Dalí ​és én 10 csillagozás

Egy szürreális sztori
Stan Lauryssens: Dalí és én

Stan ​Lauryssens műkereskedő milliókat keresett a modern művészeten, pedig csupán egyetlen alkotó műveit értékesítette: Salvador Dalíét. A szürrealista festő munkái igen keresettek voltak a befektetők és az üzletemberek körében, akik feketepiacon szerzett pénzüket kívánták tisztára mosni. Lauryssens szemet hunyt efelett, és remélte, hogy vevői is hasonlóképp tesznek. Kétes eredetű műtárgyakat értékesített, de hamarosan rájött, hogy a legkétesebb eredetű alkotások forrása maga Dalí. Minél sikeresebb lett, annál közelebb került Dalí belső köreihez, és végül a művész szomszédságába költözött. Az Interpol nyomozói elől bujkálva egyre többet tudott meg Dalí titkos történetéről, a műteremről, ahol Dalí helyett gyártották a képeket, és a pénzcsináló gépezetről, amely a katalán festő extravagáns életvitelét finanszírozta még jóval azután is, hogy alkotóereje elapadt. A Kapj el, ha tudsz és az Egy veszedelmes elme vallomásai című kötetek hagyományát folytatva a Dalí és én bepillantást nyújt… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2009
302 oldal · ISBN: 9789633709924 · Fordította: Csonka Ágnes

Salvador Dalí

havaska >!

Stan Lauryssens: Dalí és én Egy szürreális sztori

Tenyleg szurrealis sztori, kicsit jobban utana kene olvasnom, hogy most akkor tenyleg mi is az igazsag… valoszinu valahol feluton lesz…

De erdekes volt, es kivancsiva tett, hogy tovabb kutatgassak a temaban.

tulipe>!

Stan Lauryssens: Dalí és én Egy szürreális sztori

Érdekes történet meg kell hagyni, na most vagy ez a könyv egy eredeti hamis mű, vagy pedig egy eredeti eredeti, ahogy az író is vélekedik Dalí műveiről. Véleményem szerint lehet benne igazság, ettől függetlenül Dalí korai képei még mindig zseniálisak.

Stan Lauryssens: Dalí és én Egy szürreális sztori

Sokat olvastam már Dalíról, de ilyen őszinte jellemzést még soha. Mint ember, nagyon nem szimpatikus számomra (eddig se volt, de most még nagyobbat zuhant a szememben).
Mint művészt eddig nagyra tartottam. És erre kiderül, hogy csaló volt….. Képei nagy részét nem is ő festette!!!! :O Ez most eléggé szíven ütött.
Maga a könyv nagyon érdekes, a stílusa is magával ragadó, úgyhogy mindenképpen 5 csillagos. :)

HQ369>!

Stan Lauryssens: Dalí és én Egy szürreális sztori

És most nagyon gyorsan elfelejtem,hogy mit olvastam a könyvben!! :)

délibáb>!

Stan Lauryssens: Dalí és én Egy szürreális sztori

Tejóég, semmi jót nem tudnék mondani! Bámulatosan primitív stílusban íródott, a főszereplő (nem Dalí!) az agyamra ment, a szerelmi szál erőltetett és lényegtelen, aztán ott volt az az 5-6 mondat, ami három oldalanként felbukkant és ki tudtam volna rohanni tőlük a világból (ilyenek hogy: Dalí halála után az árak az egekbe szöknek, Dalí nem kapható leárazva, ez vajon egy eredeti eredeti kép vagy eredeti hamis vagy hamis hamis?)
Alapvetően azért kezdtem bele ebbe a történetbe, mert szeretem a mestert és mert rajongok a szürrealizmusért. De a könyv végére érve, az eszményképem romokban hevert és ezért az írót hibáztatom. Ez a történet ’eredeti hamis’, nem hiszek neki. Nem hihetek!
Nekem Dalí mindig is Adrien Brody lesz az Éjfélkor Párizsban c. filmből, ahogyan rinocéroszt lát a szemei előtt: http://www.youtube.com/watch…

sassenach>!

Tudtátok, hogy Dalí írta a némafilm történetének egyik legfigyelemreméltóbb alkotásának, Bunuel Andalúziai kutyájának forgatókönyvét? Dalí pár perc alatt firkantotta le egy cipősdoboz tetejére, miközben épp a figueresi Astoria bárban ebédelt.

Kapcsolódó szócikkek: Andalúziai kutya · Salvador Dalí
sassenach>!

Ezt Dalí maga is többször hangoztatta. Azt mondta, ő középszerű művésznek tartja magát, de szerencséjére kortársai még nála is sokkal gyengébbek. Ott van például Picasso, aki Dalít egy elszabadult hajómotorra emlékeztette. Picasso egy gépfegyver sebességével fest, mondta egyszer nekem Dalí. Egyetlen festménye többet ér ezer Picasso képnél, tette hozzá. Dalí szerint a művészet történetének legrosszabb festője Turner volt. A Turner-festmények nikotinfoltos ujjakra emlékeztették. De ha Vermeerhez vagy Velázquezhez hasonlította önmagát, akiket valóságos óriásoknak tartott, Dalí tökéletes kudarcnak érezte festészetét.

Kapcsolódó szócikkek: Pablo Picasso · Salvador Dalí · William Turner
sassenach>!

Picasso művészet, nagy M-mel – Dalí pedig Dalí, nagy D-vel!

Kapcsolódó szócikkek: Pablo Picasso · Salvador Dalí
sassenach>!

– Boldog élete volt?- kérdezte az író a görög filozófustól.
– Egy élet kell ahhoz, hogy ezt megválaszoljam- felelte Szókratész.

Kapcsolódó szócikkek: élet · Szókratész
Mandragoria>!

…Párizsban pedig megvásároltam az első Dalí-képemet. Egy 1937-es keltezésű, futurisztikus tollrajz volt, amely egy halom kört, ellipszist vagy falán főtt babszemet ábrázolt.

Mandragoria>!

– Kedves barátom – felelte a táskagyáros-, munkával nem lehet pénzt keresni. Ha az ember meg akar gazdagodni, észnél kell lennie.

Mandragoria>!

Dalí maszkot tartott saját arca elé – amely Salvador Dalít ábrázolta.

Mandragoria>!

A műterem tele volt bizarr, szürreális tematikájú, frissen festett és félig kész vásznakkal: szétrobbanó fenyőfákat láttunk, egy transzvesztita érseket, égő zsiráfokat pókszerű lábakkal, felhőket tollpihékből, olvadó órákat.

Mandragoria>!

– Miből fogsz élni, ha itt maradsz Spanyolországban, Stán?
– Írok egy könyvet kettőnkről, és szeretkezem veled hajnaltól napszálltáig, aztán egész éjjel, reggelig.
– Akkor nem lesz időd megírni a könyvedet.

Mandragoria>!

Gyerekkorában Dalí mindig felmászott a háztetőre, ha elkezdett fújni a tramontana, és látták, ahogy pálcával a kezében, hálóingen vezényli a szelet, mint egy karmester a zenekarát.