Élj ​úgy, mint egy koreai 82 csillagozás

Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Az Oscar-díjas Élősködők, a K-pop, a street food, a kiváló minőségű kozmetikai termékek és a csúcstechnológia – Dél-Korea világszerte egyre népszerűbb. De vajon mennyire ismered az igazi Koreát és az ott élőket? Ez a nagyszerű útikalauz bevezet az ország különleges történelmébe, bemutatja földrajzi adottságait és a helyi szokásokat; közelebbről is megismertet Korea lüktető kulturális életével: a rendkívül sikeres filmiparral, az egyedülálló rajongói kultúrával, a divattal. Ha kíváncsi vagy, hogyan kell úgy randizni, ahogy a koreaiak, ha érdekelnek a helyi látványosságok, a koreai gasztronómia vagy a harmóniára törekvés, azaz a „nunchi” művészete, akkor megtaláltad a könyvet, amit kerestél.
Az Élj úgy, mint egy koreai hiteles és nem utolsósorban szórakoztató bevezetés a koreai kultúrába, gondolkodásmódba és életstílusba.

Eredeti megjelenés éve: 2020

Scolar, Budapest, 2020
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635092284 · Fordította: Bartók Imre

Jeffi P>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

A kiadó Japán könyvét olvastam már. Nem tudom, hogy az azért tetszett jobban, mert Japán is sokkal közelebb áll hozzám, mint Korea, vagy valóban sokkal jobban sikerült az a kötet.
Itt néha azt éreztem, hogy csak tömítésként, hogy teljen a lap még mesél az étkezésről, arcápolásról, ami a másik kötetben nem volt ennyire hangsúlyos. Persze lehetséges, hogy a koreaiak eleve tényleg ennyire foglalkoznak ezekkel :)
Minden esetre érdekes kötet volt, nem bántam meg, hogy elolvastam, annak ellenére, hogy nem nyűgözött le :) Ennek ellenére azért elmennék Koreába :) Körbenézni :)

ValerinLanz P>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Nagyon tetszett ez a könyv! Sokkal többet kaptam tőle, mint amire számítottam.
Kezdeném a kivitelezéssel, amit imádok. Szerettem kézben tartani, tapogatni, a képek gyönyörűek, a felosztás is nagyon tetszett. Minden egyes rész nagyon érdekelt, kezdve a történelemmel – többször is visszalapoztam ahhoz a részhez, amikor Észak-és Dél-Korea felosztásáról, illetve elfoglalásáról volt szó –, folytatva azzal, hogy a koreai gyerekekre mekkora nyomás nehezedik, aztán nagyon érdekesnek tartottam, hogy tényleg mennyire otthon vannak a technika világában, és nem állnak meg! 5G, repülő taxik, takarítórobotok, megáll az ész! De ha valakiről el tudom képzelni, hogy megalkotja ezeket, akkor azok a koreaiak.
Minden elismerésem az övék, és kicsit féltékeny is vagyok rájuk. Gyönyörű épületeik vannak a múltból, meseszép tájakkal vannak körülvéve, jóllehet a Japán megszállás alatt nagyon sokat szenvedtek. Megérdemlik, hogy most jólétben éljenek.
Eddig is tudtam, mennyire fontos számukra a család, de most ez is új megvilágításba került. Érdeklődve olvastam arról, miért élnek tovább (most már), miért olyan szép a bőrük.
Természetesen nem tudom letagadni, hogy a k-pop miatt fordultam érdeklődéssel az egész kultúra felé, de nem bántam meg. Örömmel fedeztem fel kedvenceimet a lapokon – BTS, Monsta X –, és nagyon büszke vagyok rájuk, hogy eljutottak idáig.
A szépségápolásos résznél is nagyban bólogattam, amióta barátnőm kidolgozott nekem egy arcápolási rutint, azóta egészségesebbnek és szebbnek érzem a bőrömet.
Egy olyan laikusnak, mint én, fantasztikus olvasmány, és nem lehetek elég hálás kedves barátnőmnek, hogy megajándékozott vele. *-*
Többször forgatós példány lesz, a polcom egyik ékköve. *-*

