Meditáció 3 csillagozás

Tibeti könyv életről és halálról
Sogyal Rinpoche: Meditáció

A kis kötet Sogyal Rinpoche Tibeti könyv életről és halálról (9526016) című munkájából közöl rövid válogatást a meditáció gyakorlásáról. Az oktatásra szánt munka a tibeti ősi bölcsességet a modern embert foglalkoztató kérdésekkel, a halállal, haldoklással és a világ természetével egyezteti össze. – A meditáció és a karma, az újjászületés titkaira kíváncsi olvasók kereshetik.

Édesvíz, Budapest, 1996

Sogyal Rinpoche: Meditáció Tibeti könyv életről és halálról

Nagyon jó kis kötet. Rövid ugyan, de benne van minden amit a meditációról tudni érdemes. Sok hasonló könyvet olvastam, ennek ellenére tartalmazott új információkat. És mivel a nyugati embernek módszer kell, ezeket is megtaláljuk benne. Röviden, velősen.

szuzii>!

Sogyal Rinpoche: Meditáció Tibeti könyv életről és halálról

Ez a kis könyv, újra fényt ad nekem a sötétségben. Valami misztikus dologra gondoltam mindig, mikor meditációról van szó. Ez a könyv segített, hogy a háborgó tenger, hullámzóvá váljon. Az elme, a gondolkodás megfogása nehéz, egy felé irányítani, mikor hatalmas világban élünk. Béke és szeretett árad a szerzetesek szeméből. Ragyog a szemük és szeretett és béke övezi őket körül.

omegapolis>!

A buddhista meditáció mesterei ismerik az elme rugalmasságát és alakíthatóságát. Tanításával bármi lehetségessé válik. Valójában a szamszára már tökéletesen kiképzett bennünket a maga számára, arra tanított, hogy féltékenyek legyünk, szerezzünk, nyugtalanok és szomorúak, reménytelenek és kapzsik legyünk, haragosan válaszoljunk minden kihívásra. „Gyakorlottságunk" révén e negatív érzelmek önkéntelenül élednek fel bennünk, anélkül is, hogy megpróbálnánk előidézni őket. Tehát minden a gyakorláson és a szokás hatalmán múlik. Ha őszinték vagyunk, nagyon is jól tudjuk, hogy mikor elménket átadjuk a fejetlenségnek, akkor az a zűrzavar sötét mesterévé és a szenvedély rabjává válik, körmönfon-tan és természetellenes alkalmazkodással szolgálva azt. Ám, ha meditációban az illúzióktól való megszabadulásnak szenteljük, idővel, türelemmel, fegyelemmel és helyes gyakorlással elménk kezdi feloldozni magát, megismeri alapvető üdvösségét és eredendő tisztaságát.

omegapolis>!

Tanítványaimnak az OM AH HUM VAJRA GURU PADMA SIDDHI HUM (Tibeti nyelven: Om Ah Hung Benza Guru Péma Siddhi Hung) mantrát javaslom, Padmasambhava mantráját, továbbá minden buddháét, mesterét és megvalósult lényét, ezért egyedülállóan gyógyító, átalakító, védelmező erővel rendelkezik e zűrzavaros korban.

Pihentesd természetes, magasztos békében
A karma és az ideges gondolatok által
Reménytelenül legyőzött, kimerített elméd,
Amely hasonlatos a szamszára végtelen óceánjában
dühöngő hullámok
Könyörtelen tombolásához.

omegapolis>!

Buddha a negatív érzelmek megszelídítésének és le-csendesítésének 84.000 különböző módját tanította, hiszen a buddhizmusban számtalan meditációs módszer létezik.

szuzii>!

Gautama előtt végre megnyílt az életek sokaságán
keresztül őt fogva tartó börtön ajtaja. A börtön őre a tudatlanság
volt, amely elméjét akképpen burkolta homályba, amint a viharos fellegek rejtik el a Holdat és a csillagokat.
A megtévesztett gondolatok végtelen hullámaival elborított elme tévesen osztotta fel a va­lóságot alanyra és tárgyra, énre és nem-énre, létezés­re és nem-létezésre,
születésre és halálra.
Ezekből a megkülönböztetésekből hibás nézetek fakadtak.
Az érzések, a vágyak, a hatalom és a törekvés
börtönfa­lait még vastagabbá tette a születés, az öregség, a be­tegség
és a halál okozta szenvedés.
Nem volt más te­endő, mint a börtönőrt megragadni,
és valódi arcát megnézni…
Amikor ez megtörtént, a börtön eltűnt,
és soha nem épült fel újból.