Ma ​szőke vagyok 41 csillagozás

lány kilenc parókával
Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok

„Az ​év legmegdöbbentőbb felfedezése egy kivételes nő életéről. Minél közelebb érzi a halált, annál inkább igyekszik teljes életet élni.” Sophie van der Stap 21 éves, amikor a rák egy szokatlan formáját diagnosztizálják nála. A feltűnő, életvidám diáklány életének színterévé egyik napról a másikra a kórház steril részlege válik. Ám ezek között a falak között Sophie egy teljesen új világot – a fehér köpenyek, pletykás nővérek és szexis orvosok világát fedezi fel. A közös szobák, a kopaszodás és a szemöldökceruzák világát. Ahogyan a parókák Sophie új létének részévé válnak, úgy nyeri vissza az önkifejezés igényét. Kilenc parókájának minden egyes darabjával más a viszonya, viselésük más és más személyiséget kölcsönöz a lánynak, éppen ezért mindegyiknek külön nevet ad: Stella, Sue, Daisy, Blondie, Platina, Oema, Pam, Lydia és Bébé: Mindben ott van Sophie, és legalább annyit tárnak fel énjéből, mint amennyit elfednek. Sophie hangja frissítően őszinte és szókimondó, az abszurdra való… (tovább)

K.u.K., Budapest, 2008
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639887022 · Fordította: Gótai Laura

K_Eraa_Medvus93 P>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

A történet, magható – elgondolkodtató – meghökkentő. Az írása sem rossz. Arról pedig, hogy milyen ember és hogy miként dolgozza fel, ezt az egészet, nem kifejezetten ő tehet. El lett kapatva, egy igen elit világból csöppent bele – egy olyanba, ahol nem ő az úr, nem az van amit mond, ( bááár, azért a korházban is meg kapta a tutit ) felülkerekedett rajta egy szörnyűség, – mert minden hasonló dolog szörnyű. Nagyon sajnáltam, mint életerős, életvidám, fiatal lányt. Érdekes volt „ belelátni a fejébe ”! Azért azt viszont ne felejtsük el, hogy mások is átélnek hasonlókat. Mélyen együttérzek vele, de nem szerettem ahogyan az embereket kezelte. Egy felnőtt nő, könyörgöm. Nem egy éretlen gyerek. El nem vett belőlem, hogy elolvastam, talán még tett is hozzám. De abban biztos vagyok, hogy lehetett volna ezt másképpen kezelni. Persze nem vagyunk egyformák. :)

clarisssa P>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Ez a könyv, ami tulajdonképpen egy 21-22 éves rhabdomyosarcomás lány csacska-csapongó naplója, nyilván nem mint irodalmi teljesítmény érdekes, hanem amiatt, mert a valóságot (legalábbis annak egy változatát) örökítette meg. Értékessé igazán az a küzdelem teszi, amivel a lány szembenéz a betegségével, de megéri azon is elgondolkozni, hogy mennyire sokat számít ebben a családja és a barátai támogatása is. A könyv lapjai alapján megismert holland egészségügyet a magyarral összehasonlítani viszont magyar szempontból nézve meglehetősen kiábrándító…

K.u.K., Budapest, 2008
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639887022 · Fordította: Gótai Laura
Boglárka_Madar>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Maga a téma érdekes, én még a lány stílusát is megértem, hiszen mindenki másképp reagál egy ilyen horderejű problémára. De az a rengeteg elgépelés szörnyű…

Maya >!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Amíg olvastam, nagyon tetszett. Bizonyos dolgokat nagyon szépen fejez ki: például azt, hogy szerelmes, úgy mondja el, hogy pillangók röpködnek a hasában. Ahogy befejeztem (vagy még hamarabb, amikor leírja, hogy írni kezdett) kiábrándulást éreztem. Zavart, hogy végig kíváltságosnak érezte magát, felületesen kezelte a kapcsolatait.

