A ​halálos betegség 5 csillagozás

Søren Kierkegaard: A halálos betegség

Kierkegaard ​egy kései művében tehát egy olyan elemzést fogalmaz meg, amely minden addigi egzisztenciál-probléma meghatározásán túllép. Ez a halála előtt hat évvel megjelent A halálos betegség (Sygdomen til Døden) című írása. Az ezzel kapcsolatos első gondolatai már egy évvel korábban megfogalmazódnak, és Kierkegaard, a műhöz tartozóan, mintegy azt követően három beszédet is megírt, és négy hónappal a könyv megjelenése után megjelenésre le is adott. A halálos betegséget többen Kierkegaard fő művének tekintik. Így például Walter Schulz vagy Heimbüchel, sőt Arne Grøn szerint itt nem csupán Kierkegaard fő művéről, hanem a XIX. századnak – filozófiai és teológiai oldalról szemlélve – az egyik legfontosabb értekezéséről van szó. Jelen esetben egy olyan kérdés taglalásáról, amely a legmélyebben érinti az embert, és ezért Kierkegaard önanalízisének is legszervesebb részét képezi. Ugyanakkor egyben ez egy kordiagnózis is, amely, ha nem is foglalkozik az akkori forradalmi eseményekkel,… (tovább)

Göncöl, Budapest, 1993
170 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637875581 · Fordította: Rácz Péter

Eta IP>!
Søren Kierkegaard: A halálos betegség

Az első és egyetlen Kierkegaard, amit megpróbáltam elolvasni. Nem sikerült, az utolsó kb. 50 oldalt már nem gyűrtem le.

Lunemorte P>!

Ha előny valamilyenné válni tudni, akkor még nagyobb előny annak lenni, vagyis a lét a valamivé lenni tudás fokozása.

Lunemorte P>!

Még az is, ami emberi értelemben a lehető legszebb és leginkább szeretetreméltó, a fiatal nő bája, ami csupa béke, harmónia és öröm: még az is kétségbeesés. Az ilyesmi ugyanis boldogság, a boldogság pedig nem szellemi kategória, és mélyen, egészen mélyen bent, a boldogság legtitkosabb rejtett zugának mélyén, ott is ott lakik a szorongás, amely nem más, mint a kétségbeesés; nagyon szívesen venné, ha odabent maradhatna, hiszen az a legkedveltebb, legvágyottabb tartózkodási helye: a boldogság mélye. Illuzórikus biztonsága és nyugalma ellenére minden közvetlensége szorongás, méghozzá egészen következetesen legtöbbször a semmitől való szorongás; a valóság szörnyűségének legrémisztőbb leírásával sem lehet úgy megfélemlíteni a közvetlenséget, mint a reflexió kiszámított, alattomosan, csaknem hanyagul odavetett, valami meghatározatlan dologra vonatkozó célzásával, egy fél szóval, igen, a közvetlenséget azzal lehet a legjobban megfélemlíteni, hogy ravaszul megvádolják: biztosan tudja, miről van szó. Mert a közvetlenség minden bizonnyal nem tudja; de a reflexió sosem fog be olyan biztosan valakit, mint amikor a hurkot a semmiből fonja; és a reflexió sosem annyira önmaga, mint amikor ő – semmi. Rendkívüli reflexióra, vagy pontosabban rendkívüli hitre van szükség ahhoz, hogy a semmi reflexióját, vagyis a végtelen reflexiót kibírjuk.