Lomboldal 60 csillagozás

Sirokai Mátyás: Lomboldal

Egy zen sci-fi jelenetei bontakoznak ki Sirokai Mátyás új könyvében, amely a szerző két korábbi verseskötete után (A beat tanúinak könyve és A káprázatbeliekhez) a kozmikus trilógia személyes töltetű záródarabjaként is olvasható. A költő alkotta növénylés kifejezés mintha az igenlés bensőbb ríme volna: mozgás a fák között, fákon és együtt a fákkal, testek szerelme egymás és a fák iránt. Gyakorlatias költészet ez: a kötet lapjain a növényi jóga és a kötéltánc tanai is helyet kapnak.
Lanczkor Gábor

„Mi hajt a magasba, és miért pont a fákra. Mi a közös bennünk, elérhetek-e odáig. Mi vár rám az ágak közt, mért érzem a lombokat menedéknek. Honnan ez a béke, amit emberek közt sosem érzek. Mi elől mászom. És mi felé. Lennék-e fa. Elhagynám-e a testemet érte. Állnék-e egy helyben egy lassú életen át. Lennék-e mindenkié. Lehetek-e, még így, két lábon, valaki fája.”

Eredeti megjelenés éve: 2020

Sirokai Mátyás: Lomboldal

„Nincs szükség falakra, ha vannak fák, hogy leeresszék a lombhatár csendjét. Nincs szükség falakra, ha vannak fák, hogy a növénylők hátukat a törzsüknek vessék. Nincs szükség falakra, ha vannak fák, hogy csupasz testüket elrejtsék. Nincs szükség, mert vannak fák.”

Mindenki mást és mást lát egy-egy könyv olvasásakor. Nagyjából be van korlátozva az alkotó által, hogy mi és ki hogyan néz ki, de igazán ránk van bízva és a határtalan képzeletünkre.
A kötetlen szárnyalást igazán csak ezen könyvecske lapjai adták meg eddig a számomra.
Gyönyörű szavakkal leírt életpillanatok, lélegzés, a lét megkérdőjelezhetősége és a természettel való együttélésünk léte.
Csupa olyan gondolat, melyért mélyen rajongok és csupa olyan szavak halmaza, melyeket néha én magam sem tudom, hogy valóban értem e!
Bár nem lett kedvenc, mégis rendkívül nagy intenzivitást váltott ki, és nagyon örülök, hogy kézbe vettem. Egy élmény volt az olvasása.

Sirokai Mátyás: Lomboldal

Csodálatos mágia a szavakkal, ott voltam a fák között minden érzékemmel. Ennél már csak az a jobb, ha magunkkal visszük a kirándulásra és kint olvasgatjuk az erdőben.

Juci I>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Először azt akartam írni, hogy anyuuu, a Matyi megint ugyanazt csinálja, ami jó, de már nem lep meg, de miután elolvastam még egyszer (ez kb. húsz percet igényel, de még nagyon meditatív hangulatban is max. harmincat), rájöttem, hogy ez igazságtalan lenne.
Arról a kísérletről szólnak ezek a versek, hogy az emberi tudat valahogy egyesítse magát a növényi tudattal, vagy legalábbis tanuljon tőle, hozzálassuljon, megtanulja a növény szemével látni a világot. Az első két ciklus hangvétele tényleg meditatív, zen, meg minden jelző igaz rá, amit más értékelők leírtak. A módszer elsősorban a fára mászás, fejjel lefelé csimpaszkodás, négykézláb járás, fejenállás, szóval a gyermeki/állati mozgások utánzása. És úgy tűnik, ez mind működik, legalábbis ezt tükrözik a versek, és el is hiszem nekik.
Aztán a harmadik ciklussal átlépünk a felnőttkorba, és jön az erdei szex, pardon, a „növényi szerelműek találkozása”. Itt egy kicsit ledobja az agy az ékszíjat megbicsaklik a nyelv, nem képes kifejezni a valóságot: halandzsanyelven írott szövegek jelennek meg – amelyek ugyanakkor sokkal dallamosabbak, ritmikusabbak, mint a kötet többi, számunkra is érthető verse –, az érintés valósága kifejezőbb, mint a szavak. (Lásd: „Milyen falak törhetők át szavakkal”, ugyanakkor „Nincs szükség falakra, ha vannak fák, hogy leeresszék a lombhatár csendjét”.) De végső soron az érintés is kudarc: „Kapcsolódásuk mégis tragikus, hiszen amikor minden pont középponttá lesz, másikuk mindenhol jelenlevő, de elérhetetlen marad.” Vagyis ez a részkísérlet kudarcos, és, bevallom, nekem kicsit lírailag is az. (De hogy válasszam szét a mondanivaló lecsapódását, a bennem kiváltott érzelmi reakciót a megvalósítás mikéntjétől?)
A negyedik ciklus az Ozora method: függőágy, slackline, rave az erdő közepén. A kapcsolódás még mindig nem hibátlan, de mintha a beszélő megtanult volna valamit másokról és saját magáról: erdőt képeznek az emberek is („Egy gerincerdő közepén állok”) és a saját elméje is („az idegpályák lombkoronái között járok”). A kudarcból is lehet tanulni.
Az ötödik ciklus a levitációban végződő fejenállással és az egyensúly megtalálásával (amit megint csak a fáktól tanulhatunk: „Némák a fák, mert egyensúlyban tartják magukat. Mégis érintik egymást”) azt sugallja, a részkudarcokkal együtt is sikeres volt a kísérlet. Legalábbis valamit találtunk, ha nem is azt, amit elindultunk megkeresni. Persze lehet, csak én olvasom sikertelen, kicsit nevetséges próbálkozásnak az egyes kísérleteket; szerintem ezt az olvasatot erősíti meg az utolsó ciklusban a „fejszemeditációnak” nevezett favágás. Lehet, hogy ez másnak elejétől a végéig feloldódás a nirvánában, de nekem nem akként olvastatta magát.

