Szexuáletikai ​jegyzetek 2 csillagozás

Somfai Béla: Szexuáletikai jegyzetek

Közismert ​az a tréfás megjegyzés, mely szerint szexuális kérdésekkel kapcsolatban az orvos vagy a biológus rendszerint azt magyarázza meg, hogy mit, mikor és hogyan kell tenni, a pszichológus arról beszél, hogy ki és miért teszi azt, amit cselekszik, a keresztény lelkipásztor pedig arról igyekszik meggyőzni híveit, hogy miért nem szabad azt megtenni. Akár tréfás ez a mondat, akár nem, hosszú történelmi tapasztalat áll mögötte. A szexuális magatartás erkölcsi kérdéseit Szent Ágoston kora óta még a házasságon belül is negatív kiindulópontból vizsgálta a keresztény teológia. A vallásos nyelvhasználatban napjainkig megtaláljuk ennek nyomait. Például a „bűnben élés” kifejezés még ma sem a gőgre, a kapzsiságra, az alapvető igazságtalan beállítottságra, vagy valamilyen más, erkölcsileg hibás magatartásmódra utal, hanem szinte mindig a szexuális kapcsolatokban talált rendellenességekre. Noha ez a gondolkodásmód összeegyeztethetetlen a teremtésről szóló kinyilatkoztatással, átalakulása… (tovább)

Új Ember, Budapest, 2003

PTJulia P>!
Somfai Béla: Szexuáletikai jegyzetek

Jó tíz éve volt a szerzővel egy hasonló című féléves kurzusom, akkor olvastuk is ezt a könyvet, vagy egy részét. Kicsit csalódtam most, mert sok témát nem boncolgat ez a könyv, amikről anno beszélgettünk, de talán megvannak még valahol ezek a jegyzeteim.
A könyv nagy figyelmet igényel, a nehezebben olvasható művek közé tartozik. De nagyon
alapos, és fontos, értékes meglátásai vannak.
Az utolsó előtti nagy fejezet egy 1989-es kanadai püspöki kari nyilatkozat részletes kifejtése, összefoglalása mégpedig a családon belüli erőszakról. Logikus, érthető, alapos és jól olvasható rész. Igen sajnálatos, hogy sok tekintetben közel 30 éve nem történt változás!! Még mindig nincsenek jó törvényeink, és jó feldolgozást, túlélést, a gyerekek traumatizálódásának feloldását (hiszen sok áldozatból sajnos felnőve emiatt elkövető válik) elősegítő programjaink, szakembereink… Mindenkinek ajánlanám ezt a pár oldalt, aki azon pampog, hogy a bántalmazott nő miért nem jelenti fel a férjét, vagy miért csak évtizedek múltán hajlandó megszólalni!! Mert igen, ez is kiderül ebből a könyvből.

PTJulia P>!

A „kockázatvállalás” és a „veszély” kifejezések jelentése is átalakul. A kockázatok sem az elkötelezettség nélküli szexuális kapcsolatok természetéből fakadnak elsősorban, hanem az esetleges fertőzés lehetőségével vagy az akaratlanul bekövetkezett terhességgel és főleg a „megfogant élet minőségével” állnak kapcsolatban. A fogyatékos gyermek megszületésének „kockázatát” vállalja például az a harmincöt éves vagy idősebb nő, aki magzatát nem veti alá szűrővizsgálatnak csak azért, hogy például a Down-kór statisztikailag csekély lehetőségét is kizárja a családjából. Az a tény, hogy ez az igyekezet a meg nem született gyermek elpusztítását is megkövetelheti, már nem a kockázat jelentéséhez kapcsolódik. A „terhesség megszakítása” ugyanis csupán a cél eléréséhez szükséges eszköz. A „veszély” a kockázat elkerülésére alkalmatlan eszköz használatában vagy és nem magában az elkötelezettség nélküli szexuális aktivitásban vagy éppen a magzati élet elpusztításában rejlik. Az igazi problémára is utaló „magzatelhajtás” vagy „abortusz” kifejezést az orvosi és jogi szóhasználatban a valóságot álcázó „terhességmegszakítás”, a köznyelvben pedig a „megtartom”, illetve „elvetetem” kifejezés váltotta föl. A gyermekvárás a közfelfogásban többé már nem „áldott állapot”, hanem „terhesség” – a szó szoros értelmében. Gondokkal, kockázatokkal és veszélyekkel terhelt állapot, melynek során még a stabil házassági kapcsolatban élő nőkben is fölmerül az aggodalom: mi lesz, ha a férjem meghal, ha netalán elhagy, ha „hibás” lesz a gyermek; ha megbetegszem, ki fogja gondozni? A sohasem teljesen megbízható szociális háló ugyanis nem képes az őszinte és elkötelezett szeretetkapcsolatok fellazulásából származó létbizonytalanság tapasztalatának közömbösítésére.