Zuhanás ​közben 48 csillagozás

Sławomir Mrożek: Zuhanás közben Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

„1930-ban ​születtem, mert valahogy el kellett kezdenem” – igy mutatkozott be annak idején az életrajzára kiváncsi olvasóknak a ma már világhirű lengyel iró, akinek elbeszéléseit, szinműveit Európa-szerte, igy hazánkban is ismerik és szeretik. Mrozek művei torzitó tükröt tartanak a világ elé, igy ébreszt rá nyárspolgári beidegzettségeink deformáló hatására, s egy-egy szituáció hirtelen fejtetőre állitásával, egy-egy komoly gondolat végletekig feszitésével, váratlanul felvillantott komikumával mutatja meg a dolgok bonyolult szövetét, a világ fonákját, nemegyszer a komikum tragikumát is. A modern ember egyre lakhatatlanabbá váló planétájáról ir, a mindennapok abszurd kényszereiről, nem hagyja, hogy hibáinkba belefásulva már-már észre se vegyük azt, amin változtatnunk kell, nem hagyja, hogy hozzászokjunk az embertelenséghez, a közönyhöz, a hazugsághoz. A groteszk, az abszurd sajátos eszközeivel ugyanazért küzd, mint minden jelentős, igazi alkotó művész: az ember és a társadalom ha nem… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

Európa, Budapest, 1983
354 oldal · ISBN: 9630728656 · Fordította: Fejér Irén, Gimes Romána, Kerényi Grácia, Murányi Beatrix
Európa, Budapest, 1978
290 oldal · ISBN: 9630715848 · Fordította: Gimes Romána, Fejér Irén, Kerényi Grácia, Murányi Beatrix

Kkatja>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Olvasás utáni töprengéseim: hmm, valóban, elég önkényes egypercesek sorakoznak itt javarészt, volt pár kellemesen meglepő, néhány mulatságosba hajló, egy maroknyi groteszk morzsa, számos kísérteties, és jó sok uncsi, főleg a hosszabbjából. Igen, állapítottam meg – Mrożek a rövid csattanós történetek mestere, amit szépen elosztva olvassunk, mert különben könnyen az agyunkra mehet. :)
Bólint… el… jöhet a következő…

mandris>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Részben nosztalgiából olvasva, összességében vegyes érzelmekkel tettem le a kötetet, mint általában minden novelláskötetet szoktam. Mint – egy kivételével – az összes eddigi novelláskötet esetében, most is úgy tudom értékelni, hogy voltak benne kifejezetten érdekes, jó, szórakoztató darabok, és voltak olyanok is, amelyeket untam, nem értettem, legszívesebben átlapoztam volna. Valószínűleg ez természetes, nem lehet valakinek minden műve remekmű, de legalább is nem jellemző, hogy az legyen. Meg persze lehet, hogy csak rám nem hatottak. Amelyek viszont igen – különösen a kötet első részében szereplő, rövidebb, a lengyel mindennapok abszurditására reflektáló, arra jól építeni tudó novellákat viszont nagyon élveztem, és jókat szórakoztam rajtuk. Sajnos éppen néhány hosszabb kevésbé nyerte el a tetszésemet.

Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Az első novella után Örkény István: Babik-ja ugrott be rögtön. Sławomir Mrożek: Zuhanás közben című válogatása is bizonyítja, hogy időnként érdemes elkalandozni a groteszk műfaj irányába is, ahol szinte semmi sem az, aminek látszik. Azt gondoltam szép lassan csipegetek belőle, de a közepéig annyira haladós volt, hogy nem tudtam letenni. Itt éreztem egy kis megtorpanást (fél pont levonás), utána azonban visszatért a színvonal.
A konklúzióm, hogy ezt a műfajt, csak ezen a szinten érdemes művelni.
4,5 csillag!

peters>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Mrożek már többször bizonyította nekem, hogy humora hatalmas, abszurd és groteszk kitalációi igazán kedvemre valóak.
Ha levonnék csillagot – ha lenne szívem – az Európa kiadótól vonnám le, mert megint sikerült új néven kiadniuk egy olyan válogatást, ami hatalmas átfedésben van A Zsiráffal. Nincs talán elég Mrożek mű? Vagy csak így lehetett eladni? Szó nincs róla, hogy ne olvasnám újra azokat a – leginkább rövid – novellákat, amiket mind a kettőbe sikerült beválogatni (meg is tettem), de ez pofátlanság!

