Tarkabab 4 csillagozás

Sohonyai Edit: Tarkabab

Az ​ifjúsági regény egy kis mezőföldi faluban, Csuporton játszódik, néhány évvel a második világégés után. A falusi gyerekek – árvák, félárvák, hadifoglyok fiai-lányai – szinte felügyelet nélkül cseperednek fel a múlt veszteségeit és a jelen beszolgáltatásait nyögő, szegény községben. Ahogy a tanító betegsége miatt a szokottnál néhány nappal korábban véget ér az iskola, szinte elemi erővel robban ki a gyerekekből az energia, a kalandvágy. Ahogy a falu társadalma, a gyermektársadalom is négy csoportra, négy bandára oszlik. A legélesebb harc a Fröcsög-tanya béreskölykei és a Kokashegy parasztfiúi között folyik. Ez az állandóan összecsapásokba torkoló viszály végighúzódik a könyv egész cselekményén s jelképes értelmet is nyer, mint egy értelmesebb, emberibb életforma iránti vágyódás és a barbár ösztönlény ellentéte. A kokashegyiek közül is a Tarka család élete foglalkoztatja leginkább a szerzőt. Erről a mikroközösségről kapjuk a legpontosabb és legárnyaltabb képet, szociológiailag is… (tovább)

Magánkiadás, Veszprém

Sohonyai Edit: Tarkabab

Érzem a felelősség súlyát, hiszen én írom ehhez a könyvhöz az első szöveges értékelést. :)
Olvasás közben akaratlanul is többször megnéztem a borítón az írónő nevét: biztos, hogy ezt ő írta, ugyanaz, aki a Macskaköröm és hasonló ifjúsági regények szerzője?
Ez a regény teljesen más!!! Ugyanolyan jó, de más a témája, a nyelvezete, mások az emberek, akikről szól, és más időben játszódik.
Egy kis mezőföldi falucska, 2. világháború utáni lakóiról és ügyes-bajos dolgaikról olvashatunk néhány kamaszkorban lévő fiú gondolatain, szemén keresztül.
Nagyon szívbemarkoló képet kapunk az időszakra jellemző szegénységről, a beszolgáltatást övező félelemről, haragról, a gyerekek gyors és hirtelen felnőtté válásáról az őket övező körülmények, átélt tragédiák miatt. Mindemellett időnként megmosolyogtató mondatok, helyzetek az emberi butaságról.
Számomra nagyon szembeötlő volt, hogy a többi regényéhez képest milyen szép tájleírásokkal, hangulatkeltő sorokkal tarkítja az írónő mondanivalóját.
Talán sosem olvastam volna el, ha nincs @Trudiz kihívása! Köszönöm!

Sohonyai Edit: Tarkabab

Mókás, mosolyogtató, ízes tájszólások közepette folytak az események a cigánysoron lakók életében. Az egyszerű, szegényes, ám mozgalmas mindennapok során számtalan humoros sztori látott napvilágot. Nevettető volt a bagolyfogás, az akácvirág-evés következménye, a bolhavadászat…
Vitt magával a történet. A szereplők közül a Csumi Náni, Lipi, Pistika, Piszka sógor elnevezések egyediek és jópofik voltak. Nemek tetszett :)

icu79>!

Lehet, hogy akkor válik felnőtté az ember, ha mindörökre elpusztulnak benne a mesék?

icu79>!

Minné inkább nem vársz jót senkitül se, annál nagyobb kincset találsz, ha jó emberek segítenek. Majd megtanulod! Erős lelkűnek kő lenni, hajlékonynak, mint a macska, különben szomorú ember vállik belülled.

Trudiz >!

[…] a lurkó óhatatlanul befejezik a tanévet, majd letördelik a Nap sugarait pecabot gyanánt.

Trudiz >!

Minél gyengébb a memória, annál könnyebb a megbocsátás.

Trudiz >!

[…] menjen felsőbb iskolába, mert szép jövő várhat rá.