Egy ​igaz király (Jók és Rosszak Iskolája 6.) 63 csillagozás

Soman Chainani: Egy igaz király

– Megtörtént az első próbatétel. A kard kikerült a kőből. Új király neveztetett meg.
A koronára azonban ketten tartanak igényt. A kard ezennel visszakerül a kőbe, mert csak az egyikük igaz király. Ki? Láttam a jövőt, sok-sok lehetőség tárult elém…
Halljátok hát királyi akaratomat: senki sem koronázható meg a viadal eldőlte előtt.
Királyi Viadal. Három próbatétel. Három kérdésre kell választ találni. Verseny a célig.
Ez az utolsó koronázási próbatétel, amely elé utódomat állítom.
Az Excalibur megkoronázza a győztest, a vesztesnek fejét veszi. Az első próbatétel közeleg.
Készüljetek!

Arthur király

Soman Chainani New York Times bestseller fantasy-mesesorozatának hatodik, befejező részében Camelot koronája és a Végtelen erdő sorsa a tét.
Jón és Rosszon, a boldogan-élnek örökkévalóságon is túl Sophie és Agatha története drámai fordulóponthoz érkezik.
Készüljetek fel a Végek végére!

Eredeti megjelenés éve: 2020

Tagok ajánlása: 13 éves kortól

Menő Könyvek, Budapest, 2022
720 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635841677 · Fordította: Bozai Ágota · Illusztrálta: Iacopo Bruno
Menő Könyvek, Budapest, 2022
720 oldal · ISBN: 9789635842742 · Fordította: Bozai Ágota · Illusztrálta: Iacopo Bruno

Rengetegtúl-erdei Agatha · Rengetegtúl-erdei Sophie · Tedros of Camelot · Hort · Pötty · Rafal · Merlin · Japeth

Soman Chainani: Egy igaz király

Hűha. Szóval nagyon nehezen ülök neki ennek az értékelésnek, de mindenek előtt: ZSENIÁLISAN JÓ VOLT, MIÉRT VÁRTAM VELE EDDIG???!!?!?! @KönyvmolyDomi igazad volt:D
@nagyhajni meg „behúzott a csőbe” azzal, hogy neki nem tetszett, így gondoltam, nekem se fog, de… hát jóval hamarabb meg kellett volna ejtenem ezt az olvasást, rég találkoztam ennyire szuper lezáró kötettel.
Nem is tudom, hol kellene kezdenem. Talán ott, hogy az 5. rész nagyon nem jött be. Idegesítettek a karakterek, nem érdekeltek a történések, untatott az egész.
Ez viszont… a karakterek szerintem mind érdekesek voltak és nagy fejlődéseken mentek keresztül. spoiler Na meg spoiler Aztán a Boszor-karma-kör. Még mindig imádom őket, és most végre többet szerepeltek!! spoiler spoiler
A főgonosz! Húúúúú!!!! Japeth!!! ISTENEM! Őt mindig jobban bírtam, mint Rhiant (őt naggggyon utáltam), szóval eszméletlenül örültem, hogy végre ő van középpontban. És imádtam az indokait, istenem. Jó, bevallom, én Aricet is bírtam, a kis pszichopatát az ibolyalila szemével. Esküszöm, szívesen olvasnék az ő kis történetükről, biztos irtózatosan érdekes lehet.
Merlin zseniális volt. Aki tudja, tudja. spoiler
Robin! spoiler
Artúr eredetsztorija! spoiler
Japeth és Rhian története…. spoiler spoiler Imádtam a krimisebb, nyomozósabb vonalát a könyvnek, szerintem irtó jó volt. spoiler
Aztán hm, kiről is kell még szólni… a mellékszereplők is szerintem tök érdekesek voltak, és nagyon jók. Jaj, tényleg nincsenek szavaim, kb 3 nap alatt nyomtam le a 700 oldalt, zseniálisan jó volt.
Jah a lezárás! Hát az… perfetto! Nem volt túl nyomva az epic rész, egyszerű volt és gyönyörű. Megnyugtató, hogy mindenkinek jó helye lesz. Persze irtózatosan érdekel, mi történik velük a későbbiekben. MÉG TÖBBET AKAROK RÓLUK OLVASNI.
Lehet vissza fogok még térni ehhez az értékeléshez, mert tuti sok minden van még a fejemben.

Ja, igen: a borítót utálom. Ezt az új kiadást én nagyon nem szeretem. Az eredeti színes-szagos borítók, na azok!»»>és még mindig mérges vagyok, hogy csak egy negyed hattyú van a borítómon;((

dominika_szhr>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Istenem ez a könyv. Imádom. Az egészet. Minden sorát. Annyira aranyos és szomorú és vicces és… Végigizgultam az egészet, nevettem és megkönnyeztem. Tökéletes befejezés volt, de bár ne lenne vége.
Hihetetlen, hogy az író mit ki nem tud találni, ahogy felgöngyölítette a szálakat és a múltat, nagyon durva volt, letehetetlen.
És Hort. ♥
És Merlin. ♥
Ajánlom, kedvenc lett.

