Saját ​perzsa 12 csillagozás

Sopotnik Zoltán: Saját perzsa

Még élt a testvérem, mikor kitalálta a perzsát. Hogy átküldi néha. A súlyos betegek fantáziája nem ismer határt. (Egy kontra az égieknek, vagy ki tudja.) Falat, csempét tör, bontja a száraz elmét. Így beszélgettünk, ha már rendesen nem lehetett. – Sopotnik Zoltánnak démonai vannak. Meg angyalai, meg főleg egy perzsája, aki csak az övé. Vagy inkább azé, aki ebben a kötetben Sopotnik Zoltánként szólal meg, és a fentiek mellé még bonyolult családja is van, tele tragédiákkal, történelemmel, apró és kevésbé apró élethazugságokkal. Egyszóval tele a puttonya, és ebből a puttonyból néha vérfagyasztó, néha varázslatos figurák bukkannak elő. Egy üveggyár például, ahol a munkások között a sámán tart rendet, vagy egy kislány, akit mindenki öregasszonynak lát. Ez a könyv az ő történetüket meséli el, versben és prózában, fájdalmasan és gyönyörűen. Meseregény a durvábbik fajtából.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Libri, Budapest, 2012

Sopotnik Zoltán: Saját perzsa

Nehéz volt ráhangolódni, sokáig nem voltam benne biztos, tetszik-e, vagy csak újszerű, a Lassú társasnál jött el a holtpont, érdekes, eddig nem szerettem az ilyen jellegű prózát (prózaverset?), de ebben a kötetben ezt éreztem a legerősebbnek. Folyamatosan az volt az érzésem, a szerző egy feles mellől beszél hozzám képtelenségeket álmatag, szelíd-naiv hangon valami rettentő kiskocsmában, a hangulata tehát megfogott végül is, ezzel az elmosódott, kies, mágikus álomszerűségével, de pont ezért volt sokszor nehéz kapcsolódni. Szerettem a képeit is, a fák, az utca végéig érő kelttészta, az üveggyár és az üvegemberek, a rendszerváltás maradványemlékei, meg a családtagok mesébe szőtt alakjai, az egész családi mitológiateremtés… Szóval nagyon különleges ez a költészet, de helyenként úgy éreztem, felhígul, mintha a kép túlnőtt volna a mögöttesen, és ezt nem tartom feltétlen pozitívnak. Ez a meseszörnyeteg nekem attól tetszik, hogy torz mása valami másnak, önmagában kevés lenne.

Sopotnik Zoltán: Saját perzsa

Ha csupán a lírát nézem, csillagos ötös. Lehet, hogy velem van baj, ha valamelyik szerző prózát és lírát is ír, általában csak az egyik tetszik. Itt engem a versek közé ékelt prózai rész megzavart, kizökkentett a hangulatból, ritmusból, áhítatból. Nem illeszkedik szervesen a korábbi lírába, de nem is különbözik markánsan, hogy a kontraszt váltaná ki az aha élményt. Marad a zavarodottság, az utolsó rész verseinél is. Abszolút fekete pont a szerkesztőnek, egy kiváló önálló prózakötet lehetett volna csinálni a beékelt szövegből.

angelacsapo22>!
Sopotnik Zoltán: Saját perzsa

Ezt a könyvet ajándékba vettem öcsémnek. Innen-onnan tudtam, hogy Sopotnik Zoltán 'valaki' a kortárs költészetben, bele is olvastam a boltban, s úgy találtam, hogy ez öcsémnek bejövős.
A vonaton továbbolvastam, aztán otthon még tovább, végig, és aztán nem adtam oda. Mert akkor már nekem is kellett.
Elejétől végéig verses kötetet, azt hiszem, négyet olvastam eddig. Adytól az Új verseket, Berzsenyit, Háy Jánost és Kiss Judit Ágnest. Egyébként inkább egyenként szeretem, mondjuk mielőtt a reggeli rohanás beindul, hajnalban egyet a kávégőzben. Nem is volt jó sokszor több vers egymás után, mert gyengítették nálam egymást.
A Saját perzsát lehetett így olvasni viszont, együtt, egymás után alakult ki belőlük valami. Világ, világlátás, történet, „meseregény a durvábbik fajtából.”
Én nem az ilyen versekre buktam eddig, fel is kapom eleinte a fejem: Ez a vége? Így? Nagyon hálás vagyok, hogy nem kiszámítható, de ezt a hangot nem találom magamban, ehhez nincs közöm. Aztán pontosan ezért lesz, mert ami viszont átjön, pontosan az, ami kell: értelem, ami nem megy bele a sablonokba, lát inkább színről színre homályosan, és a témái, azoknak a súlya, miközben a nyelv pátosztalan, hétköznapi. Ahogy a dolgok megesnek, ahogy a barátok meghalnak pl. Nem hamis, akkor se, ha ’kamu az ember’, nem teheti: ’A vers a biztos.’ Túl a mindennapi gondolkodás és a versek minket védő, tompító közhelyein.
Nálam itt kezdődnek a dolgok el: amikor ezért a többit, az idegent, a furcsát is meg akarom érteni. (Nem csak megmagyarázni.) Mikor nem találom bent, és túl kell lépni magamon. Ezért olvasok verseket. Erre kell Saját perzsa.

Tartozom neked egy erős
nászéjszakával, utána kávé
és foszlós kalács reggel, állig
behúzott függönyök. Isten a
csészéből három percig csak
ránk figyel.

Felnőtt bennem
egy sarokba állt
gyerekkor.

Átengedi magán
az őszi fényt, hogy fel-
villantson pár odvas
történetet, és mocskosat.

sheni I>!

Elérni az események szélére, és onnan
görgetni fel mindent, akár a megunt
perzsaszőnyeget.

remenant>!

Máig nem tudom, mit jelentenek azok a szavak, de megállítják a vérzést, ha az ember elesik a nem épp biztonságos Szputnyik kerékpárjával a kápolnához vezető kavicsoson.

80. oldal - Lassú társas

egy sarokba állt
gyerekkor.

130. oldal, Rézfüles

sheni I>!

a régi fák előtt, amelyek
egy másik világ redőnyei

Hátrasimítanám
hosszú hajam, de folyton
kopaszodom.

Ritkán szerelmeskedünk, hallom
hangod moraját, hallom, hogy
a színek zenélnek. Hozzá. Hozzád.