Abszurd ​történetek 19 csillagozás

Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

Mrożeknek már korai – és nemzetközi hírnevét megalapozó – novellásköteteire is a szatírikus hangvétel volt jellemző. A hangoskönyvünkbe válogatott félszáz írásában is torzító tükröt állít elénk, a helyzetek fejtetőre állításával mutatja meg ezek fonákját. Karinthy és Hrabal nemritkán fekete humorának szelleme bujkál a sorok között, és leginkább Örkényé, ahogyan ő vélekedett arról, hogy mi a groteszk, az igaz Mrozek abszurditásaira is:
„Szíveskedjenek terpeszállásba állni, mélyen előrehajolni, a két láb között hátratekinteni. Most nézzünk körül. Íme a világ fejtetőre állt.”

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2010
ISBN: 9789630961707 · Fordította: Szenyán Erzsébet, Páfalvi Lajos, Murányi Beatrix, Körner Gábor, Fejér Irén · Felolvasta: Mácsai Pál

tgorsy>!
Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

Örkény jobb. Nekem Mrozek egy kicsit morbid.Örkénynél mindig ott bujkál a megértő, mosolygó szeretet. Mrozeknél ott a penge.

Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

Hogy ez milyen istentelen jó volt! :-) Ezekben az aprócska szösszenetekben Mrozek talán jobb volt, mint amennyire Hrabal tetszett a regényeiben. Más munkáit eddig nem ismerem, de ez alapján ötcsillagos szerző lett nálam, Hrabalhoz hasonlóan (igen, tudom, hogy egyikük lengyel, másikuk cseh). Majd' mindegyik történet tetszett, talán csak néhány volt olyan, ami kevésbé fogott meg.
Uhh, annyi kedvencem lett, nem is tudom felsorolni. Mindegyikről írtam pár szót, miközben hallgattam a lemezt, de attól félek, túlságosan spoiler lenne, így nem írom le, de annyit mondhatok: nem bánja meg senki, ha meghallgatja a két lemezt.

A hangoskönyv A túlvilág titkai és más történetek, A perverz és más történetek, Európa Kiadó, 2002. alapján készült. Az érdeklődőknek a tartalomjegyzéket felvittem az adatlapra. :-)

berto49>!
Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

2017-02-04. A hangoskönyv műfaj csúcsa! Az irodalmi alap is remek, a rövid groteszk, abszurd írások először megnevettetik az olvasót, aztán mélyen elgondolkoztatják. Ahogy Mácsai Pál „csak” a hangját alkalmazva előadja ezeket az írásokat fantasztikusan nagy színészi teljesítmény. Már a jellegzetes, kissé gunyoros orgánuma is remekül illik az előadott rövid, pár perces művekhez. A nekem legjobban tetsző darabja a lemeznek a „Mi ketten” című. A hangoskönyvet, mint kultúrahordozó terméket ezzel a két lemezzel kellene reklámozni. Az értékelésekben többen megjegyzik, hogy az írások jellege hasonlít Örkény Egyperceseihez. Nagyon helytálló ez az összehasonlítás, mert az írások közös gyökérből erednek. A megszokott jelenségek mögött felfedezni a szokatlant, a sablonos helyzeteket kifordítani, a feje tetejére állítani. Az biztos, hogy ezt az összeállítást még sokszor meg fogom hallgatni!

Aurore>!
Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

Nem mondom, hogy nem tetszett, de nekem kissé fárasztó volt. Örülök, hogy a végére értem.

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2010
Őri_András>!
Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

Nagyon jól szórakoztam rajta. Van némi hasonlóság az egypercesekkel csak ezek talán jobbak.

wanitá I>!
Sławomir Mrożek: Abszurd történetek

Ugyan nem egyenletes a minőség, de összességében remek történeteket kapunk Mrozektől. A köztes zenétől agyérgörcsöt kapok, és zavaró, hogy az előadás sokszor túljátszott, de mindettől függetlenül kötelező darab.

csgabi P>!

Ezt a hotelt azok számára tartjuk fent, akik nem utaznak tovább.

Az átszállás

csgabi P>!

…ami korábban igaz volt, az később már nem az…

Éden

csgabi P>!

Szeretem a tanulságos aranyköpéseket, de csak módjával.

A kincses sziget