A ​város meg a sárkány 7 csillagozás

Somogyváry Gyula: A város meg a sárkány Somogyváry Gyula: A város meg a sárkány Somogyváry Gyula: A város meg a sárkány Somogyváry Gyula: A város meg a sárkány

Az 1270-es években, IV. (Kun) László idején játszódó regény megrendítően szép, romantikus fordulatokban gazdag mű, amely történelmileg teljesen hiteles.
Sopron város tanácstagjait a történelem ugyanis kegyetlen választás elé állította: dönteniük kellett a Haza iránti Hűség, valamint a Halál között, melyben a tét a becsületük, illetve gyermekeik élete volt…

Eredeti megjelenés éve: 1939

Auktor, Budapest, 2005
Singer és Wolfner, Budapest, 1943
200 oldal · keménytáblás
Singer és Wolfner, Budapest, 1939
200 oldal

nyolcadikutas P>!

Mestermunka.
Mellbe vágó és lélekbe markoló.
Ízes, zengő szavak, ahol minden tömör szónak súlya van. Nincs cizellálás, csak a gyönyörű magyar nyelv maga, ami valódi csoda egy igazi tollforgató kezéből.
A Hit, a Becsület és a Hazaszeretet regénye.
Kötelező olvasmány!

rhea_silvia>!
Somogyváry Gyula: A város meg a sárkány

Ez egy olyan történet, amely ma már nem eshetne meg. Történet egy korról, amikor a közösség boldogulását az egyén érdekei elé helyezték. Ettől azonban nem lesz könnyebb meghozni egy ilyen döntést. Ettől válik igazi, Bánk bán szerű hőssé István bíró.
Ami Miklóst illeti, meg Évát… Nos, igazán megérdemlik egymást, mást nem tudok mondani. Két világ ostobája! Nagyon haragszom Miklósra az önző bosszúja és az egyébként tehetetlen hülyesége miatt! Évára is haragudhatnék legalább ennyire, de mentségére legyen mondva, hogy egy olyan korszakban alkotott hősnő, amikor még szívesen tették felelőssé a nőt mindenért, miközben azzal mentegették, hogy úgyis ingatag, meg „gyarlóság a neve”.

janoscout P>!
Somogyváry Gyula: A város meg a sárkány

Maga a sztori izgalmas, fordulatos. Sopron miatt is könnyű volt vele azonosulnom, mivel ott tanultam 5 éven át és a város szívem csücske. De valahogy itt még inkább az volt az érzésem, mint az író 1848/49-es szabadságharc idején játszódó regényeinél, hogy a történelmi témánál hiányzik valami, ami miatt bele tudnám élni magam az adott korba. Itt, rögtön az elején volt pár anakronizmus, ami miatt inkább éreztem újkorinak a sztorit, mint középkorinak. spoiler A nyelvhasználata túl modoros számomra, inkább korának szórakoztató irodalmára hajaz mint szépirodalomra. Gyerekkoromban biztos jobban tetszett volna ez a könyv, bár a vége eléggé „depi-endre” sikerült. spoiler Mindenesetre a történet folyása izgatta az agytekervényeimet, így gyorsan átrágtam magam a 200 oldalon. Sokat tett hozzá az élményhez, hogy egy 1943-as, papírborítós kiadásban olvashattam.

Singer és Wolfner, Budapest, 1943
200 oldal · keménytáblás