A ​perverz és más történetek 24 csillagozás

Sławomir Mrożek: A perverz és más történetek

Sławomir Mrozek, a méltán világhírű, s immár a klasszikusok közé sorolható lengyel író elbeszéléseinek hatodik kötetét ajánljuk olvasóink figyelmébe, amely az 1991–1995 között született írásokat tartalmazza. A groteszk, az abszurd sajátos eszközeivel torzító tükröt tart elénk a szerző – egy-egy szituáció, komoly gondolat fejtetőre állításával, végletekig feszítésével megmutatja a dolgok fonákját, a világ bonyolult szövedékét. E rövidke történetek az évek során mit sem veszítettek aktualitásukból: a jellemtelenség, a korrupció, a szervilizmus, a harácsolás, a közöny, az ostobaság, a hazudozás, az embertelenség politikai rendszertől, társadalmi berendezkedéstől függetlenül undorító jelenségek.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sławomir Mrożek elbeszélései Európa

Európa, Budapest, 2002
246 oldal · ISBN: 9630771470 · Fordította: Gimes Romána, Murányi Beatrix

Sławomir Mrożek: A perverz és más történetek

Bámulj bele a tükörbe és nézd meg jól magad! Talán egy királyfi veszett el benned, esetleg krokodilok figyelnek az ajtóban téged, fakírok és maharadzsák táncoltatják a kígyókat a szobád közepén vagy egyszerűen az Elnök próbál meggyőzni téged, hogy nem csíráztál ki és a kollégáid sem fognak kiröppenni az ablakon, ha kinyitod egy kicsit. Szóval olvasd el mindenképpen ezt a kis kötetet, hiszen úgysem fog púpja nőni a tehénnek, mielőtt még megkérdeznéd…

murmur>!
Sławomir Mrożek: A perverz és más történetek

Egyszerűen zseniális és szinte fáj, hogy mennyire illik a hazai környezetbe is.

Sławomir Mrożek: A perverz és más történetek

Hát ez remek volt. :-) Az a vicces, hogy a fele érvényes nálunk is, pedig lengyel novellácskák ezek.

Polaris>!
Sławomir Mrożek: A perverz és más történetek

Azt hittem, legújabb kényszerpihenőmet semmi sem dobhatja fel, de persze tévedtem. Mrozek továbbra is egy géniusz, az írásai komoly függőséget okoznak. Nem is dicsérem tovább, mert úgyis elfogult vagyok, ellenben ez a könyvét olvasva inkább várható tünet, mintsem furcsaság.

Lunemorte P>!

Csak egyetlen tanulságot szűrtem le a jövőre nézve: soha ne jósoljunk madarak röptéből kalap nélkül.

126. oldal, A jövő

worsi P>!

Az a Kafka azt hitte, hogy az is valami, ami vele történt. Franz Kafkára gondolok, az irodalmárra, aki rovarrá változott, és ezt meg is írta egyik művében. Nagy kunszt, mindenki át tud változni valami undorítóvá, de ezzel még nem kéne dicsekedni. Én például egyszer hüllő lettem, de eszembe nem jutott, hogy ezt meg is írjam. Most már bánom, mert Kafka híres lett, én meg…

48. oldal, Az átváltozás

Kapcsolódó szócikkek: Franz Kafka
worsi P>!

Szerintem a krokodilok finomabban viselkednek, mint az emberek. Ők csak néznek, nem tesznek föl kérdéseket.

50. oldal, Az átváltozás

Kapcsolódó szócikkek: krokodil
Lunemorte P>!

Megundorodtam a civilizációtól, vágyódtam a természet után. Az legalább nem színlel semmit.

136. oldal, Civilizációundor

Lunemorte P>!

Minden éjjel elindulok távoli utazásomra, hogy soha vissza ne térjek.

207. oldal, Mély álom

Lunemorte P>!

Magam sem tudom, hogyan történt, hogy egy borsószemet ültettem el az orromba.

228. oldal, Borsó

Lunemorte P>!

Élt egyszer egy királyfi, a neve Kapitalizmus volt.

39. oldal, A szűz

Lunemorte P>!

Mert mindenek ellenére mégiscsak mindig van valamilyen holnap.

76. oldal, Új élet

Lunemorte P>!

Próbáltam alkoholt szívni a falevelekből, de nem megy.

160. oldal , Antal