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Nagyon vártam, hogy elolvassam ezt a könyvet, ahhoz képest elég nagy csalódás volt. Olyan „egynek jó”, de nem venném még egyszer a kezembe. Arról nem is beszélve, hogy a magyar fordítás valami förtelem, lektor meg tuti nem látta a szöveget, mert összeegyeztetetlen mondatok vannak kb. oldalanként a könyvben. Sajnos nem volt nagy élmény, még megható se nagyon.

kicsiboszi P>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Az elején sajnáltam Sophie-t, de egy idő után baromira idegesített a hozzáállása. Iszonyat csapongó: egyik ágyba be, a másikból ki, pöttynyi tudathasadás, a betegségéről úgy ír, mintha mindenkinek otthon kéne lennie a témában, aztán hipp-hopp meggyógyul, celeb lesz, jönnek-mennek a szereplők, én meg találjam ki, hogy a jelen lévők épp kicsodák. Kicsit fura, hogy a könyv elejét leszámítva alig van szó a családjáról.

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Az egyik legjobb napló ebben a betegségből felgyógyulós témában, amit valaha olvastam. A humoros sorok mögött olyan mély és mindent betöltő félelem és bizonytalanság búvik meg, amivel nehéz megbirkózni.
Sophie túlélését a vidámságba fojtott nemtörődömsége segíti, ami irigylésre méltó. De tőlem pont ezért nem kapta meg a maximális csillagot.
Olyan kijelentései feszültséget kelthetnek az olvasóban, hogy neki jár az egyszemélyes kórterem, mert fiatal és nem akarja a többi beteg nyavalygásait hallgatni a kórházban. Pedig pont az a lényeg szerintem, hogy egy ilyen súlyos betegség alatt megtanuljon az ember nemcsak magára jobban, de az emberekre is figyelni. Ezzel a véleménnyel lehet, hogy magamra maradok, de ezt éreztem a könyv egyes részeinek olvasása során.
Sokan a cím alapján egész más témára asszociáltak egyébként, amikor meglátták, hogy olvasom. A könyv borítóján a képek ragyogóan szépek, kilenc különböző arc, kilenc személyiség, ugyanaz a lány. A maga sebezhetőségében, lecsupaszított valójában. Kilenc parókával.

maneki_neko>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

A könyv elolvasása előtt egy kritikát olvastam róla, amely a végletekig dicsérte. Ehhez képest egy kicsit csalódás volt. Én nem tudtam annyira rajongani érte. Lehet, hogy ha nem olvasom el előre azt a kritikát, másképp éreztem volna. De azt elmondhatom, hogy jó volt – már amennyire „jó” lehet egy ilyen szenvedéssel teli sorsról olvasni, ráadásul első kézből elmesélve. (És olyan furcsa, hogy tegeződött az orvosaival…)

Hajnalcsillag>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Valamiért nem tetszett. Nem tudom miért. Hiányzott belőle valami, de nagyon. Nem tudom mi, valahogy nem volt lelke… Néha nem tudtam, hogy ki kicsoda, zavaros volt számomra.

J_Ildi>!

Sophie van der Stap: Ma szőke vagyok lány kilenc parókával

Nem hatott meg könnyekig, viszont nagyon tetszik, ahogy Sophie a betegségét kezeli. Mindent megpróbál, hogy ugyanúgy élhessen, mint a többi fiatal lány. A betegség nem feltétlenül azt jelenti számára, hogy minden reményét fel kell adnia. Sőt, próbája a jó oldalát nézni: szabad, nincsenek felé elvárások, nincsenek kötelezettségei, csak magára és a kapcsolataira és a gyógyulásra koncentrál. Mondták már előttem, de nem tudom nem megemlíteni: nagyon sok az elütés és helyenként lemaradnak a szóvégek. Nem bánom, hogy elolvastam, főként azoknak jelenthet segítséget, akik maguk is hasonló cipőben járnak.

Galambdúc>!

