Sajnálatos ​események 15 csillagozás

Két tragédia közjátékkal Kádárról
Spiró György: Sajnálatos események

„2019 novemberétől – részben már a járvány idején – írtam két tragédiát és egy közjátékot a XX. század második felének magyar történetéből. Történészek és levéltárosok több évtizedes munkája kellett hozzá, hálával tartozom nekik. Elképedtem, mi minden történt az én életem idején, hihetetlen fordulatokkal szembesültem, amelyekről fogalmam sem volt, annak ellenére, hogy a szereplők közül párat személyesen ismertem. Arra kellett ráébrednem, hogy ezek a történelmi alakok nem kevésbé érdekesek, mint a Shakespeare-figurák, és hogy voltaképpen a XV. századi Everyman (Akárki) című angol moralitás modern változatán dolgozom. A jegyzőkönyvek, emlékiratok, naplók szövegét igyekeztem minél teljesebben megőrizni.
Remélem, előadják e darabokat egyszer. Addig is olvassák úgy, mint egyetlen sötét kalandregényt.”
Spiró György

A kötetben olvasható művek:
Főtitkárok
Brioni közjáték

Scolar, Budapest, 2021
Scolar, Budapest, 2020

Akiba2 P>!

Spiró György: Sajnálatos események Két tragédia közjátékkal Kádárról

A könyv elsősorban történelmi dokumentumként izgalmas, tisztán szépirodalmi szempontból nehezen értékelhető, mivel a szereplők lelkével (vívódásaival) nem nagyon foglalkozik. Persze lehet, hogy csak azért érzem így, mert nem tudom elképzelni, komolyan venni, hogy a szavakban megjelenő kommunista elvhűség, vagy párthűség bárki számára is őszintén fontos lelki tényező legyen. Mindenesetre akinek a nevek, események nem jelentenek semmit (és idővel egyre többen lesznek ilyenek a magyar olvasók között is), annak szerintem drámaként az első rész nem működik, a második talán. (Kádár utolsó, zavaros beszéde tényleg tragédiába illő, de mivel annak idején megéltem, ezért tudom, hogy ezt a hatást önmagában is hozta, irodalmi beágyazás nélkül is. Persze így, drámába illesztve többen megélhetik).

Akárhogy is, rossz könyv nem lehet, mert alig tettem le, úgy olvastam végig.

bozsikb>!

Spiró György: Sajnálatos események Két tragédia közjátékkal Kádárról

Színdarabban nagyon szeretném megnézni ezeket a drámákat. A magyar történelem eseményeitől nem lehetne változatosabbat kitalálni. A valóság felülír minden fantáziát. Egy átlagembernek sokat utána kell olvasni, hogy követni tudja a történéseket, ezt segíti is a végén található életrajzi jegyzetek.

ZolB >!

Gyávább ez annál, semhogy meg merjen futamodni.