A ​lelenc 498 csillagozás

Stacey Halls: A lelenc

Két nő, akiket összeköt egy gyermek és egy titok, amely mindent megváltoztat.

London, 1754. Hat évvel azután, hogy törvénytelen gyermekét, Clarát megszülte és a lelencházban hagyta, Bess Bright visszamegy lányáért, akit nem is ismer. Attól tart, hogy Clara nem is élte túl a csecsemőkort, de kiderül, hogy a kislányt valaki már örökbe is fogadta. Bessnek tótágast áll az élete, miközben igyekszik kideríteni, hogy ki fogadta örökbe Clarát – és miért.

Bess szállásától nem messze, London külterületén él egy fiatal özvegy, aki már egy évtizede nem hagyta el az otthonául szolgáló nagy, komor házat. Orvos barátja – aki a lelencházban dolgozik – rábeszéli, fogadjon pesztrát a lánya mellé. Az özvegy azonban nem biztos benne, hogy jó ötlet beengedni egy idegent az életébe. A múlt fenyegető árnyai azzal riogatják, hogy feldúlják gondosan elrendezett világát.

Eredeti megjelenés éve: 2020

XXI. Század, Budapest, 2021
320 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635680528 · Fordította: Simonyi Ágnes

Málnika P>!
Stacey Halls: A lelenc

”A barátságot márványba vésd, a sérelmeket porba ródd.”

A lelenc az anyaság magával ragadó regénye. A fiktív történetből, amelyhez az alapot a valóban létező londoni lelencház, a Foundling Hospital szolgáltatta, két nő sorsa bontakozik ki, akiket egy kislány köt össze.

Bess lelencházba adta újszülöttjét, ám hat év után végre elérkezik az a pillanat, amire kezdettől fogva várt: összekuporgatott pénzéből elmegy kiváltani Clarát. Felkészül arra, hogy lánya talán már halott, azonban még ennél is nagyobb sokként éri, hogy rögtön az odahozatalát követő napon valaki elvitte, ráadásul Bess nevében. A magányos, poszttraumás stressz szindrómában szenvedő Alexandra pedig egyedül neveli lányát, betegesen elzárkózva mindenki elől. A két nő váltott szemszögű elbeszéléséből áll össze a lebilincselő történet, a múlt rejtélyei és kérdéses végkimenetel végig fenntartja az olvasó érdeklődését. Bár a Familiárisokból már ismert meseszerű, gyors zárás ezúttal is erőteljesen képviselteti magát, a happy end mégis szívet-lelket melengető. A gyönyörűséges borítóba bújtatott könyvben megelevenedik a 18. századi London és annak társadalmi osztályai, másik erőssége pedig kétségtelenül a karakterábrázolásban rejlik.

MissFortune>!
Stacey Halls: A lelenc

A könyv témája az anyaság. Két nő életét követhetjük nyomon a 18. századi Londonban.
Az egyikük roppant szegény életmódot él. Minden napja egy küzdelem, míg egyszer teherbe esik. A gyermek törvénytelen, illetve Bess életkörülményei sem engedik meg, hogy nevelje a babát. Ezért leadja a lelencházba, ahova 6 év után érte megy, de kiderül, hogy elvitték a lányát. Innen indul csak igazán a történet.
Ehhez képest Alexandra a szöges ellentéte. Jómódú, meg van mindene, ami kellhet. Ez eddig jól is hangzik, azonban neki is megvan a maga keresztje. A saját háza a börtöne, alig mer kilépni onnan, rögeszmésen ellenőrzi az összes ajtót és ablakot, hogy be van-e zárva.
Nekem kicsit túl lassú folyású volt. A szereplőket nem kedveltem meg kifejezetten, a két nőt főleg nem. spoiler
Olvastatta magát, de a történettől nem vagyok elájulva. Nem erre számítottam.
Amúgy számomra hatalmas csalódás volt, amikor levettem a védőborítót és megláttam mi van alatta. A védőborító csodálatos, erre alatta egy sima egyszerű kék könyv van. :(

Linszyy P>!
Stacey Halls: A lelenc

Stacey Halls legújabb könyve fontos témát taglal: kinek van több joga egy kisgyermekhez? A szülőanyának vagy a nevelőanyának? Nem hiszem, hogy egykönnyen állást lehet foglalni ebben a kérdésben, de az írónő jól bemutatja mindkét nő pozitív és negatív oldalát is. Nem vagyunk tökéletesek. Sem tökéletes anyák. De próbálkozunk.

Könnyű kívülről szemlélve ítélkezni mások felett, de ha megismerjük Bess és Alexandra történetét, két kemény női sorsot láthatunk. Mindezt a II. György korabeli Londonban – két különböző társadalmi rétegben –, ahol a sötét utcákat a részeg férfiak uralják, és a nők a gyermekeiket sem merik az utcára engedni.