AdriiV>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Amikor annó befejeztem a harmadikat, és megláttam, hogy lesz még három része ennek a sorozatnak, akkor erősen elgondolkoztam azon, hogy ugyan mi értelme lenne. A gonosz Iskolamestert legyőzték, Tedros és Agatha Camelot királya és királynője lesz, Sophie pedig a Rosszak Iskolájának dékánja. Persze, kicsit sajnáltam, hogy nem jött össze Horttal, de amiken akkor keresztülment, én is úgy gondoltam, hogy jobb, ha egyedül marad. Nem azért, mert hogy utáltam, hanem akkora jellemfejlődésen ment keresztül abban a részben, hogy ha összejött volna Horttal, akkor úgy tűnt volna, mintha nem tanult volna semmit a Rafallal való kapcsolatából. Meg azt is hittem, hogy Soman Chainani már nem tud újat mutatni a Jók és Rosszak Iskolájának világából, hogy a jövőbeli folytatások nem lesznek olyan izgalmasak, mint az a trilógia. A negyedik és az ötödik rész ezidáig engem igazolt, azonban az utolsó kötet megváltoztatta a véleményemet.
Az Egy igaz király szerintem az eddigi legfordulatosabb, legcsavarosabb rész az egész sorozatban. Nem mondanám, hogy az előzőek unalmasak lettek volna, de rendszeresen voltak bennük üresjáratok (különösen a második és a negyedik részben), amik habár viccesek voltak, nem sokat tettek hozzá a történethez. Na, ebben a részben egyáltalán nem voltak ilyenek. A szereplőink rengeteg kihívással néztek szembe spoiler, még több csatában kellet helyt állniuk, és olyan titkokra derült fény, amelyekre álomban sem gondoltam volna. Végre megtudtam, hogy tudta átverni Japeth a Tó asszonyát, ki a valódi örököse Camelotnak spoiler, kik Rhian és Japeth valódi szülei spoiler, és vajon Pötty miért bukdácsolt a Rosszak Iskolájában spoiler
Azonban készítsd fel a szívedet arra, hogy sok olyan szereplő meg fog halni ebben a könyvben, akiket szeretünk. Többet nem is mondok, mert nem akarok ünneprontó lenni, de tényleg úgy hullottak az emberek, mint a nyári legyek. spoiler
Amiért jó volt az Egy igaz király még, hogy végre Agatháékról szólt egy JéR kötet. Én kedvelem Sophie-t, aki szokta olvasni a molyos értékeléseimet, az tudja, hogy ő az all-time-favorite női főszereplőm, de bármelyik előző részt olvastam, mindig úgy éreztem, hogy Sophie sokkal jobban az arcunkba van tolva. Igen, ott van Agatha meg Tedros is, de Sophie valahogy mindig elérte nálam, hogy rá figyeljek, hogy az ő történetszálára fókuszáljak. off Az sem segített sokat, hogy Tedros néha olyan hisztiket levágott, hogy egy 3 éves kisgyerek is megirigyelhette volna, Agatha meg hiába volt hibátlan vezető, tökéletesen Jó, nem volt annyira érdekes számomra, mint Sophie.
Most viszont fordult a kocka, és végre elkezdett érdekelni, mi történik Tedrosékkal. Tedros végre valahára úgy viselkedett, mint egy király, egy nép uralkodója, Agatha pedig megtanulta, hogy néha sodródni kell az árral, és átadni a gyeplőt másnak is. spoiler
Sophie attól függetlenül, hogy most a háttérbe szorult (amit nem bánok, mert ha már arról szól az új trilógia, hogy vajon a Kígyó vagy Tedros lesz Camelot királya, akkor ne Sophie legyen előtérben) ugyanúgy a kedvenc szereplőm maradt. Továbbra is bátor és eszes nőnek tartom, ha lehet ilyet mondani egy fikcionális karakterre. És a leges-legutolsó fejezetben végre megtörtént az, amire már évek óta vártam off: spoiler
A Boszor-karma-kör pedig zseniális volt. Szerintem ebben a részben érződött igazán, hogy kialakult a tökéletes sisterhood közöttük. Nem bántották Pöttyöt, sőt, egyenlőfélnek tekintették, együtt sírtak, nevettek, és akkor sem spoiler
Egy logikai hiba viszont volt szerintem a történetben: spoiler
Imádtam az Egy igaz Királyt, imádom a Jók és Rosszak Iskoláját. Hamarosan belevetem magam az előzménykötetbe is♥

