Gandhi 5 csillagozás

Az igazság szolgálója
Sitkéry Zoltán (szerk.): Gandhi

A cselekvés útja mint spirituális ösvény könyvsorozat jelen kötete a huszadik századi történelem legendás alakját, Mahátma Gandhit (1869-1948) mutatja be.
A kötet nem a politikai és történeti események részletes ismertetésére törekszik. Olyan összeállítást ad Gandhi írásaiból, amely életét nyomon követve bemutatja szellemi és lelki fejlődését és kísérleteit, vagy ahogy ő fogalmaz önéletrajzának címében, az igazsággal való próbálkozásait. Ő hitt az önfeltárásban. A titkolódzást a szabadság felé vezető út akadályának tekintette nemcsak népe, hanem saját maga számára is. Láthatóvá tette legbelső, személyes gondolatait, olyanokat, amelyeket az emberek általában magánügynek tekintenek. A temérdek írásában és beszédében megfogalmazott eszméket rendíthetetlen pontossággal vetette alá a gyakorlat próbájának.

Róla szól: Mahátma Gandhi

Ursus Libris, Budapest, 2003
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632100751 · Fordította: Fridli Judit, Balázs Katalin

Gandhi · Teck Mária brit királyné · V. György brit király

Anglia

Sitkéry Zoltán (szerk.): Gandhi Az igazság szolgálója

„Ki ez a” a Gandhi, mit keresett ezen bolygón?:)

Einstein véleményét olvastam a könyv elején: „Az eljövendő generációk alig fogják elhinni, hogy egy ilyen hús-vér ember valaha is járt ezen a földön” – akkor még nem egészen értettem, de végül igaza lett…elég nehéz elhinni, hogy „csak” egy ember volt…

Hosszú éveket töltött Dél-Afrikában sokat tett az ottani indiai közösségért és mikor végleg elbúcsúzott, sok értékes ajándékot kapott, de feltette magának a kérdést: „Ha elfogadom, hogyan győzhettem volna meg magamat, hogy nem a jutalom fejében szolgáltam a közösséget?” – kitalálható mi lett vége – kinek jutna ma eszébe ilyen kérdés. Úgy gondolta, hogy aki a köz szolgálatának szenteli életét „el kell fogadnia a szegénységet, mint örök útitársat” – (milyen szép is lenne a világ, ha így gondolkoznának a politikusok – vagy csak beérnék a fizetésükkel és tényleg a köz szolgálata lenne a cél:) )

Vagy azt is nehéz elhinni, hogy van olyan ember, akit majdnem agyonvernek és utána azt mondja, hogy én megértem ezeket az embereket, nem az ő hibájuk.

Indiában a 20-as évektől kezdve szinte az egész ország követte, az erőszak nélküli polgári engedetlenséggel hihetetlen dolgokat ért el (pl. egy Brit fennhatóság nélküli országot)
Minden vagyona az volt amit magán hordott, nem volt „média támogatása”, az angolok sokszor bebörtönözték, mégis megmozgatta a több 100 milliós Indiát, a „kisember”.

Halála után, utolsó útjára egy 2 km széles végeláthatatlan emberfolyam kísérte el…

Ha egy másik bolygó szülöttjének kellene bemutatnom ki az ember (és nem akarnék szégyenkezni), akkor Gandhi-t ismertetném meg vele. Legalább is remélem, hogy az ember szó jelentése ezt a fajta létformát takarja…vagyis ehhez szeretnék tartozni:)

Sitkéry Zoltán (szerk.): Gandhi Az igazság szolgálója

Gandhi saját szavai-írásai, kisebb-nagyobb (általában kisebb) összekötő szövegekkel. Gyönyörűen kirajzolják a teljes életutat. Őszinték, szépek.
Egy ember, aki nem hitte, tudta és állította, hogy márpedig neki igaza van, de állandóan kereste az igazságot.

Amapola P>!

Gandhi a Buckingham Palotában teázott V. György királlyal és Mária királynővel. Az esemény előtti napon egész Anglia izgatottan találgatta, vajon mit vesz majd fel. Másnap ágyékkötőben, szandálban, kendőben jelent meg, és egy függőóra volt nála. Később valaki megkérdezte, elég ruha volt-e rajta. „A királyon volt elég kettőnknek is” – válaszolta Gandhi.

Amapola P>!

Ezerszer jobb hamisnak tűnni a világ szemében, mint hamisnak lenni magunkkal szemben.

Amapola P>!

A szeretet sohasem kér, hanem mindig ad.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet

Ki érzékei tárgyán csüng,
kísértés ejti foglyul azt,
vágy követi a kísértést,
a vágyat indulat, harag.

Bhagavad Gítá

Rits>!

Régebben az embereket fizikai kényszerrel hajtották rabszolgasorsba, most pedig a pénz és a pénzen vehető luxus iránti vágyuk rabszolgáivá válnak…Ez a civilizáció sem az erkölcsről sem, sem a vallásról nem vesz tudomást…A civilizáció a testi kényelem fokozására törekszik, és még ebben is csúnyán megbukik…

Kapcsolódó szócikkek: civilizáció · pénz · rabszolgaság
Rits>!

Az ember nem más mint saját gondolatainak a terméke: azzá válik, amit gondol.

Amapola P>!

Az élet törvénye a szüntelen fejlődés, és aki a következetesség látszatáért mindig megpróbálja betartani a dogmákat, hamis pózba kényszeríti magát. Ezért mondta Emerson, hogy az esztelen következetesség a szűkös elmék torzképe.

Rits>!

Van egy természeti törvény, amely szerint olyan módon tarhatunk meg valamit ahogyan azt megszereztük.

Amapola P>!

Még ha győznének is, az sem azt bizonyítaná, hogy jó úton jártak, csak azt, hogy az Önök pusztító ereje volt a nagyobb.

229. oldal (nyílt levél a japánokhoz)

Cosima>!

A mesebeli remete magához vett egy macskát, hogy távol tartsa a patkányokat, aztán szerzett egy tehenet, hogy a macskának tejet tudjon adni, és felfogadott egy embert, hogy a tehenet gondozza, és így tovább. Becsvágyam nőttön-nőtt, akárcsak a remete családja.

31. oldal - Gandhi Az igazság szolgálója (Ursus Libris, 2003)