Olasz ​vacsora 8 csillagozás

Novellák, humoros történetek
Skolik Ágnes: Olasz vacsora

Amikor étterembe megyek, mindig izgatottan lapozgatom az étlapot, és keresem meg az ínycsiklandozónak ígérkező fogást.
Így voltam az Olasz vacsorával is.
Megnéztem a kínálatot, és szépen végigettem az egészet, az elejétől.
Mondhatom, igazán jól esett!
Minden fogás a helyén volt, ízletes volt, és a szerzővel együtt éltem át az élményeket.
Így hát jó szívvel ajánlom mindenkinek, és még az sem lehetetlen, hogy repetázásra is sor kerül.
Jó étvágyat kívánok az Olasz vacsorához!
Póli Róbert

Eredeti megjelenés éve: 2016

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Könnyed kis kikapcsolódás volt számomra. A régi emlékeim elevenedtek meg, és az írónőé is, ahogy az Olasz vacsorát olvastam.
Vicces kis kincs ez a könyv. Már ötször elolvastam, szerintem még többször is megteszem.
Ez volt az első könyvem Skolik Ágnes írónőtől, de nem az utolsó. A többi könyve is tervben van már, és alig várom, hogy elolvashassam mindegyiket.

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Az első történet, amit a könyvet megelőzően olvastam Skolik Ágnestől a XXI. századi mese volt, a második a Hogyan születnek a nagymamák? Előbbi elgondolkodtatott, utóbbi megmelengette a szívemet. Tudtam, hogy benne lesznek ebben a kötetben, gondoltam, rossz már nem lehet, így megjelenés után rögtön lecsaptam rá.

Előételként a szerző gyermekkori visszaemlékezéseit tálalta. Ez a rész egy korrajz a ’60-as és ’70-es évekről, érzékletes leírás arról, hogy milyen volt akkor falusi gyermeknek lenni. Habár más korosztály vagyunk, hasonló vidéki miliőben cseperedtem fel, és kellemes emlékeket ébresztett bennem a fejezet. A sorokat olvasva azon töprengtem, hogy mekkorát változott azóta a világ. Hogy most van tablet és xbox, de hová tűnt a fára mászás és a mezőn futkározás? Mekkora élmény volt a disznóvágás, és milyen jó volt beszélgetni a boltos nénivel, manapság pedig még a falusi gyerekek zöme is legfeljebb feldolgozott formában találkozik malaccal, és az eladó nevét sem tudja. Hogy boltosat játszani már ciki a kerti növényekkel és üres konzervdobozokkal, hanem drága pénzen vett fröccsöntött zöldségek kellenek hozzá, a torzsavonatokat pedig felváltották az önműködő mozdonyok. Néhány dolgot jó lett volna megőrizni ezekből az időkből.

A főételek között mindenki kedvére válogathat. Akadtak elgondolkodtató novellák (pl. A három majom), megható történetek (pl. Hogyan születnek a nagymamák) és olyan szösszenetek, amelyeken könnyesre nevettem magam (pl. Tolvajverés lámpafénynél, A vízóra leolvasó).

A saláták nagy igazságok és elgondolkodtató vagy megmosolyogtató néhány soros írások.

A desszertek közül a Hogyan lettem bombanő? avanzsált a kedvencemmé. Nagyon jót derültem rajta.

A főételekről, a salátákról és a desszertként felszolgált étkekről szándékosan nem írok többet – nem szeretném lelőni a poént, mindenki olvassa el maga. Inkább a könyv stílusáról ejtenék egy-két szót. Nem egy szokványos elbeszélő kötet. A szerző annyira közvetlenül fogalmazott és olyan természetességgel, hogy olvasás közben végig úgy éreztem, mintha itt ülne és hozzám beszélne. Mintha egy barátnőmmel ücsörögnék egy kapucsínó mellett, és mesélné a sztorijait. Igazán eredetinek találtam.

Az elfogyasztott ételek nem feküdték meg a gyomromat, és valóban nagyon élveztem ezt a vacsorát! Jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik könnyed kikapcsolódásra vágynak!

