Hungarian ​Soldiers in the World Wars 1914–1918, 1939–1945 / A világháborúk magyar katonái 1914–1918, 1939–1945 3 csillagozás

Somogyi Győző: Hungarian Soldiers in the World Wars 1914–1918, 1939–1945 / A világháborúk magyar katonái 1914–1918, 1939–1945

Könyvünk olyan katonák egyenruháit és fegyverzeteit mutatja be, akiknek jelentős része végigharcolta mindkét világháborút.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Zrínyi, Budapest, 2015
112 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633276365 · Fordította: Panajotu Kosztasz · Illusztrálta: Somogyi Győző

serengeti P>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 5
Izgalom: 5

Szakmailag és műfaját tekintve tökéletes könyv. Olvastatja magát, nehezen bírtam letenni. Somogyi Győző jól ír, kedvelhető a stílusa, bár nem kifejezetten bőbeszédű ebben a kötetben. Sokszor körbejárt ötletből, de eredeti szemszögből a témára tekintve született a kötet, ami a magyar katonai ruházat és felszerelések fejlődésének történetét dolgozta fel olvasmányos, gazdagon illusztrált könyv formájában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából meggyőző, a könyv világa jól átélhető. A kötet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

Kek P>!

Gondoltam, ezt gyorsan végig lehet lapozni… De azért mégse. :) Hiába no, hogy engem a szürke egyenruha különböző váll-lapokkal nem hoz lázba, de azért itt vannak különböző fejfedők (csákók, sisakok, kalpagok), harci járművek (kocsik, ágyúk, hajók, repülők) és fegyverek, haj- és bajuszviselet, zászlók és érdemrendek is. És persze néhány híres ember, katonatiszt még híresebb fotójának sematizált lerajzolása. Merthogy a kötetnek leginkább az emberábrázolásaival nem vagyok megelégedve – de ez legyen az én egyéni ízlésbeli problémám –, szakmailag nyilván nem értek hozzá, hogy feltűnhetne, ha valami a leegyszerűsítés hatására már túl általános. Hozzáteszem, hogy eleve ezeket a köteteket nem magamnak vettem meg, öcsémnek van szánva, aki szokott katonaruhákat javítgatni, preparálni ( de ha már átmegy a kezem között, naná, hogy én is jól szemügyre veszem őket). Nos, a rajzok erre jók: igyekeznek minden ruhadarabot minden oldalról bemutatni – még ha néha egy-egy makrofotó ez ügyben sokkal eligazítóbb lenne. Vannak persze egyéni kedvenceim, mint az 1920-as évekből való bocskai-sapka (58. oldal), az I. VH kitüntetései közül a vöröskereszt érdemcsillag (55. oldal), vagy az 1926-31 közti huszártiszti társasági öltözet, de a fehér lovas-bevonulós Horty-képet – a kivitelezése miatt – inkább hagyjuk.