Értékelések 46

ChEebor>!
Stanisław Lem: Az Úr Hangja

Egy amolyan igazi hardcore sci-fi történet, amelyben tulajdonképp alig van cselekmény, hanem sokkal inkább egy hosszú, nagyon jól megírt, elgondolkodtató értekezés az egész. Nagyon érdekes már a legelejétől, szuper a koncepció, ami köré épül az egész történet, és jól is van kibontva. Lem ötletei, gondolatai érdekesek, és akkor is komoly gondolatokat kell, hogy elindítson az emberben, ha egyébként nem is ért mindennel teljesen egyet. És mindez lírai, gyakran önironikus hangnemben, ami a nehezebb részeit is fogyaszthatóvá teszi.

Isley P>!
Stanisław Lem: Az Úr Hangja

Az emberiség egy neutrínósugárzást észlel, mely úgy tűnik egy fejlett civilizáció üzenete a galaxis értelmes fajai számára. Főhősünk könyvében visszaemlékezik munkájára a nagy tervben, mely a kozmikus „levél” megfejtésére irányult. Lem elég komoly munkát végez azt illetően, hogy regényén keresztül megértesse az olvasókkal, hogy mennyire sok dolgon múlik, hogy két eltérő, civilizáció kommunikálni tudjon egymással. Itt olyan dolgokra kell gondolnunk, hogy az etnikai nyelvek mennyire a kultúrák által kondicionáltak, és hogy csak univerzális, abszolút nyelvek használata, például a matematikáé hozhat minket közös nevezőre egy idegen fajjal. Később, ahogy haladunk előre, sok minden kérdőjeleződik meg. Mi az üzenet célja? Van-e kapcsolat a levél formája és tartalma között? spoiler Egyáltalán létezik-e a Feladó? spoiler Léteznek-e a miénken kívül univerzumok? spoiler Lehet-e az egész csak a véletlen játéka, a „levél” pusztán csak terméke valami a földiétől eltérő faj önkéntelen akciójának? Végezetül homály uralkodik a magyarázatok sűrű erdejében, Lem nem teszi le a garast egyik mellett sem, hiszen egyszerűen nincs elég információnk a „levél” teljes körű értelmezéséhez még a technológiai fejlettségünk jelenlegi szintjén. Emellett a regény remek összefüggéseket mutat be a társadalmi egyesülés globális szintje és a technológiai fejlődés veszélye kapcsán. spoiler