Nagy ​huszárkönyv 1 csillagozás

Somogyi Győző – Ságvári György: Nagy huszárkönyv

A jellegzetes magyar könnyűlovas katona, a huszár a 15. század végén jelent meg Európa harcterein. Megállta helyét a törökök elleni háborúkban, és a 18. századra legnépszerűbb katonatípus lett. Zsinóros öltözete, szeszélyes és vakmerő harcmodora megújította a hadviseletet és a hadművészetet. A világ minden országában állítottak fel huszráezredeket magyar minta szerint. A könyv a huszárság képes enciklopédiája, mely teljes képet nyújt a magyar huszárról. Tudományos pontosságú rajzok, eredeti tárgyak és kísérőszöveg segítségével bemutatja a magyar és a Habsburg monarchiabeli huszáralakulat egyenruháját és rövid történetét 1480-tól az első világháború végéig.

Magyar Könyvklub, Budapest, 1999
160 oldal · ISBN: 9635489765 · Illusztrálta: Somogyi Győző

ursus>!
Somogyi Győző – Ságvári György: Nagy huszárkönyv

Általában gyanakvóan nyitok ki egy mesekönyv külsejű, fotókkal teli albumot, főleg, ha történelmi tárgyú. Annyi bárgyú, bulvárosan szenzációhajhász vagy csak bántóan leegyszerűsítő ilyennel találkoztam már, hogy nem vonz a topográfiai brillírozás. Most azonban kellemesen csalódtam. A szerzők vérbeli ismeretterjesztő anyagot hoztak össze. A szöveg érdekes, logikus, könnyen olvasható, sok részletre kitér, de nem feleslegesen részletező. A képanyag* pedig lenyűgöző. Egyszerre mozdult meg bennem a kalandvágyó 12 éves kisfiú és a hadtörténet iránt is érdeklődő (volt) töri tanár. Szóval „minden, ami huszár” – 139 oldalon. Könyvtárból vettem ki, de meg fogom vásárolni, mert a polcunkon a helye.

*Aki nem látott még lila lovat, ne keseredjen el: a 88. oldalra sikerült betenni egyet. Tipográfia, óh! :)