Utazás ​Dzsótaróval (Usagi Yojimbo 18.) 13 csillagozás

Stan Sakai: Usagi Yojimbo 18. – Utazás Dzsótaróval

A feudális Japánon át vezető útján, a nyúl rónin, Usagi Yojimbo mindig sok veszéllyel kerül szembe, de most ezen az úton a fiatal Dzsótaróval az oldalán halad! A nemzetközileg elismert, többszörös díjnyertes sorozat 18. kötetében Usagi „bácsi” egy fontos titkot rejteget Dzsótaró elől, ami – úgy tűnik – senki más előtt nem titok. Útjuk során nem csak a veszélyes Neko nindzsákkal találkoznak (és a menekülő Csizuval, a klán egykori vezetőjével és Usagi barátjával), de közeli ismeretségbe kerülnek egy új és halálos szervezettel, a Gyilkosok Korosi Szövetségével is. Kicune, a gyönyörű tolvaj továbbra is a régi trükkökkel kápráztatja el a nagyérdeműt, és megismerünk egy goblin kardforgató mesterről szóló történetet Usagi gyerekkorából. Végül, a háromrészes Szumi-E történetben egy gonosz művész Dzsótarót veszi célba egy szellemek által megszállt tintakészlettel.

Vad Virágok Könyvműhely, Budapest, 2019
216 oldal · puhatáblás · Illusztrálta: Stan Sakai

Stan Sakai: Usagi Yojimbo 18. – Utazás Dzsótaróval

– Mi hasznod belőle, hogy remek kardforgató vagy, ha nem is harcolsz?
– Ha remek kardforgató vagy, nem kell harcolnod.
Usagi, tényleg tudni akarsz mindenről?

Uszagi és Dzsótaró spoiler közös utazását a szokásos söpredék (kíméletlen rablók, kapzsi és hatalmaskodó földesurak, fondorlatos nindzsák) mellett a japán mitológia teremtményei teszik mozgalmasabbá. Izgalmas történetek, szerethető karakterek, csodás, egyszerre letisztult és aprólékos látványvilág. Az Uszagi Jodzsimbó még mindig a legjobb dolog, ami egy nyúllal, egy roninnan, vagy egy nyúl-roninnal történhet, Stan Sakai pedig a képregénykészítés egyik legnagyobb élő mestere.
Öt tengu az ötből.

fowler P>!
Stan Sakai: Usagi Yojimbo 18. – Utazás Dzsótaróval

Nehéz nem önmagamat ismételve, nem ömlengve értékelni a soron következő Usagi-kötetet, illetve magát Stan Sakai munkásságát. A történet több rövidebb, független de mégis összefüggő epizódból áll (ráadásul rég volt már ekkora cliffhanger egy kötet végén), melyek révén nem csak Usagi és Dzsótaró különleges apa-fiú kapcsolatában mélyülhetünk el, hanem Usagi múltjából is megismerhetünk eddig el nem mondott részleteket (és közben ismét ráeszmélhetünk, hogy ha lehet, Usagi még Dzsótarónál is önfejűbb/öntörvényűbb/forróvérűbb volt gyerekként, mint a fia), feltűnik Csizu, Kicune, és az egyik személyes kedvencem, Szaszuke is (ebből pedig automatikusan következik, hogy démonok is tiszteletüket teszik). A történet összetettségét jól példázza, hogy a megszokotthoz képest jóval hosszabb magyarázat található a kötet végén, amiben az egyes epizódokban feltűnő lények/utalások kapnak új értelmet. A kötet lapjairól szinte süt az a természetes alázat, amivel Sakai mester a saját kultúrája és az alkotás felé viszonyul. Újabb kötet, újabb mestermű, a történet az egyik személyes kedvencem – és szerencsére a 19. kötetben még folytatódik!

Vad Virágok Könyvműhely, Budapest, 2019
216 oldal · puhatáblás · Illusztrálta: Stan Sakai
nemorino P>!
Stan Sakai: Usagi Yojimbo 18. – Utazás Dzsótaróval

Az első kötet, amivel nem vagyok elégedett. Bár a kötet a szokott színvonalon indult, de utána sem az Usagi és a tengu, sem a Szumi-E című történet nem tetszett, gyakorlatilag a fele. Bízom a jobb folytatásban.

Dávidmoly>!

– Mi hasznod belőle, hogy remek kardforgató vagy, ha nem is harcolsz?
– Ha remek kardforgató vagy, nem kell harcolnod.

10. oldal, Rémisztő árnyak

Dávidmoly>!

– Azt hiszem, te többet tudsz arról, hogy mi folyik itt, mint amennyit elhitettél velem.
– Usagi, tényleg tudni akarsz mindenről?
– >sóhaj!< Valószínűleg nem.

82. oldal, Komainu

Dávidmoly>!

Az ajánlatom még áll, ifjú Usagi. Ha legyőzöl, felfedem minden titkomat… Természetesen, ha veszítesz, a kezed az enyém!

133. oldal, Usagi és a tengu

Usagi Yojimbo sorozat · Összehasonlítás