Szodalit>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Ú, hát imádtam! Nem volt olyan pillanat, amikor azt érzetem, hogy “oké, de akkor most fog történni is valami, vagy sem? “ Tele volt fordulatokkal, kalanddal, akciókkal, szerelemmel, szeretettel és érzésekkel. Tökéletes zárókötet, mert minden szálat elsímított, megmagyarázot, mégsem éreztem úgy, hogy túl sok az infó. Az egyszerre boldog, de egy bizonyos téren szomorú vége is nagyon tetszett.spoiler

Babó_Buca P>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Ugyan itt sem voltam maradéktalanul elégedett, de azt mindenképpen le kell szögeznem, hogy kevésbé éreztem problémásnak a fejezetek és a regény hosszúságát. A bonyodalmak lezárásához idő kell, amelyet az író kellő mennyiségben meg is ad nekik. Viszont még mindig bizton állítom, hogy a szereplőknek jobban állt az iskola, mint a való élet.

Bővebben: https://egy-lany-blogja.blogspot.com/2023/04/camelot-i-…

Nachtkrapp >!
Soman Chainani: Egy igaz király

Milyen messze is jutottunk attól, hogy két barátnő vissza akarja küzdeni magát Gavaldonba!

Mint az a fülszövegből is kiderül, Arthur király visszatért – ha nem is egészen, de a cselekmény bonyolításához éppen eléggé, ebben a történetben már nyílt közönség előtt folyik a Camelot koronájáért vívott harc. A nép egyértelműen „Rhian” oldalán áll, Tedrosén viszont a barátai és az olvasó…
Vajon melyiküknek elég ez a sikerhez?

Úgy érzem, a történet az előző részekben tapasztalt spontánsága megszűnt, az Egy igaz király cselekményéről minden eddiginél jobban látszik, mennyire átgondolt. Végre tényleg éreztem, hogy tart valahova az egész történet, hogy minden szál kap egy tisztességes lezárást.
Az egyetlen, ami zavart, a néhai idő- és mesélőváltások voltak: ezalatt értem azt, amikor a Krixleonisskrax „beledumált” a szövegbe – értem én, hogy végtére is ő a narrátor, de ha eddig nem bolygattuk, akkor most minek? Illetve azt, hogy a könyv végén, egy fontos fejezetnél nagyjából két oldal erejéig minden indokoltság nélkül jelen időben van a szöveg, előtte-utána pedig végig múltban – ez talán az izgalom növeléséért volt, engem viszont inkább idegesített.
Mindezek után, ha az előbbiekért még le is húztam volna a könyvet 4-4,5 csillagra (igen, ennyire idegesítettek!), azok után nem tudok 5-nél kevesebbet ítélni neki, hogy az egész történet során felbukkantak nagyon megnyugtató, bölcs gondolatok életről, halálról, hitről, igazságról, szerelemről és szeretetről. Az szereplők indíttatásai, a gondolatmeneteik, az egész történet olyan valóságos és szívmelengető lett ettől, hogy már csak ezért is örülök, hogy elolvastam. spoiler

Bevallom, a negyedik rész környékén erősen kételkedtem a sorozatban. Határozottan megérte mégis végigolvasnom, mert ez a könyv talán minden előzményét felülmúlta.

marae>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Már az 5. részben kicsit össze voltam zavarodva a családfák és a nevek miatt, és emiatt nem igazán volt kedvem ehhez a részhez.
De mivel a kedvenc karaktereim, még az előző részben sem voltak hajlandóak összejönni off, ezért muszáj voltam folytatni. És nem is volt olyan rossz.
Egy kevés kihagyás után vissza kellett szoknom a világukba, meg a szereplőkhöz off, és kellemesen csalódtam a folytatásban.
A történet főelemét – ezt a küldetést/kihívást – még most sem igazán értem, de nagyon izgalmas volt olvasni. Agatha meglepett. Nem volt kifejezetten problémám vele, és idegesítőnek sem mondhatnám.
Amit tényleg nem értek az az, hogy miért mindenkinek Sophie kell? Nem tudom, emiatt kicsit komikus is lett a regény, mert az 1. részhez képest – ahol minden fiút is akart –, itt inkább olyasmit éreztem, mintha már elege lett volna ebből. Vagyis a fiúkból.
Kivéve egyet. Na végre! Keveset kapunk Hort és Sophie pillanatokból, de azok olyan kincsek, amik miatt érdemes volt elolvasni ezt a végtelen hosszúságú könyvet.

