Eszter ​Kira 10 csillagozás

Az inkvizíciótól az oszmán uralkodóházig
Solmaz Kâmuran: Eszter Kira

Az Eszter Kira izgalmas, drámai fordulatokkal teli történelmi krónika, amelynek középpontjában az 1492-ben Spanyolországból száműzött szefárd zsidó család áll. Több nemzedéken átívelő cselekménye az oszmán szultánok titkos, kegyetlen világába repíti az olvasót, aki különleges szemszögből ismerheti meg a korabeli háborúkat, háremeket, összeesküvéseket és szerelmi intrikákat.
A történet főhőse a kivételes eszű és szépségű Eszter, aki nagyravágyásának köszönhetően egyre nagyobb megbecsülést szerez, míg végül az oszmán uralkodóház köreiben találja magát.
Solmaz Kamuran mesterien egyesíti a történelmi regény és a krimi műfaját.

Eredeti cím: Kiraze

Eredeti megjelenés éve: 2000

Partvonal, Budapest, 2006
436 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639644307 · Fordította: Novák Petra

Miestas>!

Solmaz Kâmuran: Eszter Kira Az inkvizíciótól az oszmán uralkodóházig

Röviden így jellemezném ezt a könyvet:
Maratoni futás közel két évszázadon át, jó nagy lépésben.
Sok általánosság, kevés részlet, mégis érdekes olvasmányos előadásmód.

Zizzer>!

Solmaz Kâmuran: Eszter Kira Az inkvizíciótól az oszmán uralkodóházig

Szerintem ilyennek kell lennie egy – a szórakoztató irodalomba tartozó – műnek. Szerteágazó szálak sokasága, amelyekkel az író nagyon jól dolgozik. A történet picivel több mint száz évet ölel fel (16. század), és elég hiteles képet mutat be az akkori Európa politikai berendezkedéséről.
Az alaptörténet: Spanyolországi zsidókat kiűzik az országból, az Oszmán birodalom pedig tárt karokkal várja őket (vallásszabadságot biztosítva), így az egyik ilyen család és annak leszármazottjainak kalandos, viszontagságos élete tárul elénk. Rajtuk keresztül közelebb kerülhetünk azokhoz az eseményekhez, amik nincsenek igazán benne a gimnáziumi történelemkönyvekben.
Aki szereti Robert Merle történelmi sorozatát, a Francia históriát, vagy Druon Elátkozott királyokját, az garantáltan élvezni fogja ezt a könyvet is.
Egyszóval, aki kedveli a jó és izgalmas, könnyed történelmi regényeket, annak bátran ajánlom.

!Még annyit tennék hozzá, hogy a többiek véleményével ellentétben, nálam abszolút pozitívum az, hogy bizonyos szálakat nem bontott ki, nem magyarázta túl. Hatalmas témát és hosszú időt ölel fel, és ennek ellenére nem veszik el a részletekben.)

Lauran>!

Solmaz Kâmuran: Eszter Kira Az inkvizíciótól az oszmán uralkodóházig

Ez a könyv egy történelmi mese volt, valós történésekkel és valós szereplőkkel átszőve. A regény kicsit több, mint száz évet ölelt fel, melyben egy család történetét követhettük nyomon, akik Spanyolországból voltak kénytelenek menekülni a zsidóságot sújtó rendelkezések miatt. A regény nagy része az 1500-as években játszódott, több országon, több életen átívelve mutatta be az akkori lányok, asszonyok életét. Nagyon érdekes volt bepillantani az Oszmán Birodalom hatalmasainak játszmájába is.
A könyv címadó szereplője Eszter, a regény második felében jelenik meg. Ellentmondásos természete maga a talány. Elsősorban mindig a saját hasznát keresi. Önfejű és hihetetlen érzékkel bír az emberi természet kiismerésében. Élvezi a hatalmát mások felett. Ha valóban létezett hasonló asszony a középkori Isztambulban, tényleg különleges lehetett.
A könyvben sok történelmi esemény kerül említésre, sok létezett történelmi szereplővel egyetemben. A nagyobb horderejű döntéseket, csatákat, uralkodókat, vezéreket, melyek Európa sorsát befolyásolták, a szerző nem hagyta ki a történetből. Lehetett volna az egész regényt részletesebben is megírni, de úgy gondolom a szerző nem kimondottan a történelem kérdéseit akarta feszegetni, inkább a szereplők döntéseit, sorsát tárta elénk.
Olvasmányosan megírt, sodró lendületű történetet kaptam. A váltott szemszög még érdekesebbé tette a történetet.
Meglep az alacsony olvasottság.

mohaborz>!

Solmaz Kâmuran: Eszter Kira Az inkvizíciótól az oszmán uralkodóházig

Izgalmas, „jó sztori”, de sok mindent nem bont ki, amit lehetne. Egy olvasást azért megér, ráadásul elég könnyű darab.