Hogyan ​legyünk boldogok? (Emberközpontú Pszichológia) 14 csillagozás

Életünk átalakításának útjai tudományos megközelítésben
Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok?

Kinek ​ajánljuk ezt a kötetet?

Mindenek előtt azoknak, akik szinte mindent megpróbálnának, hogy fokozott és tartós boldogság-élményhez jussanak. A könyv nem ígér csodát, de megmutatja, hogy igenis változtathatunk az életünk minőségén. Ráadásul segítséget és fogódzókat ad ahhoz, hogy ezt miként tegyük.

Másodsorban azoknak, akik életük olyan fordulópontjához értek, ahol ráébredtek: mélyebb, felelősebb „létezést” keresnek. A könyv segít felismerni, hogy nemes, önzetlen céljaik akkor valósíthatók meg igazán, ha „boldogság-ügyekben” is rendezik a dolgaikat.

Végül pedig azoknak, akik egyszerűen csak kíváncsiak, és tudni szeretnék, hogyan látja ma a lélektan a boldogság jelenségét. A könyv ugyanis a tudomány realitásával és szakszerűségével, de azt a hétköznapi nyelvre lefordítva ad ízelítőt abból a tengernyi kutatásból, amelyek nyomán pontosan kirajzolódik a jóllét és a boldogság összefüggésrendszere.

A szerző ahhoz a „pozitív pszichológia” néven ismert… (tovább)

Ursus Libris, Budapest, 2008

kulcsi
Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok?

Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok? Életünk átalakításának útjai tudományos megközelítésben

Sonja Lyubomirsky Hogyan legyünk boldogok? c. könyve első benyomásra nem győzött meg. Nem hiszek a boldogságreceptekben; helyette sokkal inkább úgy gondolom, hogy a boldogság olyan tudatállapot mely a célirányos élet melléktermékeként jelenik meg. Aztán elolvastam az említett könyvet. Nem sok rizsa volt benne. Sonja felvázolt egy 12 ponból álló tevékenységsorozatot, mely hatással lehet a boldogságszintünkre. Mindegyik mondást empirikus adatokkal támasztotta alá, és személyes reflexiókkal egészítette ki. Az eredmény: jól felépített, kézzelfogható tanulmány egy absztrakt, nehéz témáról. Semmi mellébeszélés, semmi édesvízi ellágyulás. Bővebben: http://www.crescendo.hu/2010/9/10/boldogsagfokozas-a-ha…

anubys P
Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok?

Engem maximálisan meggyőzött a szerző, hogy mi magunk is tehetünk a boldogságunkért és ne kizárólag a genetikai tényezők, vagy az életkörülményeink határozzák meg boldogságunk szintjét. Ráadásul erősen gyakorlatközpontú az egész könyv, szóval részemről megérdemelten kapja az öt csillagot.

hetcsillagkozt

A jelen helyzetre vonatkozóan feltételezhetjük, hogy ha megengedhette magának, hogy megvegye ezt a könyvet, és még szabad ideje is van elolvasni, akkor az Ön anyagi körülményei az amerikai átlag felett vannak.

hetcsillagkozt

Akiknek arra van hajlamuk, hogy örvendetes események bekövetkezését várják, s meg van az a képességük, hogy örömmel tudnak várakozni, és előre elképzelik a jövőbeli kellemes élményt, azok rendkívül nagy valószínűséggel optimisták és intenzív érzelmeket élnek át.

Wanita

…hozzászoktunk ahhoz, hogy ne a megfelelő dolgoktól várjuk a boldogságot.

hetcsillagkozt

…az emberek boldogságszintje közötti különbségeknek meglepő módon 50 százaléka a gének által meghatározott öröklött tulajdonságainknak és lehetőségeinknek köszönhető. Ez a felfedezés az egy- és kétpetéjű ikrekkel végzett egyre növekvő számú kutatásokból származik, melyek szerint mindannyiunkban kódolva van egy bizonyos boldogsági szint, amelyet az édesanyánktól vagy az édesapánktól, illetve mindkettőjüktől örököltünk. Ez a boldogságunk alapszintje, amelynek még a nagy visszaeséseket és diadalokat követően is mindig visszatérünk.

PTJulia P

A matuzsálemi kort elérő emberek három közösségének -a szardíniai olaszok, az okinavai japánok és a kaliforniai Loma Lindában élő hetednapi adventisták közösségének- izgalmas elemzéséből kiderült, hogy mindegyikben fellelhető öt közös dolog. A listát"A család az első" és a „Tégy a közösségért!” elvek vezetik. A szardíniaiak, az okinavaiak és a hetednapra várók többi közös elve a következő: „Ne dohányozz!”, „Mindig tevékenykedj!”, és „Növényi étrendet kövess!”

PTJulia P

1940-ben körülbelül a házak egyharmadában nem volt folyóvíz, vécé és fürdőkád vagy zuhany, és több mint a felében nem volt központi fűtés. Ha valaki huszonöt éves vagy idősebb volt 1940-ben, akkor csak 40 százaléknyi esélye volt arra, hogy elvégezte a nyolc általánost, 25 százaléknyi esélye, hogy érettségizett, és csupán 5 százaléknyi esélye, hogy diplomát szerzett.
Amikor 1940-ben megkérdezték az amerikaiakat, hogy mennyire elégedettek az életükkel, általában „nagyon boldognak” jellemezték magukat, és a tízes skálám 7,5-re jött ki az átlaguk. Mostanában azonban már más idők járnak. A mai átlagos házakban nemcsak folyóvíz, egy-két fürdőszoba és központi fűtés van, hanem maga a ház is kétszer akkora, mint régen volt, átlagosan két szoba jut egy emberre, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy fel van szerelve mikrohullámú sütővel, mosogatógéppel, több színes tévével, DVD-lejátszóval, iPodokkal és személyi számítógépekkel. A havi jövedelem reálértéke is több mint duplájára növekedett. S vajon mennyi a amerikaiak átlagos boldogságértéke? Nos 7,2.

hetcsillagkozt

Bár sokan a honvággyal azonosítják a nosztalgiát, ez utóbbi valóban pozitív érzelem – noha igen erőteljes. Mivel orosznak születtem, magam is túl tudom ezt; a szlávok híresek nosztalgikus érzéseikről.