A ​globális kapitalizmus válsága 0 csillagozás

Veszélyben a nyílt társadalom
Soros György: A globális kapitalizmus válsága

„E könyvemben az egész világra kiterjedő nyílt társadalom alapjait kíséreltem meg lefektetni. Globális gazdaságban élünk, miközben globális társadalmunk politikai szervezettsége siralmas. Nem tudjuk megőrizni a békét, és kénytelenek vagyunk a pénzpiacok túlkapásait ellensúlyozni. E kettő nélkül pedig a globális gazdaság szükségképpen összeomlik…
Könyvem megírásának eredeti célja életfilozófiám ismertetése volt. Sikeres üzletemberként kerültem a köztudatba, később jótékonyságaim tettek híressé. Néha már úgy éreztem magam, mint egy hatalmas emésztőcsatorna: az egyik oldalon befelé áramlott a pénz, a másikon kifelé, holott a két fázis között bonyolult gondolati folyamatok zajlottak le.” – írja legújabb könyvében Soros György.

Eredeti cím: The Crisis of Global Capitalism

Eredeti megjelenés éve: 1998

>!
Scolar, Budapest, 1999
270 oldal · ISBN: 9639193089 · Fordította: Nagy Mária

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 4

Kölcsönkérné 1


Népszerű idézetek

RSH >!

Elterjedt nézet, miszerint a demokrácia és a kapitalizmus egymás kísérőjelenségei, holott a kettő kapcsolata sokkal bonyolultabb. A kapitalizmusnak mintegy ellensúlyként van szüksége a demokráciára, hiszen önmagában nem az egyensúly felé tart. A tőketulajdonosok saját nyereségük maximálására törekednek, így ha magukra hagyjuk őket, addig halmozzák a tőkét, míg az egyensúly teljesen felborul.

27. oldal

Soros György: A globális kapitalizmus válsága Veszélyben a nyílt társadalom

RSH >!

[A]z eszmék és a különböző politikai tanok csupán átmenetileg, a történelem egy adott pillanatában érvényesek. Így világos, miért nevezem ezeket termékeny téveszméknek: olyan hibás elképzelésekről van szó, amelyek kezdetben jótékony hatásúak. Az pedig, hogy előnyös következményeik sora mennyi ideig tarthat, attól függ, hogy a tévedést sikerül-e felismerni és helyrehozni. Ily módon az elmélet rendkívül bonyolulttá válhat. Mindazonáltal egyetlen termékeny téveszme sem tarthat örökké, és mivel bizonyos idő után már nem lehet kellőképpen korrigálni, újabb eszmék kerítik hatalmukba az embereket. Mondanivalóm talán már önmagában is termékeny téveszme, mégis úgy vélem, a szellemtörténet termékeny téveszmék sorozata. Mások ezeket persze paradigmáknak nevezik.

53. oldal

Soros György: A globális kapitalizmus válsága Veszélyben a nyílt társadalom

RSH >!

A fizikusokat és a kémikusokat érdeklő eseményekkel ellentétben a gazdasági és társadalmi történések szereplői gondolkodó lények. A gondolkodó szereplő pedig eszméivel megváltoztathatja a gazdasági és társadalmi rendszerek szabályait. Amint megfelelően megértjük ezt az elvet, a gazdasági elméletek egyetemessége tarthatatlanná válik. Ez több mint puszta érdekesség, hiszen ha a gazdasági erők nem ellenállhatatlanok, elméleteik pedig nélkülözik a tudományos érvényességet, akkor aláástuk a piaci fundamentalizmus ideológiáját.

59. oldal

Soros György: A globális kapitalizmus válsága Veszélyben a nyílt társadalom


Hasonló könyvek címkék alapján

Bogár László – Varga István – Drábik János: Válság és valóság
Polányi Károly: A nagy átalakulás
Drábik János: Uzsoracivilizáció II.
Frank Robin – Lars Ritter: Eszmék könyve
Frank Robin – Lars Ritter – Havassy Gergely: Politikai filozófiák zsebkönyve
Henry Kissinger: Diplomácia
Szerb Antal (szerk.): Száz vers
Csoma Mózes: Korea története
George Lucas – Cs. Horváth Tibor: Csillagok háborúja
Kuczka Péter (szerk.): Robur 9.