Mindenkit lenyűgöz, ha újabb parókában jelenek meg.
– Ez is jól áll neked. Szuper, ahogy a betegséged viseled.
A parókáim segítenek elbújtatni mindazt, amit el szeretnék rejteni, és erőt adnak, hogy az legyek, aki lenni akarok. Ahogy felveszem a parókát, létrehozom mellé a megfelelő játékteret is. A fejemben uralkodó káosz, amit kíváncsiságom szült, egyre inkább egyirányú utcává alakul elágazásokkal; labirintussá, amiben még nemrég vakon kószáltam.

Kapcsolódó szócikkek: paróka
Maya >!

A változáshoz kőkemény döntéseket kell hozni. És minden döntést megelőz a kínzó választás. Meggyőződésem, hogy döntéseket hozni fontos, attól függetlenül, hogy milyen következményekkel jár.

222. oldal (Epilógus)

clarisssa P>!

De nekem úgy tűnik, másoknak élni sokkal nehezebb, mint saját magunknak.

Szerda, 2005. június 8.

tanjakata>!

Micsoda ünnep! A születésnapom. Sokkal szebb, ha beteg az ember és tudja, még mindig itt van és egy évvel öregebb lehetett, mint amikor egészséges és tudja, egy évvel öregebb lett.

Galambdúc>!

Fél a múltjától. Fél, hogy a régi barátai róla beszélnek. Hogy nélküle öregszenek és őszülnek majd meg. Idő nélkül létezünk, de az idővel együtt sem élnék már együtt. Éppen ezért minél több a ma, és minél kevesebb holnap.

queen_of_meds>!

– És milyen hosszú egy kezelés?
– A számításaim eredményeitől függ majd.
Ezt úgy mondta, mintha már a csillagokat is összeszámolta volna.

Ginny21>!

Teszem a kis pipáimat, és egyre világosabbá válik mit is jelent, hogy ma boldog lehetek.

kiscsillag0310>!

Ezekben a hetekben szembesülök igazán a halál gondolatával. Az emberlét, mint egy része az egésznek, a születés és a halál természetes folyamata. Ez enyhít valamit a bizonytalanságomon, a halál kevésbé idegen, fenyegető, rémítő. Kár, hogy nem egyszerre megyünk el mindannyian.

kiscsillag0310>!

Meglep, hogy az én koromban az igényt, hogy minél többet lássak, halljak, tapasztaljak, felfedezzek, képes vagyok túllépni, anélkül, hogy a felfedezést egy pillanatra is feladnám. Már nem kockáztatok előre nézni, gyakorlati helyek után nézelődni, dolgokat kutatni, amiktől a névjegykártyám vagy életrajzom fényesebben csilloghat. És pontosan ezért élvezem, ami ezzel együtt jár. Nem csak a napot élvezem, élvezem a reggelimet, a kávémat, koktéjaimat, boromat, délutánjaimat a szabadban, a napon sütkérezve, élvezem, ha esik, élvezem az esti napsütést és a vihart, élvezem, élvezem, élvezem. A túlzsúfolt naptáram üressé változott, és mind-mind a kiélvezett pillanataimmal töltöm meg.

Galambdúc>!

Rosa mama minden nap sok időt tölt Oscar ágya mellett. Kedves történetekkel és emlékeivel szórakoztatja, fesztelenül beszél neki a halálról, és Oscar betegségéről, csakúgy mint az életről magáról és az öregségről. Megtanítja neki, hogyan váljon élete részévé elkerülhetetlen halála, és emlékezetébe vési, hogy egyszer úgyis mindenki meghal, ugyanúgy, mint ő 12 nap múlva. Ennyit jósolnak még neki az orvosok: 12 nap. Arra kéri, tekintsen minden napjára úgy, mintha tíz évet jelentene. És így vált Oscarból, a tízéves kisfiúból egy százéves öregember, aki megbékélt a gondolattal, hogy egyszer majd nem ébred fel.