci-fi könyvei és novellái éppúgy egyfajta futurológiai eszmefuttatásra épülnek, mint az egyes folyóiratokban vagy önálló, teoretikus hangvételű köteteiben megjelent munkái. A Dilemmákban a politika, a tömegkultúra, az információs társadalom vagy éppen a genetika birodalmának aktuális állapotát kommentáló írásokat és ezek továbbgondolásának csíráit találjuk. Lem írásai azonban korántsem tudományos értekezések – sokkal inkább könnyed publicisztikák, melynek soraiból egy burkoltan öntelt, saját beigazolódott jóslataira leplezetlenül büszke, ámde öregkorának világában kényelmetlenül mozgó, kételyekkel és félelmekkel küszködő, morgolódó, zsörtölődő elme szól hozzánk. Stílusa némelykor szándékoltan metsző, ridegen kritikus; egy olyan ember hangja, aki széles körű, klasszikus műveltségének háttere előtt megvetéssel bír szólni a kortárs filozófiai áramlatokról, a posztmodernizmusról, a világháló közvetítésével bármiféle kontroll nélkül terjedő, gyakran egyenesen „szemétnek”, az egyén kulturális fejlődésére nézve kifejezetten kártékonynak titulált információáradatról. Céltábláinak egyike az ő szemében hihetetlen mélységig süllyedő populáris kultúra, a reality show-kat hirdető média és az azokon nevelkedő ifjú generáció, vagy éppen az ember, aki Istent játszva, a modern tudomány leple alatt kontár módon beavatkozik az evolúciós fejlődésbe, s teszi azt anélkül, hogy ténykedésének etikai és hosszútávú társadalmi következményeivel számot vetne. Ez az esszé-gyűjtemény természetszerűleg nem nyerheti el mindenki tetszését. Lesznek olvasók, akik úgy érzik, a papírra vetett sorok sok tekintetben saját tapasztalataikat, világhoz való viszonyulásukat tükrözik vissza, s az elégtétel, az igazoltság kellemes érzetével a lelkükben dőlnek hátra. Mások túlzott konzervativizmust, pökhendi becsmérlést, a kurrens áramlatok és történések meg nem értését olvassák ki a kötetből. Mindkét típusnak igaza van. Ne veszítsük szem elől azonban, hogy ezek az írások nem többek, mint amik: reflexiók, egy tudományos magazinokat lapozgató vagy éppen a közelmúlt politikai történéseit boncolgató elme figyelemre méltó reakciói, kommentárjai, szubjektív meglátásai. Minden szóhasználat. minden mondat mögött ott magasodik Lem, az író, aki egy közülünk, mégis egyetlen a maga nemében, aki üzen, dorgál vagy éppen utat mutat, de sohasem állítja, hogy az egyetemes igazság egyedüli letéteményese lenne. Ha másért nem, már ezért is érdemes meghallgatni.

takacsot>!

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

Érdekes, bár egy idő után témályában ismétlédő írások. Szinte kár, hogy téma szerint csoportosítva vannak :)

Egy „gyenge” pillanatomban szépirodalmat akartam olvasni, mindván művelődjünk. Ezen nekibuzdulásból vettem meg ezt a könyvet valamikor az év folyamán.

Lem jó gondolkodó. Szimpatikus véleménye van a világról. Ebben a gyüjteményben cikkeit, tanulmányait gyüjtötték össze tematizálva. Ez hasznos és káros is. Azonos témák egybe kerülése egyszerűsíti a gondolatok követését, de unalmassá is vállhat. Legalábbis velem ez történt. Talán azért is tartott annyi ideig elolvasnom.

Jó könyv. Érdemes elolvasnia, aki szeret átgondolni érdekes témákat.

piccola>!

Stanisław Lem: DiLEMmák Írások a 21. századból

Nekem kicsit közhelyes volt. Gumicsont témák, amikről igazán eredetit nem tud mondani.

Lunemorte P>!

Kezdem sejteni, hogy a zöld marslakók tényleg léteznek és hogy addig fogják hülyíteni az emberiséget, amíg az nem hagyja magát megenni – akár nyersen is.

Lunemorte P>!

Nem vagyok holmi megkeseredett vénasszony a fotelban; egyáltalán nem kesergek, egyszerűen csak nagyon nem találom rendjén valónak, hogy valaki ilyen hiábavaló és fölösleges módon vesztegeti az emberi élet felbecsülhetetlenül értékes idejét.

Lunemorte P>!

Putyin hivatalosan mélyen együtt érzett az amerikaiakkal, de úgy hiszem, a Kremlben azért csendben eljártak egy rövid kozáktáncot.

Kapcsolódó szócikkek: Vlagyimir Putyin
Lunemorte P>!

Csak éppen könyvet, és egyáltalán semmi nyomtatottat nem reklámoznak.

Holdbéli_nyúl P>!

Ismét idekívánkozik tehát a következtetés, hogy minden, ami bármiféle szellemi erőfeszítést követel, vagy legalább befogadói aktivitást, gyengén fogy, ellentétben a bűnügyi és varázslós bóvlival.

Lunemorte P>!

Kezdhetem a közepén, a végén vagy akárhol máshol, végül is ebből áll a modernség, nem?

Lunemorte P>!

Talán maguk az ördögök segítettek a terroristáknak!

Lunemorte P>!

Még rövidebben azt mondhatnánk, hogy lehetetlen anélkül rántottát sütni, hogy föl ne törnénk a tojásokat, és itt ráadásul az a bökkenő, hogy a tojás nemcsak záp, de mérgező is lehet.

Lunemorte P>!

A pápalátogatás idején egyszer egy benzinkútnál várakozva észrevettem egy újságárust. Olvastam, hogy minden erotikus és pornográf újságot el kell takarni; nézem, és ott állnak halomban, ráadásul mindegyik lengyel. Mintha több Lengyelország lenne: van a Lengyelország, aki eljött találkozni a pápával, és van az a másik Lengyelország, gyilkol, nőket erőszakol, rabol és hasonló szörnyű dolgokat tesz. Elszánt híve vagyok a halálbüntetésnek azokra a suhancokra, akik megerőszakoltak egy gyereklányt, a társát pedig kis híján agyonverték.