kormix P>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Mikor megvettem a könyvet, a két Korea közül csak Észak-Korea érdekelt, ám az utóbbi időben belekóstoltam a k-popba, illetve ennek kapcsán kicsit a déli kultúrába is, így nagyobb kedvvel vágtam bele az olvasásba. Amit vártam, azt maximálisan megkaptam: egy rövid, tömör, de színes és élvezetes összefoglalása volt ez Koreának, betekintést nyújtott a félszigetnek a történelmétől kezdve a földrajzán és a gasztronómiáján keresztül egészen a kultúrájáig. Ugyan mindent csak felületesen érintett, mégsem maradt bennem hiányérzet, köszönhető ez részben annak a rengeteg csodálatos képnek is, amelyektől igazán színes és „kézzelfogható” lett a kötet. Akadtak témák, amelyek bővebb megismeréséhez elegendő löketet adtak az itteni rövid ízelítők, szóval tényleg hasznos volt a könyv. És ha netalántán egyszer eljutok Dél-Koreába, legalább lesz némi támpontom, hogy mit érdemes mindenképp meglátogatni. :)

Currie P>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Mivel az utóbbi időben teljesen elvarázsoltak a K-dramak, majd szépen lassan a K-pop és a K-beauty is, úgy éreztem itt az ideje, hogy többet is megtudjak erről a csodálatos országról.
Ez a könyv tényleg egy átfogó gyorstalpaló a Korea iránt érdeklődőknek, van itt minden fontosabb témakörbőlegy csipetnyi: történelem, háborúk, földrajz, ipari fejlődés, oktatás, szociológia, gasztronómia, kultúra. off
Igazán igényes kiadványt tarthatunk a kezünkben, kezdve a kemény borítótól, a jó minőségű, vastag, fűzött lapokig. Szerettem a sok színes képet és a rövid, jól strukturált fejezeteket is.
Összességében egy igazán sokszínű és érdekes fotel-utazást kaptam. :) Biztos, hogy ezentúl más szemmel fogom látni egy-két jelenetet a kedvenc sorozataimban ♥ :)

Morcant>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Nagyon érdekesnek találtam, sok újdonságot tanulhattam belőle. Ha egyszer ellátogatok Dél-Koreába, biztos újra előveszem, mert ajánl különböző kulturális-, és természeti látnivalókat, amiket feltettem a bakancslistámra. Egyedül az zavart (de ez a fordításnak róható fel), hogy növényfaj helyett a fajta szót használja, ami helytelen, és bosszantó, mivel nem csak egyszeri eset. Illetve a többiek által emlegetett magyarosítás se tetszett.

Hagianna>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Már jó pár éve, hogy érdekel a koreai kultúra, és bár először igazán a kpop miatt kezdtem el foglalkozni vele, azután rettenetesen megtetszett az egész ország, mindenestül. A mienktől annyiban különböző kultúra teljesen elvarázsolt, és ennek az érdeklődésnek köszönhetően vettem kézbe ezt a könyvet is. Ami nagyon jó lett! Színes-szagos, és kiváló betekintést nyújt a koreaiak mindennapjaiba, hagyományaiba, történelmébe, kultúrájába. Ezekről egyenként nem ír hosszan vagy unalmasan, csak a leglényegesebbek és a legérdekesebbek mondja el, de így is teljes lesz a kép. Annak ellenére, hogy voltak benne olyan dolgok, amiket tudtam, tudott újat mutatni. A kedvenceim a Szöulról, Busanról, Jejuról stb szóló ajánlók voltak, ezek megmutatták, hogy természetileg és történelmileg is mennyire gazdag (Dél-)Korea. Az is jó volt, hogy Észak-Koreáról is esett szó, mert nagyon nehéz teljesen szétválasztani egymástól a két országot.
A receptek pedig ahhh…. Biztos kipróbálom majd valamelyiket otthon. :D Valahogy eddig sosem jutott eszembe koreai kaját csinálni, pedig a kimbapról, bibimbapról, kimchiről, ramyeonról stb már tudtam, de ez most meghozta a kedvem. :)
A K-kultúrás rész is tetszett, mondjuk abban tényleg alig volt új, talán egy picit a művészet. Kicsit reménykedtem benne, hogy a Seventeen is bekerül az 5 ajánlás közé, de így is jó volt ott látni a Monsta X-et, meg tudom, hogy ők népszerűbbek Amerikában, mint a Seventeen. :D
Két dolgot hiányoltam csak a könyvből: a koreai teaszertartásokat és a küzdősportokat. Ha az előbbiről nem is, de az utóbbiról eshetett volna szó, a taekwondo és a hapkido szerintem elég nagy népszerűségnek örvend ott (is), meg lehetett volna pár szót szólni az ITF-ről és a WTF-ről. De azért így is nagyon tetszett. :D