Érdemes elolvasni ezt a könyvet, ha érdekel a Lelencház egykori intézménye, az anya-lánya viszony, és ha szeretnél egy kis reménnyel gazdagodni. Számomra ez is egy öt csillagos olvasmány volt. <3

Nono_ P>!
Stacey Halls: A lelenc

A lelenc egy gyönyörű borítóba bújtatott, közepes színvonalú elbeszélés volt nekem.
Mégpedig azért, mert a könyv erőssége ugyan egyértelműen az 1700-as évek Londonjának és annak társadalmi rétegeinek a bemutatásán nyugszik. Legalábbis számomra ezek a részek szolgáltak a legtöbb újdonsággal és érdekességgel.
Ám az alap sztori elgondolása nekem nem volt olyan lebilincselő. Efelett szemet tudtam volna hunyni akkor, ha a karakterek “játéka” annál több színt, életet és drámaiságot vitt volna a könyvbe. De ezek hiánya miatt a szereplők nem kerültek hozzám közel. Pedig egy nagyon mély, tartalmas és szívfájdító szépirodalmi alkotás lehetett volna A lelenc, ha Stacey Halls mélyebben elmerül az emberi lélek útvesztőiben. De nekem így a történet megmaradt a szórakoztató színvonalon, amivel semmi baj nincs, ha valaki erre vágyik.
Viszont számomra ez most kevés volt. Ennek ellenére nem gondolom, hogy lemondok az írónő többi könyvének a felfedezéséről.

Kriszta_89 P>!
Stacey Halls: A lelenc

A Könyvfesztiválos író-olvasó találkozó teljesen lázba hozott, hogy most újból az írónőtől kell olvasnom valamit, de gyorsan!
Nagyon szeretem a 18.-19.századi Angliát, a lelencházaival, a szegénység mocskos ábrázolását ahogy ellentétbe állítják a gazdag jómóddal. Egyik kedvenc ilyen történetem a Charles Dickens: Twist Olivér, ami nagy elvárást is állított most fel bennem. Nem kellet csalódnom, az írónő remekül ért a hangulat megteremtéséhez és nagyon jó tudja hozni a korabeli dolgokat. Egyszerűen imádtam, amit megalkotott, ízig vérig ott éreztem magam, a csontomig hatolt London mocska és bűze, a nyomor szaga.
Nagyon megkedveltem Clara-t és az Ő szomorú történetét, sorsát.
A fél csillag levonás a vége miatt lett, picit túl mézes mázasra számomra, valahogy nem illet bele teljesen ebbe az atmoszférába.

Cs_N_Kinga P>!
Stacey Halls: A lelenc

Hú gyerekek ez a könyv???? Az első fele maga a dögunalom, na de utána!!!! Egy nagyon-nagyon-nagyon lassan építkező könyv. Áldom is érte magam, hogy nem hagyok félbe könyvet, mert vétek lett volna. Bár mindig kíváncsi voltam, mi lesz már mi lesz már, a végén értettem meg, hogy minderre szükség volt. Azért jobb lett volna, ha kicsit pörgősebben van megírva.
Több nagyon érdekes karakter kerül előtérbe. Az anya nagyon szimpatikus volt olyan szempontból, hogy ami tőle tellett megtette a gyermekéért. A mostoha pedig, bár beteg volt, szintén teljesítette a kötelességét. Mindig szomorúsággal, áá nem inkább azt írom a szívem szakad meg, mikor anyagi okai vannak, hogy egy szülő nem tarthatja meg a gyermekét, anyaként, el sem tudom képzelni….. Néhány szó azért a történetről
spoiler spoiler

Kókuszka>!
Stacey Halls: A lelenc

A meseszép borító gazdag érzelmi mélységgel bíró témát rejt magában. Halls Bess és Alexandra történetét a 18. századi Londonba helyezi, ahol az alsóbb osztályok olyan szegénységben élnek, ahol mindennap egy küzdelem az életben maradásért. Bess kénytelen gyermekét lelencházba adni, majd évekig kuporgatni, hogy kiválthassa. Hat évvel később visszatér, de lányát valaki már elvitte. Jól ábrázolt a két nő karaktere, akik nemcsak anyagilag, de mentálisan is merőben mások. A befogadó Alexandra érzelmileg labilis, a kislányt magával együtt elzárja a külvilágtól. Bess a maga egyszerű bölcsességével az elszakíthatatlan anyaság harcos megtestesítője. Az írónő fantáziavilága feloldja a történet drámaiságát.

