Az ​emberiség egy perce 34 csillagozás

Stanisław Lem: Az emberiség egy perce

Stanisław Lem a tudományos-fantasztikus irodalom világhírű művelője, magának a műfajnak bölcselője, történetírója orvos fiaként született 1921. szeptember 12-én. Maga is orvosnak tanul, de iskoláit csak a háború után fejezi be; a háború éveiben autószerelőként dolgozik. Művei 1946 óta jelennek meg lengyelül, s mellesleg a világ szinte valamennyi nyelvén. Lem fordulatos, érzékletesen ábrázolt környezetben játszódó tudományos-fantasztikus elbeszélései filozófiai töltetűek; szinte minden művében az emberiség nagy kérdéseit ábrázolja a mesés cselekményszövéssel tökéletes összhangban. A gondolkodó azonban néha leveti a mesélő álruháját – teszi ezt a jelen kötetben is –, s Naprendszerünk kialakulásától lehetséges jövőnkig vázolja, mutatja meg vagy tesz rá mindössze ironikus célzást, jelesül arra, hogy milyen esélyei voltak s lehetnek az emberiségnek. Lem minden írását nemes humánum, a legkülönbözőbb tudományágak területéről vett alapos tájékozottság jellemzi.

Eredeti mű: Stanisław Lem: Biblioteka XXI wieku

Eredeti megjelenés éve: 1986

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Mérleg, Mérleg

Európa, Budapest, 1988
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630748134 · Fordította: Révai Gábor

ViraMors P
Stanisław Lem: Az emberiség egy perce

Be kell vallanom, saját figyelmetlenségemnek hála, kicsit csőbe húztam magam: novellákra számítottam. Na, de ez az én bajom :P
Részben-egészben gondolatkísérlet jellegű esszék, fiktív tanulmányok. Függetlenül attól, hogy nem pont azt kaptam, amire készültem, érdekes, elgondolkodtató olvasmány volt mindegyik. Helyenként érezhető, hogy bizony eltelt azóta harminc év, főleg a A huszonegyedik század fegyverrendszerei avagy a tótágas evolúcióban, ami kicsit poros, és nagyon ijesztő. Túl sok benne a valóság. Legjobban a statisztikák és valószínűségek szemléltetésére felhozott hasonlatok tetszettek.

dani
Stanisław Lem: Az emberiség egy perce

Nehéz eltalálni, hogy hol végződik a valóság és hol kezdődik a fikció. Főleg így 20 évvel a könyv születése után – valami lehet, hogy azóta már igaz. Érdekes olvasmány, ajánlom mindenkinek! Persze türelmesnek kell vele lenni, emésztgetni kell.

atella
Stanisław Lem: Az emberiség egy perce

Érdekes és elgondolkodtató írások, ahogy megszokhattuk Lemtől.

Lancaster
Stanisław Lem: Az emberiség egy perce

Nehéz lenne a könyvről értékelést írni, mert nem nagyon tetszett. Gyorsan olvasható, de a megemésztéséhez sokkal több idő kell.

SignorFormica
Stanisław Lem: Az emberiség egy perce

A fenti címen megjelenő statisztikai könyveket elemzi remek esszéjében a nagy lengyel sci-fi szerző. A könyv elolvasta után, persze kedvet kap az olvasó, hogy beszerezzen egy ilyen statisztikát eredetiben. Aztán az emberiség egy percének felfogása után döbbenten konstatálja: Isten vagy félbe hagyta a teremtést, vagy ez a dolog gellert kapott, és maga a műve egy elrontott valami, ahogy a gnosztikusok mondják. Vagy Woody Allen-nel: Biztos nem volt rossz szándékú Isten, csak semmi sem sikerült neki.

imma AP

Köztudott, hogy a kiadók semmitől sem félnek jobban, mint könyvek kiadásától, hisz ezen a területen korlátlanul érvényesül az úgynevezett Lem-törvény (senki nem olvas; ha olvas, nem érti; ha érti, nyomban elfelejti); mindenki időhiánnyal küzd, túl sok a könyv, a reklám abszolút tökélyre emelkedett.

122. oldal, Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel

Carmilla

Megszánhatunk egy embert, esetleg néhányat, de nyolcszázezerrel nem lehet együtt érezni.

132. oldal, Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel (Európa, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: együttérzés
Carmilla

Ha az egész emberiséget egy helyre zsúfolnánk össze, háromszázmilliárd liter, azaz nem egészen egyharmad köbkilométer térfogatú helyre lenne szükség. Ez látszólag sok, de gondoljuk meg, hogy a világtengerekben egymilliárd-kétszáznyolcvanötmillió köbkilométer víz van. Ha tehát az egész emberiséget, az ötmilliárd emberi testet, beledobnánk az óceánba, a víz szintje egy századmillimétert sem emelkedne. Ez az egyetlen parányi csobbanás elég volna ahhoz, hogy a Földről örökre eltűnjön az ember.

142. oldal, Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel (Európa, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: ember, emberiség · óceán
worsi ASP

Ha egy szokatlan gondolatot, amely minden ízében igaz, el akarunk rejteni, elég annyi, hogy science fiction formájában adjuk közre. Miként a gyémánt sem ismerszik meg egy rakás üvegtörmelék közt, a szavahihető tanúvallomás is nyomban tartalmatlanná válik, ha belevész a sci-fi zagyvaságaiba.

65. oldal (A huszonegyedik század fegyverrendszerei avagy a tótágas evolúció)

Carmilla

(…) Én egyébként kezdettől fogva tisztában voltam vele, hogy az áruk piaci élethalálharcában egyre tökéletesedő reklám nem azzal nyűgöz le bennünket, hogy az áruk minősége javul, hanem azzal, hogy a világ minősége romlik.

123. oldal, Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel (Európa, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: reklám
Cicu

A nap minden percében 34,2 millió férfi és nő közösül. Megtermékenyítésre mindössze az esetek 5,7 százalékában kerül sor, de a percenkénti negyvenhárom tonnányi ondómennyiség (elhanyagolható eltéréssel) egybillió-kilencszázkilencvenmillió élő ivarsejtet tartalmaz.

worsi ASP

(…) manapság kiadókat és szerzőket semmi sem csábít jobban, mint egy olyan könyv, amelyet mindenki megvesz, de senkinek nem kell elolvasnia.

121. oldal (Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel)

Carmilla

Átélni csupán egy mikroszkopikus csöppet tudunk a bennünket körülvevő emberi sorsok tengeréből.

130. oldal, Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel (Európa, 1988)

Carmilla

A vezető politikai elit szakadatlanul romló intellektuális minősége a világ növekvő komplexitásának következménye.

154. oldal, Az emberiség egy perce - Pillanatfelvétel (Európa, 1988)

Carmilla

(…) A hívő ember véletlennek tartja, ha eltör egy poharat, vagy megcsípi egy darázs, de a halált már nem vezeti vissza a véletlenre; mintegy öntudatlanul hisz benne, hogy a mindenható és mindentudó Isten a véletlent csupán alárendelt szereppel ruházta fel.

58. oldal, A katasztrófa-elv (Európa, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: véletlen