Maryse>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Különleges helyszín, különleges kultúra, különleges élmények – ezt hangsúlyozza a könyv. Azt tapasztalom, hogy a koreai kultúra iránti érdeklődés egyre nagyobb, megértem, kétszer is jártam ott és nagy élmény volt sokféle tekintetben. Tetszett a városi élet kimondhatatlan mozgalmassága, nyüzsgése, a technika dominanciája, a konyhaművészet, a koreai ételek a szöuli élmények egyik csúcspontját jelentették. Az át/ és megélt impressziókat erősíti bennem ez a koreai kulturális kalauz, sok témát feldolgoz, egyiket sem túl mélyen, inkább felkelti az érdeklődést és további keresgélésre inspirál. Feltárja a könyv – többek között – Korea lenyűgöző történelmét és földrajzát, némi fogalmunk lesz arról, hogy mi a nunchi lényege, ami már évezredek óta a koreai mindennapok alapelve és hogyan segíti a magánéleti és a szakmai fejlődést, bemutatja a szerző – kicsit leegyszerűsítve – a koreai gondolkodásmód legfontosabb jellemzőit, pl. a tekintély szerepét, a csoporthoz tartozás fontosságát, hogy nincs helye az individualizmusnak, hogy tabuként kezelik az intimitás és a párkapcsolat kérdését stb. Egy fejezet kitér a művészet és a design innovatív felfogására, erről még többet is szívesen olvastam volna. Nagyon szimpatikus ahogyan az ultramodern dolgok és az ősi hagyományok egymás mellett léteznek egymást kiegészítve, tetszik, hogy milyen nagy gondot fordítanak a megjelenésükre, elképesztő, hogy a szépségipar termékei iránt milyen őrületesen nagy a kereslet, a kulturális élet pedig igazán sok meglepetést tartogat az érdeklődőnek, számomra pl. egészen újszerű ahogy a rajongásukat kifejezik a művészek iránt.

Alice_and_the_White_Rabbit>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

A cím elég megtévesztő. Ez a könyv nem arra hivatott, hogy meggyőzzön minket, arról hogy a koreai életstílus a jó és követendő példa. Inkább a koreai társadalom működését mutatja be annak sokszínűségét és különböző elemeit. Valamint összefüggésében magyarázza el a különböző elemek létezésének okait így választ adva a miértekre és a hogyanokra. Ez a könyv nem idealizálja a koreai életstílust és nem is kritizálja egyszerűen csak elmagyarázza hogyan működik és miért pont úgy.
Igazán tetszett, hogy egy teljes képet próbált adni egy olyan országról, ami tőlünk egy kissé távol áll. Igazán jó és szórakoztató olvasmány volt.

Aliko>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

A kiadvány gyönyörű. A kemény tábláért és a varrott kiadásért pedig pacsi a kiadónak, mert imádom. A tartalom tekintetében is jó úton haladunk, mindenből kapunk egy kicsit. A történelem és a kultúra mellett a K- pop, a dorámák világa és filmek is terítékre kerülnek, de esik szó az étkezésről, az általam is preferált koreai arcápolásról, a randevúzásról és az egészségről is. Kapunk egy falatnyi Dél-Koreát, ahol ez alap információk mellett szép képekkel és érdekességekkel operálva mutatja be a szerző országát. És bár nekem az angol könyvek után első körben furcsák voltak a magyarul fonetizált nevek, de mire megszoktam volna hirtelen váltottunk… furcsa :o

