És ​azután… 1 csillagozás

Életem története a kitelepítés után
Somlay Gizella: És azután…

Az írónő Tiszaföldvári naplójának folytatása ez a könyv. Bemutatja, hogy a hajdani kitelepítettek további életútját hogyan alakította az a két és féléves száműzetés. Nemcsak az érvényesülésért, megbecsülésért folytatott küzdelemről szól, hanem amit mindenki önmagában vívott meg, hogy jobb legyen, hogy tudja szeretni az embereket, hogy tudjon megbocsátani, hogy ne gyűlöljön, hogy megpróbáljon boldog lenni, hogy bizonyítsa: ő is értékes ember.

Kráter, Pomáz, 2012

szanes1>!
Somlay Gizella: És azután…

Somlay Gizella: És azután… Életem története a kitelepítés után

A [[Tiszaföldvári napló]]-val ellentétben ez azért már nem nyűgözött le, de azért ezt is érdemes volt elolvasni. Végülis gyerek voltam még, amikor történelmi változásokon ment át Magyarország, a rendszerváltozáskor, (jún.15-én) az öcsém született, Nagy Imre temetéséről is csak a harangszó maradt meg (5 éves voltam). Szóval érdekes kis mikrotörténelem és szociográfia ez, mellyel nem kell mindenhol egyetérteni, de amely talán rávilágít arra, hogy miért feloldhatatlan az ellentét ma a társadalomban bizonyos embercsoportok között.
Egy csillagot vontam le egy-két meredek állításért, de alapjaiban azért egyetértek az írónővel. Az irodalmi idézetek is nagyon tetszettek.
Rácsodálkoztam arra, hogy az előző rendszerben mennyit utaztak a szegénység ellenére is. Meg arra is, hogy pl. Lengyelországban sokkal szegényebbek voltak akkoriban. Én – ha jól emlékszem – 2000-ben jártam Zakopanéban, és teljesen lenyűgözött a hely (bár tudom, az egyébként is egy felkapott turistaváros). A férjem elmélete szerint ez azért van, mert a lengyel diktátor egy katonaember volt, aki hozzá volt szokva a spártai körülményekhez, míg Kádár egy börtönviselt kommunista, amolyan „ha más nincs is, de enni kell”-típus, tehát mi nyakra-főre vettük fel a hiteleket, aminek a levét ma is isszuk. Ki tudja, lehet, hogy valóban ilyen egyszerűek a motivációk…