Shakespeare ​szerepösszevonásai 1 csillagozás

Spiró György: Shakespeare szerepösszevonásai

A Shakespeare szerepösszevonásainak központi témája az a Shakespeare korabeli színházi gyakorlat, amelynek során egy adott darab elõadásakor egy színész több szerepet is eljátszhatott, illetve egy szerepben két színész is megjelenhetett.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mérleg Európa

Európa, Budapest, 1997

chamichaze>!
Spiró György: Shakespeare szerepösszevonásai

Ez a könyv annyira jó, hogy legszívesebben már kezdeném is elölről. Most látom csak, hogy itt a molyon még nem is volt csillagozva, nem is értem, hogy lehet.
Tudom, Shakespeare drámákról már könyvtárnyit összeirtak, én meg egyre elfogultabb vagyok Spiróval, de ezt akkor is érdemes elolvasni.
Színházi ember ír, színházi szempontból. A vizsgálat tárgya, hogy Shakespeare drámáit előadni pontosan mennyi színész kell, és ha egy színész esetleg több szerepet is játszik, annak hol lehet hátborzongató dramaturgiai jelentősége is. ( Pl. ha az Opheliát játszó színész játsza az egyik sírásót is).
Igazi szerepösszevonási csemegék a tragédiákban vannak és néhány királydrámában. A vígjátékok közül csak a Szentivánéji álomban van nagyobb jelentősége.
Spiró végig veszi az összes Shakespeare drámát ebből a szempontból. A legizgalmasabb a Rómeó és Júlia, a Hamlet és Macbeth rész.
Én egy kihívás kapcsán azon vagyok, hogy elolvassam az összes Shakespeare drámát, ezért most viszonylag friss az élmény, de amikor először olvastam Spiró könyvét, akkor a daraboknak csak kb harmadát olvastam és úgyis működött.

Jeffi P>!

Minden esetre érdekes, hogy Ringler megállapítja: 1594 és 1599 között Shakespeare soha nem írt olyan darabot, amelyben 16-nál több szerep lenne (a némákat is beleértve), és igen könnyen elképzelhető, hogy 12 felnőtt és 4 fiú állt a rendelkezésére. King számolta, hogy az említett korszak darabjaiban a szöveg kilencben százalékát valóban meg lehet oldani az említett létszámmal. A Titus Andronicus 1594-ben kvartója a diadalmenethez „enter as many as can be” utasítást ad vagyis a bérszínészek száma nyilván nagyobb volt.

49-50. oldal, Bevezetés

Kapcsolódó szócikkek: 1594