Light>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Nagyon bejött az egész sorozat. Az alapötlet zseniális. A főszereplők, Agatha, Tedros, Sophie kicsit halványabbak mint korábban. Én Nicolának szurkoltam Sophie ellen, de így is érdekes, jó lett a befejezés. Merlin pedig Píííkabubúúúúú!
A kedvenc fantasy sorozataim között simán dobogós, de a kedvenc sorozataim között is megkapja a negyedik helyet.

GentleRain P>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Nos, a végére értem és azt kell mondanom, nem vagyok maradéktalanul megelégedve. Túl sok minden történt, mintha az író minden kimaradt dolgot egyszerre akart volna elmesélni. Ennek ellenére tetszett, a három próba is érdekes volt, de a végeredményt persze tudni lehetett. Viszont örülök, hogy mindenki révbe ért, aranyos volt a Sophie-Hort páros, valamint a nem olyan meglepő spoiler Az lepett volna meg, ha nem jönnek össze. Elég egyértelműek voltak.
Sajnos sok kedves szereplő nem érte meg a történet végét. Mindenre fény derült Rhiant és Japeth-et illetően is, így végre minden érthetővé vált. Igaz, kissé nyakatekert módon, de nem baj.
A vége nem tetszett annyira, de elfogadom, hogy Chainani így akarta befejezni a kötetet. Szóval jó volt, de vannak még hiányérzeteim.

Maya11>!
Soman Chainani: Egy igaz király

Bravúros világot épített az író a mesékből, de hosszú és súlytalan volt. Nem tartom valószínűnek, hogy újra elkezdeném a jövőben olvasni.
A rengeteg szereplő és esemény miatt néha úgy éreztem, hogy apró ellentmondásba keveredett az író. A történet kerek egész lett, miközben hullottak a szereplők, mint a Trónok harcában. Mindenki elnyerte vagy nem a méltó társát, sorsát, életét, halálát, álmát, vágyát…
Berántott a kaland, de kívülálló maradtam, nem ráztak meg az események. Volt a történetben egy kettősség, amivel nem tudtam, nem tudok mit kezdeni, ráadásul meg sem tudom fogalmazni, hogy mi a probléma.
Hiába voltak pazarul kitalálva a szereplők, a történetek, nem sikerült kihozni belőlük a teljes lehetőséget. A sorozat olvasását nem bántam meg, de sokkal többet vártam, mint amit kaptam.

Laura_Tornyi>!

– Te elkapsz engem, én elkaplak téged – mondta Hester.
– Ez valami Tedros szöveg? – kérdezte Anadil. – Már Jó hercegeket idézgetsz nekem?

millalilla013 P>!

– Ráadásul úgysem juthatunk a barlangok közelébe. Az kizárt. Illetve mi vagyunk kizárva. Bejutni teljességgel lehetetlen.

Kapcsolódó szócikkek: Pötty
millalilla013 P>!

– Nincs elég felfordulás a világban anélkül is, hogy tényleg fel legyen fordulva? – tűnődött Anadil.
– Talán ők így tisztábban látják a dolgokat – vélekedett Hester.

Laura_Tornyi>!

Egyes mesék már az első szónál félremennek, teljesen, javíthatatlanul rosszak.

millalilla013 P>!

– Varázsló-Óhajvágyát? – kérdezte Pötty. – Azt Aladdin barlangjában kell elmondani?
– Az a Dzsinn-Kívánság, te féleszű, illetve esztelen. Nem csoda, hogy Lesso megbuktatott – jegyezte meg Anadil.

petramakay>!

– Ezt a világot a mesék tartják fenn. Olyan mesék, amik igazak azoknak, akik megélik a történeteket, de az Erdő minden lakóját tanítják és lelkesítik.

petramakay>!

– Minden történetbe kell egy kis lehetetlen – jegyezte meg Hort. – Különben senki nem hinné el.

Nikike_k>!

Lila erdő képe jelent meg körülöttük. Minden fa, minden virág, minden bokor és kóró levelei szilvalila, ibolyalila, orchidealila, ametisztlila, és levendulalila árnyalatokban pompáztak.

petramakay>!

– […] Ezért ott, ahonnan én származom, csak a gyerekek olvasnak meséket. Egy bizonyos ponton túl az emberek félnek az élet titokzatosságától. Ahogy idősödnek, az életük egyre kisebb és kisebb lesz. Nem a szívükkel, hanem a félelmeikkel ítélnek meg másokat. A ti világotokban nem mindenki érheti el a boldogan-élt-míg-meg-nem-halt állapotot. A Toll nem engedi. Az én világomban azonban minden Ember azt gondolja, hogy megérdemli a boldog életet. Ha valami rosszul sül el, egymás ellen fordulnak. Megpróbálják visszaütni a sors kezét. És ha ez nem sikerül nekik… akkor születik a Gonosz. Az igazi Gonosz.