A ​hadtest hű marad (A délibáb rabjai 2.) 6 csillagozás

Somogyváry Gyula: A hadtest hű marad Somogyváry Gyula: A hadtest hű marad

A hadtest hű marad c. Somogyváry-mű A Pirossapkás Kislány c. történelmi regény folytatása. „Toronypiktor”, a festői hajlamokkal megáldott egykori császári katona – átérezve az 1848-as márciusi forradalom vívmányai és lendületét – ismét megragadja félretett kardját, otthagyja a szerető családi fészket, és a pápai nemzetőrökkel a haza védelmére siet.
Társaival együtt végigéli a szabadságharc dicsőséges és keserves pillanatait a pákozdi győzelemtől a schewchati vereségig. Az író ezt a hatalmas történelmi tablót – gazdag forrásokra támaszkodva – teljes hitelességgel és művészi erővel mutatja be, miközben a regény cselekménye hagyományosan olvasmányos.

Eredeti megjelenés éve: 1942

>!
Auktor, Budapest, 2006
414 oldal · ISBN: 963778098X
>!
Singer és Wolfner, Budapest, 1943
584 oldal

Kedvencelte 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

janoscout P>!
Somogyváry Gyula: A hadtest hű marad

Az író A Pirossapkás Kislány c. regénye után vártam, hogy beindul a sztori, de még továbbra is várom, hogy beszippantson ez a regényciklus. Maga a történet ebben a kötetben sem mozgalmas, viszont itt is bőséges a történelmi források száma, melyekre Somogyváry építi regényét. Kimerítően tárgyalja Kossuth és Széchenyi reformtörekvéseinek különbségét, ennek taglalása az egész könyvet átitatja. Ami számomra elgondolkodtató volt a regény olvasása közben, hogy már akkor is mennyire könnyű volt féligazságokkal az emberek megvezetése, fanatizálása, és hogy a politikai nézetek különbsége a családi békét hogyan mérgezte korábban is, teljesen feleslegesen.

>!
Singer és Wolfner, Budapest, 1943
584 oldal

Népszerű idézetek

Jadzia>!

Úgy volt, hogy ott tanítgattuk az embereinket. Én is, meg a honvédbakák és a Sándor-gyalogosok újonckiképző tisztjei is. Pihenő közben aztán összekeveredtek a legények. Utóbb én sorakoztattam elsőnek az enyéimet, de mert úgy tűnt, hogy még hiányzik közülük egynéhány, rákiáltottam az egyik ott őgyelgő katonacsoportra: – Hé! Utászok? – Nem feleltek. Erre rámutattam a legszálasabb ácsorgóra: – Hé, utász? – A legény fordul, tiszteleg s megszólal: – Alázatosan jelentem, nem utálom a hadnagy urat! Hogy is mernék ilyet? – No hát, lett erre olyan frenetikus röhögés, hogy az egész gyakorlótér hányógörcsöt kapott. De még a tér szélén lődörgő civilek is a hasukat fogták.

369. oldal XV. fejezet (Auktor, 2006.)

janoscout P>!

Ha az asszonyszívek azt hiszik, hogy sérelem érte őket, hiábavaló minden szó. Annyira beleszeretnek a megsértődöttségük állapotába s a vélt bántalom ellenvetést se tűrő igazságába, hogy eleve meggyőzhetetlenek. Főként akkor, ha a vélt megbántást a legősibb jogukban, a szeretetadás és a gyöngédségvárás jogában érzik. Áldott legyen Isten, aki úgy teremtette az asszonyszíveket, hogy ez a legnagyobb sérelmük. Mert ez az örök juss teszi elfogyhatatlanná a szeretetet itt a földön és – míg csak ember él idelent – ez marad a gátja annak, hogy a hideg értelem valaha is kipusztíthassa az érzés melegét a kihűlő földgolyóról.

II. kötet, 87. oldal, Singer és Wolfner, 1943

Jadzia>!

Mert a szabadság: az igazság, a jog és a rend foglalata. S akár az igazságot, akár a jogot, akár a rendet töröm össze benne: a szabadságot törtem össze. Ezt még meg kell tanulnia a mi népünknek!

209. oldal IX. fejezet (Auktor, 2006)

AB0>!

És akkor megértettem, hogy nincs olyan érve és sugara a mindeneknél nagyobbra tartott, tiszta értelemnek, amely előtt megnyílna a gyöngédségében megalázottságot érző asszonyi szív.

266. oldal, Auktor, 2006


A sorozat következő kötete

A délibáb rabjai sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Palotás Petra: Dacszövetség
Robin O'Wrightly: Emlékkönny
Csikász Lajos: Arany és vér
Berényi Anna: Richter
Bíró Szabolcs: Non nobis Domine
Tapodi Brigitta: Amit örökül kapsz
Bordás Róbert: Leosztott lapok
Tomcsik Nóra: Tél Berlinben
Bakóczy Sára – Bányai D. Ilona – Cselenyák Imre – Fábián Janka – Gál Vilmos – Gáspár Ferenc – Hacsek Zsófia – Izolde Johannsen – Jezsó Ákos – Kapa Mátyás – Nemere István – Novák Andor – Schmöltz Margit – Soós Tibor – Szélesi Sándor – Trux Béla: Buda & Pest
Bíró Szabolcs: Ötvenezer lándzsa