Értékelés a blogon: http://tclang.blog.hu/2017/02/05/ezt_olvastam_skolik_ag…

Ferger_Annamária I

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Ágnes teljesen elvarázsolt engem ezekkel a kisebb novellákkal, amiknek a többségét saját élete, megtapasztalása alapján írt meg. Leginkább a kiskori emlékeit szerettem olvasni. Ágnes az a hölgy, aki tudja, milyen volt igazán gyermeknek lenni tévé, telefon, laptop nélkül. Nagyon jó étvággyal fogyasztottam az Olasz vacsorát. :)

Any

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Igazán kedves kis történetek, rengeteg mosolyt csaltak az arcomra. :)
Az írònő kellemes hangulatot teremtett a kötetnek és remekül állította össze az „étlapot”!

Erika_Bogár I

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Ritkán nevetgélek olvasás közben, mert gyakran olvasok az utcán, buszmegállóban, így megszoktam, hogy magamban tartom az érzéseim. Az Olasz vacsora puhatáblás, táskában elférő, könnyen vihető könyvecske, egy részét buszra várakozva, nagy részét szerencsére itthon olvastam, és közben jókat nevethettem. A nevetés gyógyít. Skolik Ágnes novellái jóízű, életigenlő nevetést csalnak elő az emberből. A humor, az élet szeretete a komolyabb témáknál is meg-megcsillan.
A könyv szerkezete – nagyon ötletesen – egy étlapot idéz, a különböző fogásoknak megfelelően lettek kialakítva a novellacsokrok. Az előételek emlékek; a főételek hosszabb lélegzetű, változatos írások; a saláták színes kis szösszenetek; a desszertek kicsit talán tömények, mint egy nagy adag somlói galuska, sok tejszínhabbal. Három, történetet emelnék ki, amik különösen tetszettek. Hátborzongatóan hatásos a Borzalmak reggele. A Buszon személyes élményt idézett fel bennem, amikor egy utas miatt rejtegette jókedvét az utazóközönség. És persze még egy desszert: Hogyan védekezzünk a betörés ellen?
Köszönöm, finom volt!

DianaSoto IP

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Szerencsém volt még a megjelenés előtt elolvasni a könyvet.
Az elején idegenkedtem Ágnes stílusától, úgy éreztem, hogy megjátssza magát, azonban rá kellett jönnöm, hogy ő ilyen. És milyen jól áll neki!
Bepillantást nyerhetünk a régi időkbe az ő egyedi elmesélésében. Volt amikor hangosan felnevettem, máskor sajnáltam, hogy a világ megváltozott.
Azonban nekem mégis a könyv második fele tetszik, na ott tényleg kacagtam. Igazi, élő, odacsapós, őszinte!
Büszke lennék, ha ilyen magymamám lenne, mert lélekben, írásban előttem egy erős asszony jelenik meg.

Ráadásul mesekönyvet is ír! Kell ennél több?
Jah igen, örülök, hogy szinte személyesen is ismerhetem.

Remélem, élőben is kezet rázhatok vele!

Szilvi3672 I

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Kellemes kikapcsolódást nyújtó könyv.
Szerettem olvasni a szerző gyermekkorának emlékeit, így az előétellel sikerült megalapozni a főfogást. A főétel sokféle, ízes novellák sorából állt. Jó kis „ételsor” volt.
Lehet, hogy azért, mert édesszájú vagyok, de nekem a desszertek ízlettek a legjobban. :-)
Köszönöm a lehetőséget, hogy olvashattam!

Velencei_Rita I

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

A könyv első fele egy korszak dokumentumértékű leírásának is megfelel. Ági színesen, érzékletesen írja le gyermekkora jellemző színtereit és szereplőit; úgy éreztem olvasás közben, mintha ott sétálnék én is mellette a falu utcáin, vendégeskednék a házukban vagy a rokonai otthonában; éreztem az illatokat és az ízeket is. Engem a nagyszüleimnél töltött régi napokra is emlékeztettek a leírások – a kis ház, az egyszerű, de derűs falusi élet, amelyre a szívünk mélyén mindannyian vágyakozunk…
A második rész humorban gazdag történetei is magukkal ragadtak. Jót mosolyogtam a tangótáncos vízóraleolvasón, a „bombanőhöz” érve pedig már a könnyem is folyt olyan szinten, hogy a háromévesem kivette a kezemből a könyvet, hogy ne röhögjek már annyira…
Biztosan le fogom még venni a polcról a könyvet!

