Apák ​és fiúk (Usagi Yojimbo 19.) 12 csillagozás

Stan Sakai: Usagi Yojimbo 19. – Apák és fiúk

A díjnyertes sorozat ezen kötete az életükre törő támadás elől menekülő Magányos Kecske, és fia, Gorogoro történetével kezdődik. A Magányos Kecske legyőzi ugyan ellenfeleit, de súlyosan megsebesül, a fia pedig túl fiatal ahhoz, hogy segítsen. Orvosi ellátás hiányában a Magányos Kecske egy elhagyatott kunyhóban összeesik. Eközben Usagi kétségbeesetten keresi fiatal társát, Dzsótarót, aki a gyilkos emberrablókat kijátszva, szintén menekül. Apák és fiúk útja hamarosan keresztezi egymást, hogy közösen próbáljanak kikeveredni a csávából. Usagi vajon bevallja-e a titkát mielőtt a Kitanodzsi-szentélynél Dzsótaróval elválnak útjaik?

Vad Virágok Könyvműhely, Budapest, 2019
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639998728 · Illusztrálta: Stan Sakai

Mijamoto Usagi

fowler P>!
Stan Sakai: Usagi Yojimbo 19. – Apák és fiúk

Stan Sakai füzetről-füzetre, kötetről-kötetre úgy tudja fenntartani az izgalmakat és a színvonalat, hogy közben annyira finoman fokozza azt, hogy az szinte észrevehetetlen, de mégis fokozatos. Amellett, hogy a cselekmény egy szerves, folyamatosan fejlődő, táguló, bővülő egész, olyan érzékkel emel vissza az aktuális fókuszba akár 5-8 kötettel korábban látott szereplőket a legkisebb megerőltetés és erőltetettség nélkül, amire kevesen képesek. Minden eseménynek, minden apró mozzanatnak oka, szerepe és jelentősége van. A történet egyszerre szívbe markoló és megindító (vagy csak én lettem lányos és fiús apaként szentimentális). Ilyen mély mondanivalót egy “állatos” képregényben ritkán találni.

Vad Virágok Könyvműhely, Budapest, 2019
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639998728 · Illusztrálta: Stan Sakai
Stan Sakai: Usagi Yojimbo 19. – Apák és fiúk

– Vigyázz a szádra, fiú…! Így nem szólhatsz a feletted állókhoz!
– Mondjátok meg, kik vagytok… utána eldöntöm, hogy felettem álltok-e vagy sem.

Mi újat lehetne még elmondani az Usagi Yojimbo sorozatról, amit korábban még nem mondtam el róla?
Talán azt érdemes, hogy Stan Sakai továbbra is tartja azt a magas színvonalat, amit kitűzött maga elé, és ez egy sorozat tizenkilencedik köteténél már önmagában is figyelemreméltó teljesítmény. Szóval még mindig az Usagi az egyik legjobb dolog, ami a képregénnyel történhet.
Öt szuzu az ötből.

Dávidmoly>!

Dzsótaró: Kik vagytok? Mit akartok itt?
Szanpei főnök: Vigyázz a szádra, fiú…! Így nem szólhatsz a feletted állókhoz!
Dzsótaró: Mondjátok meg, kik vagytok… utána eldöntöm, hogy felettem álltok-e vagy sem.

31. oldal, Apák és fiúk, 2. rész

Dávidmoly>!

Dzsótaró: De az a szamuráj legalább megkérdezhette volna a fiát.
Uszagi: Nem, nem tehette.
Dzsótaró: Hogy érted ezt?
Uszagi: Ő szamuráj, és egy szamuráj fia nem tolvaj… még ha nyilvánvaló is az ellenkezője.
Dzsótaró: Ennek semmi értelme.
Uszagi: Nem, ez a szamuráj büszkesége.
Dzsótaró: Szamurájok, de egy híd alatt élnek a csavargókkal. Hogyan lehetne bennük büszkeség?
Uszagi: A sógun békéjének köszönhetően nincsenek többé háborúk. Ha nincsenek háborúk, a nagyuraknak nem kell hadsereget fenntartani. Hadsereg nélkül, sok szamuráj csak sodródik fogodzó nélkül. Róninok lesznek.
Dzsótaró: Mihez kezdenek?
Uszagi: Egyesek találnak más munkát a felemelkedő kereskedőréteg körében. Mások banditák lesznek. Néhányan, ahogy én is, a sugjósát, a harcosok útját járják és tanulnak. Megint mások, életükben először mester nélkül maradva, egészen elvesznek. Céltalanok lesznek. Azt gyanítom, hogy ő is egy közülük. Ne feledd… a rónin szó szerint „hullámember”-t jelent, mivel szabadon sodródik az élet árapályán. De ettől még szamuráj marad… kétségtelenül nemesi származással.
Dzsótaró: De a kardjai nélkül csak egy csavargó.
Uszagi: A kardjai jelzik a világ számára a szamuráj státuszát, és azáltal, hogy ezt mutatja a világnak, ő is annak tekinti önmagát. A két kard a szamuráj lelke. Ez határozza meg, hogy kik vagyunk. Nélkülük csak uszadékfa-darabok lennénk.
Dzsótaró: Gondolkoztál már azon, hogy milyen lenne, ha nem lennének kardjaid?
Uszagi: Mindennap.

116–117. oldal, A szamuráj büszkesége

Kapcsolódó szócikkek: büszkeség · kard · Mijamoto Usagi · szamuráj
Dávidmoly>!

Sundzsi: Nekünk is voltak kalandjaink, Dzsótaró.
Dzsótaró: Tényleg, Sundzsi? Milyenek?
Sundzsi: Szeszei megölt egy vízidémon, és ogréktól mentettünk meg egy falut, megmentettük egy nagyúr lányát… azt akarta, hogy szenszei vegye feleségül! Haver, nagyon gyorsan jöttünk el onnan! És…
Kacuicsi: Elég lesz, Sundzsi!
Sundzsi: Öö… i-igen, szenszei! Elnézést!
Uszagi: Egy nagyúr lánya?
Kacuicsi: Öö… hát… nem volt túl vonzó.

140. oldal, Hokasi, 1. rész

Usagi Yojimbo sorozat · Összehasonlítás