Stádiumok ​az élet útján 1 csillagozás

Søren Kierkegaard: Stádiumok az élet útján

A könyv egy tízkötetesre tervezett sorozat harmadik darabja. Első és második része az 1844 januárjától novemberéig terjedő időszakban íródott. Kierkegaard ezeket először önálló kötetben kívánta megjelentetni Színe és visszája címen. A harmadik rész 1843 májusa és 1845 márciusa között keletkezett. Kiindulópontjául egy befejezetlen elbeszélés vázlata szolgált, melyet Kierkegaard eredetileg a Vagy-vagyba szánt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Søren Kierkegaard művei Jelenkor

Jelenkor, Pécs, 2009
600 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636764739 · Fordította: Soós Anita

Leverkühn>!

A puszta létezés vagyok, és mint ilyen, szinte a semminél is kevesebb.

Leverkühn>!

… a boldogságról csak utólag szerezhetünk tudomást. Ami annyit jelent, hogy csak halálunk után állapíthatjuk meg, boldogok voltunk-e vagy sem.

Leverkühn>!

Lelkem képtelen a szerelem közvetlenségében megmaradni. Bár jól látom, hogy bájos, mi több, kimondhatatlanul bájos, de lelkem szenvedélyét mégsem merem ebbe az irányba terelni. Ah! A báj múlandó, bűn azonnal megragadni. Arra nem panaszkodhat, hogy az erotikát illetően rossz útra térítem. Más okból is tartózkodó vagyok; én akkor vagyok a legboldogtalanabb, amikor ő a legszebb. Ilyenkor érzem, milyen leírhatatlanul vágyik az életre; ha jól értem, rajtam kívül mindenki vágyik az életre. Bárcsak csúf lenne, hiszen akkor könnyebb dolgom lenne.

Leverkühn>!

Csak az erotikus tudja, micsoda gyönyör élvezni a csalást, miközben őt senki sem csalja meg.

Leverkühn>!

Minden alszik; csak a holtak támadnak sírjukból új életre. És én még ezt sem tehetem, mert nem vagyok halott, így nem támadhatok új életre, és akkor sem tehetném, ha halott lennék, mert sosem éltem.

Leverkühn>!

… a szórakozás a legveszélyesebb annak, aki hajlamos a búskomorságra …