Párduc50 P>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Nehéz értékelni ezt a novelláskötetet. Az eleje briliáns, a szatírában megírt rövid történetek mind ülnek, remekül szórakozhat, főként az, aki az előző rendszerben is szerzett élettapasztalatokat. Aztán, ahogy haladunk a könyvben előre, a szatíra egyre inkább abszurdba meg át, már nem minden novellát értek, néha pedig az abszurditást öncélúnak érzem. Ezek a novellák már helyenként hosszabbak, nehezebben olvashatóak, mint azok, amiket az elejéről dicsértem. Ősszességében így alakult ki egy négyes osztályzat, mert az elején tényleg van néhány felejthetetlen story :-). Azért ajánlom mindenkinek! :-)

Morpheus>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Rövid írásai általában frappánsak és zseniálisak, a hosszabbak viszont inkább érdektelenek, túlbonyolítottak és unalmasak. Kár érte.

Katherine_Grey>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Fantasztikus groteszk novellák. Ebből ismertem meg a szerzőt, s bár azóta a Ketchup a kedvenc kötetem, mindenkinek bizalommal ajánlom ezt is. Mesteri.

zsuzsasz>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Eleinte (A zsiráf, Az elefánt) tartottam tőle, hogy nem az én világom ez a groteszk humor, de aztán találtam 1-2 jót is. Kicsit Örkény egyperceses, csak hosszabb :) Azért van benne jópár elvont, amit nem nagyon értek, ezért nem tudok mit kezdeni vele. Valahogy a legtöbb nagyon ígéretesen indul, de aztán valami olyan sül ki belőle, amit vagy nem tudok felfogni, vagy túl groteszk, vagy nem tudom.
A jobbak (tartalom nélkül, csak kedvcsinálónak):
Gyerekek, Egy honpolgár útja, Az oroszlán, A dobos kalandja, A légy az emberekhez, Az őrangyal, A kis barát, Az ugupu madárka, A Sasfészek alkonya (ez a kedvenc), Remény, Az állomáson (kicsit olyan, mint Dürrenmatt: Az alagút c. elbeszélése), Sakk, Lolo (ez aranyos).
A hosszúak: a Malom, malom, csudamalom jó volt, de a vége ennek is olyan semmilyen. A másik kettő, az egyik a Moniza Clavier, amiből az idézetemet vettem, ígéretesnek indul, de nem sül ki belőle semmi, a leghosszabb meg, az Akik visznek – ezt elkezdtem, de bevallom, nem fejeztem be, annyira érdektelen, semmilyen volt….

Barbara87>!
Sławomir Mrożek: Zuhanás közben

Rövid, de annál szórakoztatóbb novellák gyűjteménye, melyek mindegyike kifordítja a világot. Igazi görbe tükör ez a könyv, mindenképpen érdemes elolvasni.

Kkatja>!

A kéz csak abban különbözik a cipőtől, hogy kéz. És az egértől is. De ezenkívül nincs semmi különbség köztük.
    És ha a cipő is meg az egér is nem más, mint az?…

271. oldal, Éjszakai szállás (Európa, 1983)

csakegyluca>!

Micsoda ötlet volt az Úristentől, szárnyat adni a férgeknek!

zsuzsasz>!

A saját méltóságunkért folytatott harc a legnehezebb feladat minden, hozzám hasonló, azonos helyzetben lévő ember számára.

Moniza Clavier (Európa, 1983)

Aquarius>!

Szokása szerint ama határon haladt, amelyről bármikor letérhet erre vagy amarra, azokon a vonalakon járt, amelyek elválasztanak egy meghatározott területet a másiktól, cselekvést a cselekvéstől.

Rawalpindi>!

– […] A tenger legtökéletesebb sóvárgás a síkság iránt!

41. oldal, Lejjebb (Európa, 1983)

Aquarius>!

A könyvek polcokon sorakoztak, s félig megrágta őket a szú – azért csak félig, mert közben belehalt az unalomba…

5. oldal, Zsiráf c. novella

Aquarius>!

[…] hiába van szerencséje az embernek kezdetben, az még nem biztosíték rá, hogy dupla téttel is befut.

182. oldal, Moniza Clavier c. novella

Aquarius>!

Ha a természettől el akarjuk ragadni titkaikat, legalább részben el kellett tüntetnünk a köztünk levő különbséget.

78. oldal, Az Ugupu-madárka c. novella

Aquarius>!

A tökéletesség óhajának teljesülése néha nem éppen kívánatos eredményre vezet…

91. oldal, A hűséges juhászkutya c. novella

putumayo >!

– Hát akkor az ő egészségére – kaptam fel reményre gyúlva a palackot.
– Hiszen meghalt.
– De élt, mielőtt meghalt.
– Ja, úgy már más. – És elfogadva ezt a pohárköszöntőt, jóváhagyta világszemléletemet, melyet így foglalhatnék össze: „Minden a maga helyén, minden a maga idelyében.”