Tevje, ​a tejesember 15 csillagozás

avagy Hegedűs a háztetőn
Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember

Tevje, a Kijev melletti kis tanyán élő zsidó tejesember élete tragédiák sorozata, mégsem perlekedik az Örökkévalóval. Mindenre tud egy-egy bölcs mondást a Szentírásból vagy a Tórából, s ha nem talál, szellemes álidézeteket fabrikál. Sosem veszti el a reményt, megőrzi derűs életszemléletét. Sólem Áléchem oroszországi születésű jiddis regényíró könyve a világirodalom időálló értékei közé tartozik. Hitelesen mutatja be egy zsidó közösség mindennapjait, szokásait és életfilozófiáját. Bölcsesség, szeretet, hit, a túlélést segítő hagyomány tisztelete sugárzik ebből a könyvből, amely hol megnevetteti az olvasót, hol könnyeket csal ki szeméből. Hegedűs a háztetőn címmel musicalnek is feldolgozták, s világszerte nagy sikerrel játsszák.

Tóbiás, a tejesember címmel is megjelent.

Eredeti cím: טעוויע דער מילכיקער

Eredeti megjelenés éve: 1894

Tericum, Budapest, 2001
210 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638453559 · Fordította: Brodszky Erzsébet

MariannaMJ>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Bár asszonyszemély vagyok, nem fogom hosszúra nyújtani a mondókámat: ez egy rendkívül jó regény! Tevje, aki még akkor is panaszkodik, mikor jól megy a sora, de nem törik össze, mikor minden terve kútba dől és még a történelem is ellene. Az sem bántja, ha nincs megfelelő idézete a szent iratokból és törvényekből – alkot maga azok szabálya szerint valami helyzethez illőt. Szép és szórakoztató regény.

nyolcadikutas>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

A Hegedűs a háztetőn-t többször láttam. Ugye a filmet Topol-lal, no, meg színházban kétszer. Régen Bessenyei Ferenccel és néhány éve a Vígben Hegedűs D. Gézával.
A könyv néhány fejezete köszön vissza a darabban hűen a tartalomhoz, a többi pedig további adalék a korról és Tevje életéről. Szerethető könyv jósággal, becsülettel és Istennel Hitről, az eleve elrendelésről és arról, hogy az utak mennyire kifürkészhetetlenek!

zsofi0604>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Elgondolkodtató történet. Van, hogy mosolyog az ember, de van, hogy összeszorul a szíve. Ez a történet tükör, emberiségre tanít.

Renkou>!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Már rég óta Várólistán csücsülő könyvecske volt.
Szerintem jó pillanatomban olvastam, mert nagyon is lekötött, kíváncsi voltam az újabb fejezetekre. Az egyes fejezetek kis, különálló történetek, mintegy novellácskák, amiket a szereplők kötnek össze.
Nagyon tetszett Tevje optimizmusa és az, hogy soha nem hagyja el magát hosszabb időre, nem lázad a sorsa ellen, elfogadja azokat a dolgokat, amiket az élet, vagy a Mindenható rámér. Persze, nem lehet azt mondani, hogy tökéletes ember, mert hirtelen haragú, de némi bosszankodás után azért megnyugszik és mindig arra törekszik, hogy a családjának minél jobbá tehesse az életét. Persze, jóban-rosszban bőven van része, de ilyen az élet!
A musical miatt olvastam el eredetileg, így magamban és csendben összehasonlítottam egymással a kettőt. Összehasonlítani lehet, de nem érdemes, mert annyira sok közös nincs bennük. :)
Amúgy tudtam, hogy jól emlékeztem és a musical verzióban „csak” öt lánya volt Tevjének, nem hét, mint a könyvben.

nagy_csilla>!

Könnyű a más vagyonát felbecsülni – mondom –, messziről mindent aranynak lát az ember, csak ha közelebb ér, akkor látja, hogy rézpityke csillog ott!

nagy_csilla>!

Józan ész és szánom-bánom – ez a kettő mindig későn jön az életben!

Sólem Aléchem: Tevje, a tejesember avagy Hegedűs a háztetőn

Ezt a könyvet itt említik