Fantasztikus ​Négyes 1. (Fantasztikus Négyes 1.) (Fantasztikus Négyes) 18 csillagozás

Stan Lee: Fantasztikus Négyes 1.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Frike Comics, Budapest, 2021
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155891243 · Fordította: Pusztai Dániel · Illusztrálta: Jack Kirby, Joe Sinnott

fowler P>!
Stan Lee: Fantasztikus Négyes 1.

Valahogy a Marvel Extrában megjelent A Galactus-per óta nem olvastam igazán jó F4 történetet magyarul. Pedig ez bizony 1995-ben, azaz 26 éve jelent meg… persze voltak azóta klasszikus, kevésbé klasszikus és modern kori megjelenéseik is, különösen a Nagy Marvel Képregénygyűjteménynek köszönhetően, de bevallom, nekem azok közül a történetek közül sem igazán nyerte el egyik sem a tetszésem. Valahogy úgy alakult, hogy a Byrne-korszakon kívül nálam akkor működik az F4, ha más szuperhősök (különösen Pókember) vagy csapatok oldalán/ellen lépnek fel. Aztán meg ott volt a Kingpin első önálló F4 kötete a Marvel Legendák sorozatban, ami talán mindegyik F4-sztori közül a legkevésbé tetszett (mondjuk tény, hogy nálam a sorozat neve maga több sztori megítélésén eleve sokat ront, mert „legendának” nem igazán nevezném majdnem egyik történetet sem, de ez másik téma).

Nos, ehhez képest a Frike első, közepesen rövid F4-sztorija a külcsínnel együtt számomra is némiképp meglepő módon hozta az 5 csillagot. Eleve a kiadás zseniális, a matt papír csak fokozza a retro hangulatot, viszont ezen a papíron valami olyan szinten elevenek, élesek és életteliek Kirby rajzai, ami egészen rendkívüli off. Aztán van itt kiadói beköszöntő és felvezető a belső borítón, a megjelent 4 történet eredeti borítója a hátső belső borítón, a második kötet előzetese a hátsó borítón, a mellékelt flyeren pedig már a harmadik kötet története is be van lengetve, szóval ahogy ezt korábban is írtam: fan service-ből ötös a Frike-nak. A kivitelezés tehát kb. 6 csillag, a sztori nálam inkább 4. Sue itt még köszönő viszonyban sincs azzal az erős nővel akivé a későbbiekben válik (sőt, vannak kifejezetten sztereotíp, már-már butácska megnyilvánulásai), Reed saját zsenialitásának dicsfényében pompázva meg-megereszt egy-két bunkó beszólást a csapatnak (pl. „Sue, az isten szerelmére, merre vagy?!” – miközben ő maga küldte ki a laborból, vagy: "Hát mindent a szátokba kell rágnom?!'), Ben pedig még magához képest is faék üzemmódban működik spoiler, de a csapat/családdinamika mégis tök jól műkődik, és akármennyire klasszikus is a sztori, és egyes elemei megmosolyogtatóak, mégis sokkal kevésbé fárasztó, mint az utóbbi időszak klasszikus-dömpingjének megjelenései. Így utólag belegondolva, ehhez az is hozzájárulhat, hogy nem 180-220, hanem csak 80 oldalon keresztül kell egyvégtében visszautaznunk a 60-as évekbe – számomra ez így tökéletes dózis, a 6 csillag és a 4 csillag átlaga pedig pont 5 – nem is kell ennél több.

Nagyon bízom benne, hogy a kiadvány sikeres és hosszú életű lesz – imádnám, ha nem csak a Lee-Kirby, hanem a Byrne-korszakot is olvashatnánk ebben a formátumban!

FélszipókásŐsmoly P>!
Stan Lee: Fantasztikus Négyes 1.

Az olasz gyökerű, de nálunk, magyaroknál tevékenykedő Frike Comics jóvoltából végre megvalósulhatott, hogy klasszikus F4-et olvashatunk magyarul, Stan Lee és Jack Kirby alkotópárosától. Az 1967 novemberi 68. számtól indították (amikortól Joe Sinnott húzta ki tussal Kirby ceruzarajzait), az első megjelent kötet négy számot tartalmaz. Noha az első mondat visszautal az előző részek történéseire, valójában nem igényel semmi más ismeretet, önmagában is fogyasztható, összefüggő, kerek, lezárt – és baromi akciódús, fordulatos – történet ez. A 80 oldalas terjedelem kellően feszessé teszi.

Pár szó az előzményekről: a csapat megalakulásáról az első számban olvashatunk, utána nagyobb történeti kihagyás után a 44–51. rész jelent meg (Galactus eljövetele), illetve talán várható még a 52–60. rész (Végítélet) a NMK sorban. Érdemes felkészülni, hogy némiképp avíttas mind a cselekmény, mind a szöveg, így egész más élményt ad, mint egy mai modern Marvel-képregény.

A jelen történetet Stan Lee szokásos humora (viccesnek szánt, de kissé bugyuta beszólások; az impresszum részeknél kedélyeskedő önfényezés), azonnal átérezhető drámája és tanító üzenetei vezénylik végig sok-sok bunyón át. Nagyon tetszett, hogy bár több eleme elég együgyű/sablonos mai szemmel, a fordulatok akkor is milyen szellemesek, meglepőek, és tele vannak erővel, lelkesedéssel (igazi Stan Lee szellemiséggel :D). Először Ben válik a csapat ellenségévé egy titokzatos, ám lángelmével bíró gonosz alak közreműködésével, aztán jönnek a gonosz csatlósok, az agyatlan androidok. Az egyikük hatalmas méretű és megállíthatatlan – vele igazán meggyűlik a baja a csapatnak, kis híján alul is maradnak. De hála a csapatvezér, Reed Richards küzdőszellemének (link) és a meglepetés erejének, végül győzelmet aratnak, ahogy azt kell egy (szuper)hősies képregényben. Az F4 másik jellegzetessége, hogy ez a csapat tényleges családként működik (férj-feleség, fivér-nővér), még a barát Ben Grimm is inkább tölti be egy nagybáty szerepét, mint alkalmi haverét.

Nagyon szép, minőségi kiadvány született (Kingpin füzetekhez illő méret, eleven mégis hagyományos színvilág, régies jelleget kölcsönző matt papír, a 60-as évek hangulatát visszaadó kiváló magyar szöveg). Egyetlen zavaró eleme talán az, hogy a kötés szélesebb, mint az oldalak belső margója, így eléggé szét kell hajtani, hogy a lapszélre eső buborékokba írtakat elolvashassuk.

A terv az, hogy folytatólagosan halad tovább a kiadás egészen a 100., de akár a 200. számig. „Utána meglátjuk.” – írták. Szóval legalább 33 kötettel ellátják majd a rajongókat. :)

off

FélszipókásŐsmoly P>!

Ismét egy végzetes baklövést követtél el! Nem vetted figyelembe egy férfi harci szellemét! Amitől akkor is tovább küzd, ha a teste már nem bírja tovább. Amitől akár képes meghalni is azért, amiben hisz! Amit egyetlen számítógép… vagy elektromos eszköz… sem képes semmilyen módon megmérni!

Kapcsolódó szócikkek: küzdőszellem

Fantasztikus Négyes sorozat · Összehasonlítás