Nem ​rossz állatok 30 csillagozás

Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Ez a vicces rajzokkal gazdagon illusztrált könyv 38 olyan állatfajt, illetve -csoportot mutat be, amelyeket sokan félelmetesnek, ijesztőnek, veszélyesnek vagy gusztustalannak tartanak. Ha ezt a könyvet elolvassák, megtudják, milyenek ezek az állatok valójában, és rájönnek, hogy a félelmeiknek és a negatív érzéseiknek nincs is valóságalapjuk.
„Ti, emberek hiszitek csak rólunk, hogy rosszak vagyunk! Azt mondjátok, ijesztőek, kísértetiesek, veszélyesek vagy undorítóak vagyunk. Itt az ideje, hogy tisztázzuk a dolgot! Elegünk van abból a sok hazugságból, amit terjesztetek rólunk. Itt vannak hát a tények: mit is csinálunk valójában, és mennyi mindenben segítjük a TI életeteket. Egyáltalán NEM VAGYUNK ROSSZ ÁLLATOK! Csak ti nem ismertek bennünket!”

Scolar, Budapest, 2022
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635092659 · Fordította: Alföldy Bendegúz · Illusztrálta: Sophie Corrigan
Scolar, Budapest, 2021
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635092659 · Fordította: Alföldy Bendegúz

dontpanic IP>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Egyszerű a koncepió: az egyik oldalpáron egy-egy olyan állat (vagy állatcsoport) szerepel, akiket hagyományosan kártékonynak/ijesztően/veszélyesnek/büdösnek/visszataszítónak szokás látni. Ez az oldalpár mindig túl van tolva, azaz maguk a rajzok is borzongatóak, gonosz szempárok villognak ránk, miközben az adott állatot épp valami nem túl hízelgő tevékenység közben találjuk. A szövegek is túlzóak, mindenki büdöset pukizik, emberek és állatok életére tör ésatöbbi.
Majd jön a következő oldal, ahol minden cáfolásra kerül: a rajzokon tündibündi, cukimuki állatkák, a szöveg pedig kiemeli az adott lény hasznát, vagy egyszerűen eloszlatja a buta tévhiteket.
Plusz minden állathoz tartozik egy keretes szövegdoboz, amiben érdekes tényeket olvashatunk róluk.

Szerintem nagyon ötletes a koncepció, és a megvalósítás sem rossz. Már ez a túlzó ábrázolás is humorforrás: nyilván érezzük, hogy ahogy a negatív oldal sem igaz, úgy azért pozitív is kissé el van túlozva (főleg a rajzok :D), és valahol középen az igazság. Sokszor azért a pozitív oldalon érezni, hogy azért a veszélyes állatok kapcsán nem akarja eltagadni a szerző a valóságot: jobb, ha inkább békénhagyjuk ezt az állatot, ha találkozunk vele…

Szerintem kifejezetten jó ötlet az állatokon keresztül megfogalmazni azt az üzenetet, hogy a negatív sztereotípiák mennyire károsak és valóságtól elrugaszkodottak. El tudom képzelni, hogy a könyv alkalmas félelmek enyhítésére (bár a negatív oldalpárok sokszor tényleg olyan horrorisztikusak, hogy kisebb gyerekek esetén inkább erősítheti ezeket a félelmeket…), illetve jó kis beszélgetések születhetnek annak kapcsán, hogy egyébként ki és mi az, amit még negatívan látunk, de amúgy lehetnek előnyei, jó tulajdonságai is.

Nekem viszont picit sok volt, bár nem szokásom könyvek hosszúságára panaszkodni… de itt a 38x4 oldalt valahogy mégis soknak éreztem, hónapokra félre is tettem a könyvet, annyira besokalltam tőle egy időre. Túlzottan repetitív volt egy idő után a formátum.
Viszont ennek a jó oldala (csak hogy stílszerű legyek), hogy tényleg nagy a merítés: mindenféle állat szerepet kap: rovar, emlős, madár, hal, a világ minden tájáról.

És egy kis érdekesség: a gilisztáról kiderül, hogy nagy könyvmoly… azaz nyilván a „bookworm”-re utal ez a kis geg, de aki nem ismeri az angol kifejezést, annak igencsak furcsa lehet, hogy a giliszta egyik pozitív tulajdonsága, hogy szeret olvasni…:D

Rune >!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Nagyon jó könyvecske, szuper képi világgal. Egyszerre humoros, informatív és tökéletes olvasmány a 5-8 éves korosztálynak.
Minden állathoz két oldalpár tartozik. Az első bemutatja, hogy milyen előítéletek, babonák, tévhitek kötődnek az adott állathoz, miért nem szeretik őket vagy félnek tőlük. Majd lapozva egyet, az adott állat pozitív oldalát domboritja ki és hogy valójában inkább kedves és szeretnivaló (még akár egy pók, medúza, skorpió, vagy csiga is;)). Ahol lehet megcáfolja a rosszul berögzült közhiedelmeket vagy más szemszögből magyarázza meg egy állat nem épp előnyös oldalát. Néhol azért pontatlan dolgok is le voltak írva ( pl. hogy minden denevér vérszívó, miközben talán csak 1 ilyen deneverfaj van), de ez amúgy sem egy mélyreszántó természettudományos műnek készült. A gyerekeim nagyon szívesen lapozgatták, volt olyan állat amitől féltek, de aztán nagyon tetszett nekik a „cuki” oldala és talán így oldódott bennük valamelyest a tartózkodás.
Élmeny volt felolvasni is, ajánlom minden gyerkőcnek.

