A ​pénz alkímiája 5 csillagozás

A piac gondolataiban olvasva
Soros György: A pénz alkímiája

Soros ​György olyan befektetési rekordot ért el a pénzügyi piacokon, hogy neve éppúgy fogalommá vált a nyugati pénzvilágban, mint e rekordmennyiségből finanszírozott emberbaráti tevékenysége nyomán Kelet-Európában. Minden érdekeltet izgatott a kérdés: hogyan érte el ezt a páratlan sikert.
Sorosnak nincs csalhatatlan receptje, van azonban egy elmélete a piac működéséről. És hogy az elméletet ellenőrizze a gyakorlatban, 1985 augusztusában belefogott egy kísérletbe: befektetési döntéseit naplószerűen rögzítette és kommentálta 1986. november végéig. A kísérlet fényesen igazolta az elméletét, amelynek az a lényege, hogy a társadalomtudományokban, jelesül a közgazdaságtanban nem alkalmazhatóak a természettudomány kritériumai, mivel az általuk tanulmányozott jelenségeknek és helyzeteknek gondolkodó résztvevői vannak, akik értelmezik – de szükségképpen tökéletlenül értik meg – a helyzetüket, és ez az értelmezés visszahat a helyzet további alakulására.
E visszaható kapcsolatok… (tovább)

Európa, Budapest, 1996
488 oldal · ISBN: 9630758342 · Fordította: Facsinay Kinga, Harangozó Mária

Michel>!
Soros György: A pénz alkímiája

Soros György: A pénz alkímiája A piac gondolataiban olvasva

A nemzetközi közgazdaságtan könyv érthető formában. Újat nem mond, csak meglévő ismereteket magyaráz el közérthető módon. Nem közgazdászok is jól megérthetik

pertita>!

Amikor rájöttem, hogy a piacok elháríthatják az általuk megjósolt katasztrófákat, arra a következtetésre jutottam, hogy az önmagukat meghiúsító proféciák korában élünk.

408. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

Más szóval a pénzügyi piacok állandóan előre látják az eseményeket, jót és rosszat egyaránt, de ezek épp azért nem válnak valóra, mert előre látták őket.

408-409. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

Amit gondolok, az része annak, amiről gondolkodom: ezért a gondolkodás nélkülözi azt a független hivatkozási alapot, amelyre vonatkozóan meg lehetne ítélni – vagyis nélkülözi az objektivitást.

25. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

A résztvevők gondolkodását, éppen mert nem a valóság irányítja, könnyen befolyásolják az elméletek. A természeti jelenségek terén a tudományos módszerek csak akkor hatékonyak, ha elméleteik érvényesek, de a társadalmi, politikai és gazdasági ügyekben az elméletek akkor is hatékonyak lehetnek, ha nem érvényesek.

60-61. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

A természettudományban a konvenciók azért hatékonyak, mert a tudós gondolkodása valóban különbözik tárgyától. A tudós csak tevékenységével, nem pedig gondolataival tudja befolyásolni a tárgyat, és a tudós tevékenységét ugyanazok a törvények irányítják, mint minden más természeti jelenséget.

61. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

Divatos dolog lett ellendrukkernek lenni, de örökösen az uralkodó várakozások ellen fogadni nem éppen biztonságos. Emlékeztetek arra, hogy a fellendülés/összeomlás modellben az események általában megerősítik az uralkodó várakozásokat, és csak a fordulat idején kerülnek egymással ellentétbe: a fordulópont felismerése közismerten nehéz feladat. Most, hogy az ellendrukker álláspontja vált az uralkodó téveszmévé, meggyőződéses anti-ellendrukker lettem.

409. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

Az embereket mozgató értékek nem fordíthatóak le könnyűszerrel objektív kategóriákká, és éppen azért, mert az egyéni értékek oly zavarosak, a pénzzel könnyen megmérhető profitot és anyagi gazdagságot emeltük a legnagyobb értékké. Persze ebben van némi túzás. Az az igazság, hogy a tökéletlen megértés világában mnden értékben rejlik valamiféle túlzás, illetve téveszme. Civilizációnkban a profit értékét túlozzák el, és ez a helyzet az objektivitásssal is.

425. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

E gondolatmenetet követve állíthatjuk, hogy a piaci ár nem az igazság, hanem a hatékonyság kritériumának tekinthető. A jövőbeni piaci árak határozzák meg, hogyan boldogulnak a résztvevők, de az nem befolyásolják, hogy megértsük helyes-e vagy sem.

425. oldal, Európa, 1996.

pertita>!

Az értékek legjobb megközelítése talán az lenne, ha abból indulunk ki, hogy gyökerük inkább a fantáziában, semmint a valóságban rejtőzik.

481. oldal, Európa, 1996.