A ​2008-as hitelválság és következményei 5 csillagozás

Soros György: A 2008-as hitelválság és következményei

Soros György neve jól ismert Magyarországon, nemcsak mint pénzügyi befektető, gazdasági szakember, hanem mint olyan személy, aki szakértelmét és anyagi eszközeit jobbító szándékkal az oktatás, művelődés területén is „haszon"-nal kamatoztatja – mindannyiunk érdekében. Legutóbbi kötetében a mindenekelőtt az Amerikát sújtó hitelválság okait elemzi, és megpróbálja megtalálni a megoldás kulcsait. Választ keres többek közt arra, miként alakíthatnánk a jövőben másképp a gazdaság menetét, s hogyan tudnánk „megjavítani” a világot.

Scolar, Budapest, 2009
208 oldal · ISBN: 9789632440897 · Fordította: Nagy Márta
Scolar, Budapest, 2008
208 oldal · ISBN: 9789632440620 · Fordította: Nagy Márta

Amerikai Egyesült Államok

csuriburi>!
Soros György: A 2008-as hitelválság és következményei

A maga nemében jó könyv, mondjuk én az eggyel újabb kiadást olvastam, nem azt, ami a képen szerepel. A újban már benne van teljesen 2008, ill. kitekintés 2009re.
Visszatekintve úgy érzem, hogy nagyjából értem, hogy miért alakult ki a válság és hogy miért öltött ekkora méreteket, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez csak egy nézőpont.
Kicsit idegesítő volt az állandó ismétlés a könyvben, de végül is amerikaiknak írta eredetileg. Érdekes a reflexivitás elmélete, főleg hogy az egész közgáz tanulmányaimat felborítja.

Soros György: A 2008-as hitelválság és következményei

Erre nem számítottam. A könyv első fele gyakorlatilag filozófia… Soros-filozófia. A könyv második része szólt a címben megjelölt tárgyról, azaz a 2008-ban kezdődött hitelválságról, recesszióról. Érdekes párosítás. A filozofikus részben inog a talaj a szerző alatt; sok az ismétlés és kissé kusza a fogalmazás, elemében inkább a pénzügyi résznél volt. Ez nem meglepő, mert Soros elsősorban pénzügyi szakember, befektető, még ha önmagát szeretné is filozófusnak látni/láttatni. Többnyire mindvégig érthetően vezet bennünket végig gondolatmenetén, bár néhol azért megakadt bennem a megértés fogaskereke. Az utolsó fejezet kimondottan élvezetes volt, mikor is prognosztizálta a kilátásait a jövőre nézve. Összességében azt mondhatom, hogy megérte elolvasni a könyvet, mert tisztelem Soros Györgyöt, humánus, filantróp és a befektetések területén egy zseni, ráadásul magyar, és e könyve kedvet adott a többi művéhez is.

Relentless>!
Soros György: A 2008-as hitelválság és következményei

Érdemes volt elolvasnom. Alig akartam letenni. Nagyon érdekesek voltak az egymást gerjesztő folyamatok. Akit érdekel a téma, célszerű előtte megnézni a Bennfentesek (Inside Job), Krízis pont(Margin Call) és Nagy Dobás(The Big Short) filmeket.
A reflexivitás részről kicsit sarkosítva alternatív példaként a tanúmeghallgatásokra asszociálok, ahol valaki véleményét tényként, valóságként kezelik és ezt mindenki el is fogadja, mert a tanúról azt feltételezik, tudja mi történt, ezzel befolyásolva az eredményt. Ha nincs egyéb objektív forrás, ez az emberi tényező nem ellenőrizhető, így a végső igazság nem derül ki.

esőember>!

…a világról alkotott képünk sohasem lehet tökéletes, hiszen mi magunk is részvevői vagyunk azoknak az eseményeknek, amelyeket meg akarunk érteni.

esőember>!

Popper szerint a náci és a kommunista ideológiák közös vonása, hogy mindkettő magáénak vallja a végső igazságot. Mivel azonban a végső igazság az ember számára elérhetetlen, mindkét gondolatrendszer a valóság torzításán alapul.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · kommunizmus · nemzetiszocializmus
esőember>!

…arra a kérdésre próbáltam választ keresni, hogyan is lehetnek annyira sikeresek a mai Amerikában az 1984 című Orwell-regényben bemutatott propagandatechnikák. Főleg úgy, hogy a könyvben mindenkit figyelt a Nagy Testvér, másként gondolkodókról pedig az Igazságminisztérium és az elnyomás apparátusa gondoskodott. A mai Amerikában viszont gondolatszabadság és pluralista média van; a Bush-adminisztrációnak pedig ennek ellenére sikerült orwelli Újbeszél használatával félrevezetnie az embereket.

esőember>!

A régi bölcsesség szerint ha az Egyesült Államok tüsszent egyet, az egész világ influenzás lesz. Ez korábban igaz volt, de ma már nem.

Kapcsolódó szócikkek: Amerikai Egyesült Államok
esőember>!

A pénzkeresésben és a pénzköltésben egyaránt szerencsésnek mondhatom magam, de valójában mindig is filozófus szerettem volna lenni. Úgy érzem, végre ez a vágyam is teljesült. Mi mást kívánhatnék még az élettől?

Citrompor>!

Értelmetlen lenne azon töprengeni, hogy mennyiben köszönhetem a pénzügyi sikereket filozófiámnak, főként mivel elméletem lényege, hogy nem lehet pontos előrejelzésekbe bocsátkozni. A fedezeti alapok kezelése megköveteli, hogy folyamatosan kockázatos körülmények között hozzunk döntéseket. Márpedig ez nagyon megterhelő. Magam is hátfájásoktól és egyéb pszichoszomatikus tünetektől szenvedtem, és úgy gondolom, legalább annyi hasznos következtetést szűrtem le hátfájásaimból, mint elméleti rendszeremből.