Porcsinrózsa>!
Stacey Halls: A lelenc

Ismét nagyon jól induló, izgalmas, fordulatos cselekmény, mely szépen ível felfelé. Szinte láttam London rongyos koldusait, italtól bűzlő kocsmáit. Éreztem a halpiac bűzét, tapostam Bess – szel együtt a vizelettel, utcára öntött kotyvalékokkal kevert sarat.
Stacey Halls remekül érzékelteti a szegénység feneketlen poklát, a nélkülöző embertömeg sivár, kilátástalan életét, a naponként ismétlődő, egyhangú robotolást. És ott a kontraszt : a gazdagok gondtalan, fényűző, henye életmódja, a hintón járó gőgös emberekkel.
Egyszóval kiváló, eddig. Aztán a történet vége felé, amikor az építkező, csúcspontra jutó cselekményből az olvasó várna valamilyen csavaros, frappáns befejezést, kapunk egy kissé zagyva, oda nem illő, tüllrózsaszín, összemontírozott valamit, ami köszönő viszonyban sincs az eddigiekkel. Nem is értem, miért kellett ez így, ide ?
Hasonló tapasztalatom volt az írónő Familiárisok című könyvénél.
Összegzés a részemről : S. H. tud jó regényt írni, de valamiért nem találja meg a jó befejezést, ezért kissé mindig csalódott vagyok. Kár érte, de ezzel együtt tetszett a regény.

maya75 >!
Stacey Halls: A lelenc

Ez a történet amolyan kedves kis tündérmese, persze a 18. századi London sötét oldalával fűszerezve. Amint többen is felrótták neki, valóban elég lassú folyású és kiszámítható, de annyira jól esett most ebben a sötét, esős időben ezt olvasni, hogy nem tudok nem öt csillagot adni rá.
spoiler

Kiss_Julianna>!
Stacey Halls: A lelenc

Ez a második könyvem az írónőtől, és ismét elvarázsolt a történetével. Lelelc ház, maga szó is egy rossz érzést vált ki az emberekből. Olyan anyák adják be a gyereküket akik nem tudnak gondoskodni róluk, különböző okok, de főleg a szegénység miatt. Kevés az aki visszamegy később, hogy magához vegye.
Ilyen Bess is. Nagy reményekkel indul a lelenc házba, hat éven át keservesen megtakarított kevéske pénzével, hogy haza vigye a lányát. Sokként éri a tény, hogy már másnap elvitték.
Innen nagyon fordulatos, érzelem dús a cselekmény.
Különös érzéke van az írónőnek szőni a mesét. Hogyan keresi Bess a lányát, hogyan kerül kapcsolatba vele, és az „anyukájával” Akinek megismerhetjük a furcsa viselkedésének az okát.
Nagyon szerettem olvasni, képet kaptunk közben a 1740-es évek Londonjáról, szegénységről, gazdagságról.

Jagika P>!

Láttam egyszer a szemét, és többször nem akartam. Úgy éreztem, megláthatom benne a lelkét, és nem szerettem volna látni.

Kiss_Julianna>!

A barátságot márványba vésd, a sérelmeket porba ródd.

178. oldal (XXI. Század, 2021)

Belle_Maundrell>!

A barátságot márványba vésd, a sérelmeket porba ródd.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
Belle_Maundrell>!

Hiányozhat az embernek valaki, akit nem is ismer?

Belle_Maundrell>!

A nőies eszközök bennünk lakoznak: miért nem számít senki arra, hogy nőietlen érzelmeket is tartalmaznak? Miért nem lehetünk mi is dühösek és lekezelők, és miért nem alakíthat át bennünket teljesen a bánat? Miért kell elfogadnunk a nekünk osztott kártyákat?

rókatündérlizi P>!

A jókedvük elfeledtette velem a saját bajaimat – ezt teszik az emberrel a gyerekek.

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · jókedv
KleineKatze>!

Miért van az, hogy egy gyermek iránti szeretet mindennél bonyolultabb? Hogyan lehet egyszerre érezni irigységet, bánatot és visszautasítást, és egyszerű, fölösleges sallangoktól mentes szeretetet? Hogyan létezik az, hogy alig érinthetem meg, mégis behunyt szemmel felismerem az illatát és egyenként le tudnám rajzolni az összes szeplőt az arcán?

rókatündérlizi P>!

Miért van az, hogy egy gyermek iránti szeretet mindennél bonyolultabb?

Kapcsolódó szócikkek: bonyolult · gyermek · szeretet
Viktória_Erdei P>!

– Olvastam valahol, hogy jó szülőnek lenni azt jelenti, hogy felkészítjük a gyermekünket arra, hogy elhagyjon bennünket, és kilépjen a világba.

308. oldal, 20. fejezet

maya75 >!

Cassandra néni kis híján elalélt a döbbenettôl, amikor bejelentettem, hogy feleségül készülök menni egy férfihoz, akivel az éjjel ismerkedtem meg a konyhájában.