Tegnap, ​ma, holnap 15 csillagozás

Sophia Loren: Tegnap, ma, holnap

Nincs ​olyan generáció, amelyik ne hallott volna az isteni Sophiáról. A filmszerepein túl a magánéletéről is sokat tudunk – többnyire az újságokból. Nyolcvanadik születésnapja alkalmából a színésznő úgy döntött, hogy saját szavaival meséli el az életét: nehéz gyermekéveit, Cary Granthez fűződő kapcsolatát, a házassága körüli botrányokat, anyává válásának örömeit és az azt megelőző megpróbáltatásokat, a börtönben eltöltött napjait. Az őszinte – és gyakran humoros – hangvételű könyv nem pusztán Loren magánéletét mutatja be: megismerhetjük belőle a filmvilág számos híres alakjának emberi arcát, és közben felidézhetjük több évtized filmtörténetének fontosabb állomásait is.

Sophia Loren az egyik legnagyobb olasz filmszínésznő, akit nemcsak a hazájában, hanem szerte a világban szeretnek és elismernek. Több mint hatvan évet átölelő színészi pályafutása során közel száz filmben játszott, sokféle karaktert megformált. Számos kitüntetése közül a legfontosabbak: az Egy asszony meg a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2014

Helikon, Budapest, 2015

Sophia Loren: Tegnap, ma, holnap

Őszintén megmondva én úgy álltam neki ennek a könyvnek, hogy csak Sophia nevét ismertem, és semmit (szó szerint semmit) nem tudtam az életéről, vagy a filmjeiről, de így is borzasztóan élveztem. Nagyon érdekes, izgalmas és néha félelmetes dolgok történtek vele, és néha egyenesen szurkoltam neki, vagy egyes részeknél izgultam, hogy minden rendben menjen. Elképedve olvastam, hogy micsoda csodálatos és lenyűgöző emberekkel (esetekben legendákkal) találkozott, és nagy élmény volt megtudni, hogy milyen volt velük a közös munka. Ráadásul, Sophia olyan szeretettel mesélt (szinte) mindenkiről, mintha ők egy nagy, boldog család lettek volna, így olyan volt ez a könyv, mint egy nagy ölelés. Nem mellesleg egy csomó mindent megtudhatunk az olasz filmtörténet virágkoráról is, ami szintén hihetetlenül izgalmas.
Természetesen sok történetet olvashatunk a családjáról, a magánéletéről is. Megtudhatjuk, hogy hogyan ismerkedett meg a férjével, és hogy mennyit küzdöttek azért, hogy (Sophia szavaival élve) egy normális család legyenek.
A könyv olvasása közben, csak hogy egy kicsit képben legyek, megnéztem két filmet is tőle: elsőként az Egy asszony meg a lánya című filmet, amiért megkapta az Oscar-díjat, utána pedig a Büszkeség és szenvedélyt, aminek a forgatásán Cary Grant annyira beleszeretett, hogy megkérte a kezét. Nekem mindkét film tetszett, és jó élmény volt, hogy közben még egy kis kulisszatitkot is olvashatok a forgatásokról.
Zárásként, és mert annyira érdekes volt a könyv, még gyorsan megnéztem két dokumentumfilmet is róla, hátha hallok még valami izgit, de már semmi újjal nem tudtak szolgálni. (:

Összességében, én borzasztóan élveztem Sophia Loren önéletrajzát (és a megnézett filmeket), olyan volt, mint egy izgalmas időutazás!

Mpattus P>!
Sophia Loren: Tegnap, ma, holnap

Azt hiszem, a fülszöveg tényleg igazat ír: nincs olyan generáció, amely ne hallott volna Sophia Lorenről. Ebben a könyvben pedig szinte minden megtalálható, ami bizonyítja: mindez nem is véletlen :)

Bővebben:

Andrea10>!
Sophia Loren: Tegnap, ma, holnap

Sophia Loren önéletrajzi könyve nemcsak visszatekintés az elmúlt 80 évére, de filmtörténeti időutazás is egyben. Egy rendkívül őszinte, humoros, néha szomorú visszaemlékezés, melyben az örömteli és viharos pillanatok mellett kibontakozik mindazok emberi arca is, akiket eddig csak a filmekből ismertünk.

Modry>!
Sophia Loren: Tegnap, ma, holnap

Olvasmányos könyv, bár a kisebb anekdotákon túl az tudja igazán értékelni, aki ismeri Sophia Loren életét és műveit. Számomra ami az előnye, az a hátránya is: az E/1 megközelítés. Érdekes módon éppen az első fele, a gyerekkori élmények leírása volt a legélvezetesebb, míg a karrierje, a férjével kapcsolata, de a gyerekvállalásával kapcsolatos érzéseit sem adja vissza olyan élethűen a könyv, mint az első részben. A közepétől úgy éreztem, hogy csak anekdoták sora az egész, persze ez is élvezetes, de egy életrajztól kicsit többet vár az ember. Mindesetre korrajzként, vagy filmtörténeti műként élvezetes olvasmány.

BBianca >!

Befutott színészként tanulja meg az ember, hogy az elmaradt siker nem tragédia: másnap reggel újra felkel a nap, és a reggelire visszatér az étvágy.

171. oldal (Helikon, 2015)

dr_Eminens>!

– Sophi', jól figyelj rám: sose sírj olyasmiért, ami nem tud érted sírni… [Vittorio De Sica]

BBianca >!

Csak a nagyok kételkednek igazán önmagukban. És a kételyeket napról napra leküzdve múlják felül önmagukat, napról napra nagyobbá válva.

278. oldal (Helikon, 2015)