FSzK>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Ez a könyv pont az én fiaimnak való!
Nagyon tetszett az illusztráció stílusa, plusz pont, hogy maga az írónő rajzolta őket!
Jó az összeállított anyag: sok rövid, de vicces mondat van benne, amit a kisiskolás is fel tud olvasni a kisebbeknek. Néhány jó szóviccen, pedig én is hangosan felnevettem! :D

H_Andi>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Hú, hat ez egy nagyon szuper könyv! Végre egy nagyon jó ötlet, nagyon jó kivitelezéssel párosul. Az első két oldalon az adott állatokról való negatív tulajdonságok, tévhitek vannak felsorolva, mintha ők mondanák, a következőn pedig megcáfolják azokat, vagy elmagyarázzák, hogy miért olyanok, amilyenek, mindezt vicces formában.
Tetszik, hogy a rovaroktól kezdve az emlősökön át a halakig tényleg mindenféle állat megtalálható a könyvben.
Számunkra hiánypótló kötet, mivel kisfiam gyakran kérdezgette a „károsnak” vélt élőlényekről, hogy miért teremtett Isten pl. meztelen csigát, amikor azok haszontalanok, csak rosszat csinálnak. Persze elmagyaráztam neki, de soha nem árt egy kis vizuális élmény szemléltetni az elmondottakat. Arról nem is beszélve, hogy számomra is tudott újat mondani. Volt olyan hal pl. amiről még nem is hallottam, hogy létezik.
A grafika szép, a színek élénkek, a lapok vastagok, szóval minden téren kitettek magukért az ötletgazdák.

ChaiLatte>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Még a felénél tartunk, de nagyon jól szórakozunk rajta. Kisfiam már a cukiságok oldal elején felkiált, hogy: -De ez mind csak butasááág!
Nem csak gyerekeknek informatív, mert volt olyan is benne, amit én sem tudtam. Például hogy, hogy hívják a kétpúpú tevét, vagy hogy a skorpiók valamelyike foszforeszkál éjjel.
Jópofák a rajzok is.

Panka1992>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Nagyon ötletes gyermek ismeretterjesztő kötet. Néhol akadnak benne bonyolultabb kifejezések. off Az illusztrációi pedig rettentően cukik!

pevike>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Az ötlet és a kivitelezés dicséretre méltó. A mai előítéletes világunkban szeretem az olyan könyveket, amik rávezetik a gyerekeket arra, hogy nem minden fekete és fehér. Hogy a nemszeretem állatoknak is van haszna és jó tulajdonsága is. A könyv felépítése tetszetős, a rajzok szépek. Azonban a végére már cukormérgezésem lett a sok ömlengéstől és a sok cukitól. Értem a célt, de pl. egy patkányra én nem mondanám, hogy cuki, mégha úgy is van megrajzolva. Néha úgy éreztem, hogy a készítők is átestek a ló másik oldalára. De azért tanultunk is belőle, pl. hogy a gilisztának öt szíve van, a tintahalnak pedig három, az aligátorteknősök pedig nem tudnak visszabújni a páncéljukba.

rekuci0120>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Az Állati jó cimborákhoz hasonlóan ezt a könyvecskét is imádtam. Az illusztrációk hozták a megszokott cukivonalat (bár lehet ez a könyv volt előbb… no mindegy :D). Rengeteg tudományos tényt megtudhatunk, valamint az állatokat körüllengő előítéleteket is kielemzi, megmagyarázza. Minden állatfaj értékes és fontos szerepet tölt be az ökoszisztémában. Kiemelném azt viszont, hogy bár tudjuk, hogy adott állatok szépek, cukik, értékesek… attól még veszélyesek. A könyv is kitért arra többször, hogy bár az adott állatok nem akarnak bántani, ha közel mész, piszkálod őket, akkor biza agresszívan fognak reagálni. Minden állatot a maga módján kell szeretni és megvédeni és az ehhez vezető út első alappillére, hogy megismerjük őket és tudatosan cselekedjünk, ne pedig alaptalan félelemből.

chamichaze>!
Sophie Corrigan: Nem rossz állatok

Viccesek a rajzok, de a harmadik állat után befarad a koncepció és némelyik állatról a rossz tulajdonságok is kicsit hajánál fogva előrángatottak. Viszont a valós tények nagyon érdekesek. Inkább nagycsoportos, elsős korosztálynak ajánlanám, kisebbeknek is elmegy a vicces rajzok miatt, de nagyobbak hamar ráunhatnak.