Asztronauták 9 csillagozás
Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.
Eredeti cím: Astronauci
Eredeti megjelenés éve: 1951
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
Várólistára tette 9
Kívánságlistára tette 4

Kiemelt értékelések


Több szempontból is érdekes Lemnek ez a műve!
1. Könyv formájában ez az első regénye
2. Mivel 1950-51-ben készült, nagyon érződik rajta a Sztálinista időszak. Kommunista utópia okos orosz, kínai és indiai „nevű” űrhajós/tudósokkal :D! Lem azt nyilatkozta, kifejezetten kérték, hogy ez a fajta kommunizmus dicsőítése legyen benne. Beletette, siker lett a könyv, elsősorban ifjúsági sci-fiként, de éppen ezért később – amikor már lehetett – mindezt szóvá is tette az író. Na, ezért nincs benne – ha jól tudom – a Szukits-féle Lem válogatásban. Ez a könyv nem tartozott Lem kedvencei közé. Nem baj, attól azért még van sci-fi irodalomtörténeti jelentősége ennek a műnek!!!
3. Itt jelent meg Lemnél először az idegen civilizáció vs. emberiség örök témaként, és rögtön „bemelegítőt” olvashatunk abból a fajta megközelítésből, ami aztán később (Éden, Solaris, A Legyőzhetetlen) már-már védjegyévé vált Lemnek. Nem sokat látunk az idegen civilációkból, inkább csak a nyomaikat, mi emberek pedig nem vagyunk jó „Nyomkeresők”, többször is „megszívjuk”! :) A kötelezően és „ajánlottan” beletett kommunista utópiás képek és leírások mellett már kapunk ízelítőt a nyomasztó bolygó- és idegen civilizáció bemutatásból.
4. A felkeresett bolygó a Vénusz. A történet jó 10 évvel a szovjet Venyera, ill. amerikai Mariner űrszondák Vénusz-expediciói előtt íródott – hasonlóan Sztrugackijék [[http://moly.hu/konyvek/arkagyij-es-borisz-sztrugackij-a-biborszinu-felhok-bolygoja|A bíborszínű felhők bolygója]] vagy éppen Boton-Bolics György Vénusz-trilógiájához.
http://moly.hu/polcok/botond-bolics-gyorgy-venusz-trilogia.
Akkor még lehetett így is ábrándozni, hogy mi lehet(ett) a Vénuszon! :D
5. Aki a fenti dolgokat nem tudja a helyén kezelni, annak sokszor unalmasnak tűnik majd a könyv, aki viszont a kutatni, utánanézni valókat látja benne, annak igazi csemege ez a régi sci-fi! ;)


Lem első, 1951-ben, könyv formában megjelent írása, amelyet a Metagalaktika 5.-ben olvastam. A szerző által utólag megtagadott, de akkor kötelező sztálinista részleteket leszámítva igen magával ragadó, főként fiataloknak szóló írás, de Lem zsenije már itt is feltűnik. A máig vitatott, 1908-as, valós, tunguzkai meteorból kiindulva – amelyet számosan idegen űrhajóként azonosítanak – építi fel a szerző a regényt, s nemigen engedi el többé az olvasó érdeklődését…Egy mentőűrhajó bolygóközi utazása. Mai kiadása is van, az egykori kötelező politikum nélkül. Lem-fanoknak kötelező olvasmány!


Fiatalon olvastam (gyermekeknek szól inkább a könyv) és nagyon tetszett. Olvasmányos, nincs benne se felesleges filozofálgatás, se technoblabla (csak a kötelező Lem-i kommunistáskodás). Mindenből annyit kapunk amennyi kell, maga az űrhajó és a Vénusz leírása nagyon ötletes benne.
Üdvözlettel egy Csepp :)


Nem világmegváltó mű, de érdekes, olvasmányos, és vannak benne elgondolkodtató részek.
Népszerű idézetek




A tudósok elhatározták, hogy mesterséges sarkköri napokat létesítenek, több száz méter átmérőjű izzó gázgömbök alakjában, amelyeknek a távolban elhelyezett fújtatók fogják a hidrogént szállítani s ugyancsak biztos távolban felépített berendezések fejlesztik majd a hatalmas elektromágneses mezőket, amelyek ezeket a műnapokat a megfelelő magasságban tartják.
18. oldal




önt akkor evvel a névvel tisztelték meg „a kancsendzöngai ember”. Mikor én ezt a nevet kimondtam, mielőtt még Önt ismertem volna, a második szót hangsúlyoztam, nem az elsőt, mert e névben nem az expedició egzotikuma volt fontos, hanem igenis az ember, és Ön kedves barátom végig ember volt!
87. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Rafał Kosik: Félix, Net, Nika és a Láthatatlan Emberek Bandája 81% ·
Összehasonlítás - László Endre: Szíriusz kapitány és Csillaglány 90% ·
Összehasonlítás - Nemere István: Műkincsrablók a kisbolygón 84% ·
Összehasonlítás - Mihu Dragomir: Egyedül az űrben ·
Összehasonlítás - Fehér Klára: A földrengések szigete 82% ·
Összehasonlítás - Gimesi Dóra – Jeli Viktória – Tasnádi István – Vészits Andrea: A próbák palotája 91% ·
Összehasonlítás - Romhányi József: Mézga Aladár különös kalandjai 93% ·
Összehasonlítás - Scott Westerfeld: Behemót 91% ·
Összehasonlítás - Nemere István – Haui József: A kupolaváros titka 95% ·
Összehasonlítás - Dan Krokos: Hamis emlékek 84% ·
Összehasonlítás