Takkancs90 P>!
Soo Kim: Élj úgy, mint egy koreai

Ez egy varázslatos utazás volt Korea meseszép tájain! *-* Faltam a sorokat, igyekeztem mindent magamba szívni és minél több mindent megjegyezni. Mivel a koreai sorozatok már néhány éve magukkal ragadtak, megjelenésekor nem volt kérdéses, hogy elolvasom ezt a könyvet, eddig azonban valahogy nem került a kezembe. Most a könvytárban megláttam, és azonnal magamhoz vettem. Ez a könyv csak még inkább meggyőzött arról, hogy érdemes a koreai kultúrát mélyebben megismerni, a nyelvet is szívesen megtanulnám! A képek kifejezők voltak, a leírás érthető, a fonetikus átírások pedig sokat segítettek olvasás közben. Tökéletes kikapcsolódás volt, mégis informatív és egy percig se untam. Amint legközelebb Pesten járok, beszabadulok egy ázsiai élelmiszerboltba és tuti kifosztom…. XD

psych P>!

A legtöbb zenerajongó valószínűleg hallott már a BTS-ről – ez nagyjából Dél-Korea válasza az angol One Direction együttesre. A BTS a Bangtan Sonyeondan rövidítése (szó szerint "Golyóálló Kiscserkészek"), és egy héttagú K-pop-bandát takar, amely 2017-es nemzetközi és 2013-as dél-koreai debütálása óta lényegében megállás nélkül történelmet ír. A BTS első koreai előadóként a legnagyobb amerikai zenei listákat, köztük a Billboard 200-at is meghódította, azonkívül ez az első zenei formáció a Beatles óta, amely kevesebb mint egy év leforgása alatt három listavezető albumot is kihozott. Ezek után az sem okoz meglepetést, hogy övék a Koreában valaha legnagyobb példányszámban eladott album, továbbá 2018-ban az egész világon ők büszkélkedhettek a legtöbb eladással a Map of the Soul: Persona c. lemezükkel. 2019-ben még a Time magazin „A világ 100 legbefolyásosabb embere” listájára is felkerültek.

112. oldal, A koreai szellemiség

Kapcsolódó szócikkek: 2013 · 2017 · 2018 · 2019 · BTS · Dél-Korea · K-pop · One Direction · The Beatles
psych P>!

Blackpink: Ez a négytagú lánybanda az elmúlt években jutott a csúcsra. 2019-ben az előző évben kiadott daluk ( 뚜두뚜두 DDU-DU DDU-DU) videójával sikerült történelmet írniuk, ez ugyanis Psy legendás szerzeményéhez hasonlóan szintén elérte az egymilliárdos nézettséget, és ezzel a K-pop-együttesek történetének legnézettebb videójává vált. 2019 szeptemberére már ők tudhatták maguknak a legtöbb feliratkozót a YouTube-on.
    A Blackpink számos díjat begyűjtött a 2019-es People's Choice Awardson, és a legjobb együttes, a legjobb videoklip és a legjobb koncertsorozat kategóriájában is megelőzte a BTS-t. Sikerük részben feltehetően a csapat sokféleségével magyarázható, négyük közül ugyanis Lisa thai, Rosé dél-koreai bevándorló szülők gyermekeként Új-Zélandon, Aucklandben született, míg a másik két tag Jisoo és Jennnie tősgyökeres dél-koreai.

185-186. oldal, K-kultúra

Kapcsolódó szócikkek: 2019 · BTS · K-pop · Új-Zéland · videóklip (klip)
psych P>!

화이팅 (hwah ee ting): Ez nagyjából megfelel az angol „fighting” szó fonetikus koreai átiratának; a koreaiak néha így kívánnak egymásnak sok szerencsét.

100. oldal, A koreai szellemiség

psych P>!

A koreaiak már kisgyermekként megtanulják, hogy feltétlen tisztelettel viseltessenek az idősebbek iránt, mivel ők rendelkeznek a nagyobb élettapasztalattal, és ebből adódóan bölcsebbek is másoknál. Ebből a szempontból nem számít, hogy a másik személy másfél évvel vagy akár öt évtizeddel idősebb nálunk, mindkét esetben ugyanazzal a tisztelettel kell felé fordulnunk. Ezt a tiszteletet egyrészt élőszóban – bizonyos szavak formális kiejtésével –, másrészt a testbeszédünkkel is kifejezhetjük.