elkepzeltkonyv

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Az Olasz vacsora nem a merész témaválasztása vagy a zseniális nyelvi megoldásai miatt kerül az általam ajánlott könyvek listájára. Éppen az egyszerűsége a varázsa, a novellák olyan elementális erővel bírnak, amelyek leginkább a saját emlékeinkre, élettapasztalatainkra hatnak. Nem érezzük azt, hogy egy könyvet olvasunk, sokkal inkább mintha történeteket hallgattunk volna. Skolik Ágnes természetessége a könyv egyik legnagyobb erénye, így bátran ajánlhatom mindazok számára, akik egy kicsit ki akarnak szakadni a hétköznapok pörgéséből. https://elkepzeltkonyv.blogspot.hu/2017/08/konyvekrol-r…

KNW I

Skolik Ágnes: Olasz vacsora Novellák, humoros történetek

Aranyos történetek, főképp a kötet első részében szereplőket ajánlom főképp nosztalgiázni kedvelő olvasóknak.

Laura_Bakos

A nagymamák először kislánynak születnek. Aztán nagylányok lesznek, és azután anyukák.

Hogyan születnek a nagymamák?

Laura_Bakos

Rekkenő nyarak, csikorgó telek. Virágillatú tavasz és langymeleg ősz. Akkoriban még voltak évszakok, rendesen, úgy, ahogy a nagy könyvben meg volt írva. Nyáron nyár, télen tél, közte, meg ami éppen aktuális. Nyáron szigorúan egy szál pólóban, kisgatyában, meztéláb, télen meg mint egy eszkimó, orrhegyig beöltözve.

Laura_Bakos

Már sok-sok év telt el azóta, de a három majom szobra azóta is ott áll a templom bejárata előtt, és ők lettek a pozitív gondolkodás szimbólumai. Az egyik majom nem lát, a másik nem hall, a harmadik nem beszél. Az ősi japán mondás úgy tartja, hogy ha boldogan akarsz élni, nem engeded magadhoz közel a negatív dolgokat, nem látod, nem hallod meg őket, és nem beszélsz róluk.

Lang_Tünde IP

Egyetlen dolog volt, amire nem figyeltek: az egész lefogós támadást a ház utcára néző teraszán követték el, nem számítva arra, hogy az akciót Ágika esetleg végigüvölti. Márpedig úgy tett. (…) Az akciónak két eredménye lett: ki tudták venni a tüskét a talpamból és perceken belül az egész utca tudta, hogy tüske volt benne.

11. oldal - Meztélábas emlékek

Laura_Bakos

Amikor én gyerek voltam, akkor még nem volt a gyerekeknek ennyi játéka, nem volt televízió, számítógép meg főleg nem.

Lang_Tünde IP

… rengeteg érdekesség volt, ami leköthette egy gyermek figyelmét, amit tanulmányozhatott, amit játékká avathatott, és végül sok-sok tapasztalás után megismert. Például, hogy a csalán csíp, a dió zöld héja megfogja a kezünket, az akáctüske bök. Sőt, ha valakinek nincs szerencséje, akkor nagyon bök.

10. oldal - Meztélábas emlékek

Lang_Tünde IP

Menet közben azon gondolkodott, hogy miért ilyen furcsák az emberek. Hiába élnek szép házakban, mégis panaszkodnak, hiába van ennivalójuk, mégis elégedetlenek. Akinek kevés van, annak sok kell, akinek sok, annak még több. Hiába süt a nap, nem veszik észre, csak azt a kicsi felhőt, ami váratlanul a nap elé kúszott az égen.

61. oldal - A három majom

Laura_Bakos

Akkoriban nem volt olyan egyszerű dolgunk, hogy leemelünk a boltban egy doboz tejet a polcról és kész. Vagy el kellett menni a faluban lévő tejcsarnokba, vagy föl a tehenészetbe.

Erika_Bogár I

…mint a vulkán tör ki a busz belsejéből a röhögés, a hahota, nyerítéssel kevert vinnyogás, könnyünk törlése, térdünk csapkodása, dülöngélés előre hátra, s oldalirányba…

Buszon

Laura_Bakos

Persze, mindenkit névről ismertünk, ahogy az akkoriban szokás volt faluhelyen. És ez talán mára sem változott meg.