103. oldal, A koreai szellemiség

psych P>!

[…] Sandra Oh 15 éves korában próbát tett a színészettel.
    A szülők tiltakozása ellenére beiratkozott a montreali National Theatre School-ba, és a következő években számos díjat is sikerült begyűjtenie, többek közt már 1994-ben elnyerte a Cannes FIPA d'Or névre hallgató, a Legjobb Színésznőnek járó elismerést. A rivaldafénynek köszönhetően több hollywoodi szerepet is kapott, így például játszott az Oscar-díjas Kerülőutak c. filmben, majd szerepet kapott 2005-ben a A Grace klinika tévésorozatban, ahol ő játszotta Dr. Cristina Yangot, ami az első Golden Globe sikerét és még további jelöléseket is hozott a számára.
    2018-ban Oh azzal írt történelmet, hogy ő lett az első ázsiai színésznő, akit egy tévésorozatban játszott főszerepért Emmyre jelöltek (a Megszállottak viadala c. sorozatról van szó). Az első ázsiai származású nőként 2018-ban elnyerte a Golden Globe-ot a legjobb színésznőként nyújtott alakításáért.

114-115. oldal, A koreai szellemiség

psych P>!

Az elmúlt években a K-pop hatására világszerte olyan óriási mértékben megnövekedett a koreai nyelv iránti érdeklődés, hogy 2020 januárjában a Csoszon-dinasztia (1392-1910) negyedik uralkodójáról, a koreai nyelv (hangul – 한글) meghonosítójáról elnevezett Szedzsong Király Intézet, amely szerte a világon szervez nyelvtanfolyamokat, további 30 új intézet létrehozását jelentette be Délkelet-Ázsiában, Oroszországban, Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában. A hét tagot számláló fiúbanda, a BTS – ők egyébként Armyként is ismertek – számos rajongója szintén belevágott a koreai nyelv elsajátításába, hogy jobban értse kedvencei dalszövegeit, illetve azért is, hogy magával a bandával hatákonyabban kommunikálhasson.

182-183. oldal, K-kultúra

Kapcsolódó szócikkek: 2020 · Afrika · BTS · Dél-Amerika · K-pop · Közép-Amerika · Oroszország
psych P>!

A koreai kultúrában az ember élete nem a születése, hanem a fogantatása pillanatában veszi kezdetét, úgyhogy amikor egy koreai megmondja, hogy hány éves, egyet levonhatunk belőle, hogy megkapjuk a nyugati társadalmakban megszokott életkort.

139. oldal, Kapcsolatok és társasági élet

Kapcsolódó szócikkek: fogantatás · születésnap
psych P>!

A Korjo-dinasztia idején szárba szöktek a mesterségek és a művészetek. A zománcművészet és a kőművesség legpompásabb alkotásai mind ebből az időszakból származnak.
    A királyság ebben az időszakban gazdasági szempontból is jelentős fejlődésnek indult, és mind Kínával, mind pedig Japánnal kiterjedt kereskedelmet folytatott; többek közt arannyal, ezüsttel, ginszenggel, pamuttal, továbbá handzsi papírral kereskedtek (ez egy Koreára jellemző, szederfából, kézzel készített papírfajta, amely fehér színéről és tartósságáról volt ismert).

15. oldal, Korea történelme

ValerinLanz P>!

Nakjee: Kisebb darabokban vagy egészben felszolgált élő polipok, melyek még mozognak a tányéron – ahogyan akkor is, amikor lenyeljük őket, ugyanis egészben szokás lenyelni őket. A polipokat gyakran nyakon öntik szezámolajjal, ami azért is ajánlott, hogy a tapadókorongjaik ne tapadjanak rá a torkunkra és a szánkra.

Bori_Tóth_22>!

Az ország fellendülésének kulcsa az állandó újításban és a kutatásra és a fejlesztésekre szánt folyamatos befektetésekben keresendő.

29.Oldal