virezma>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Általában 3. randin már tudni szoktam, hogy akarom-e a folytatást. Mátyással egyelőre odáig jutottunk, hogy továbbra is érdekel, mit szív.

deaxx>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Ez, ez engem teljesen bevont. Részletes leírásokkal és gazdag szókinccsel dolgozó prózaversek.
Megragadnak az emberben a jelenetek, a párhuzamok.

A kötet versei szoros egységet alkotnak, kiszakítva őket a kontextusból, valami elveszik… Minden versnek megvan a maga helye, a kötet erejét pont ez adja. Nem is tudom az egyes szövegeket kiszakítva értékelni – úgy már nem lenne az igazi.

Szóval bevitt a sűrűbe! és úgy érzem, kicsit én is kifordultam magamból, másként néztem a világra. Szeretek új nézőpontokkal felfrissülni.

theodora P>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Szépen összecseng most bennem ez a verseskötet a nemrég olvasott Peter Wohlleben könyvekkel (bár, ami tényleg a legjobban ide vágna – A fák titkos élete – még a polcomon vár).

Sirokai Mátyástól tavaly olvastam A káprázatbeliekhez c. kötetét, ami nem fogott meg. Ez a könyve sokkal jobban megszólított. A megjelenésekor már felfigyeltem rá, tudtam hogy saját, természethez való kapcsolódását fogalmazta meg, ami miatt érdekelni kezdett.
Egyfajta meditáció volt olvasni és elképzelni a képeket, jeleneteket. A monoton, sürgető hétköznapokból való kiszakadás élményét nyújtotta, ahogy visszavitt engem, az olvasót a természetbe. Az emberközpontúság helyett a fák lettek a szövegek lényegei, és a lírai én figyelme – kapcsolódása feléjük.
Nagyon érdekes élmény volt, újra fogom még olvasni!

AeS P>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Nekem kellene tudnom jobban kötődni a növényekhez és a természethez, ahhoz, hogy ezt értsem, vagy szeressem, mert így elment mellettem.

Véda P>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Magával ragadó és egészen meditatív. Az elragadtatott tudatállapotnak az a terméke, melyben az érzéki észlelések szabadságérzetet és szerethetőséget sugároznak.

peacockangel>!
Sirokai Mátyás: Lomboldal

Itt van kezemben korunk legszebb magyar pszichedelikus lírája, ami nemrég jelent meg. Ha tehetik merüljenek el ebben a csodában! Mert kérem szépen nem mindennapi, a világegyetemet is átszövő növénylés-tudatosság és elképesztő mélység-magasságok vannak benne! Végig az volt érzésem, mintha egy sámán írta volna. Ez a ma élő természetszellemek sóhaj-könyve.
Külön dicséret a szerkesztőnek és a borítótervezőnek, mert könyvben ilyen gyönyörű külső-belsőt rég nem láttam!
Ha eddig nem csigáztalak volna föl benneteket, akkor íme egy idézet: „Van, aki mozdulatlan levelek árnyékkórusát hallja, van, aki a törzs tengelyének gyűrűket vető pendülését!”

Sirokai Mátyás: Lomboldal

Érdekes könyv. Abszolút kikapcsol és megnyugtat ez a zen sci-fi.
Néha eszembe szokott jutni, hogy jó lenne növénynek lenni, itt a növénylés kifejezéssel él a költő. Rendhagyó kötet, nehéz időszakokra is.

lzoltán IP>!

Elveszíti magát, aki a fák közt jár, de az öröm betölti gazdátlan testét.

43. oldal, IV.

Kkatja P>!

Egyetlen fa is elég az önkívülethez. De az erdő.

Nikolett0907 P>!

Csak a mély és csendes légzés segít át a téli álmon és az extázison.

9. oldal, I.

peacockangel>!

A legtisztább energiamintát a növények hordozzák, mert közvetlenül az élettelenből, nem pedig más élőkből nyerik erejüket. A szenvedés az energia áramlásának akadályozásából fakad. Minden válság energiaválság._

61. oldal, V.

[…]
amikor magába merít és átitat
mint ami mindig jelen van
ahogy átjárnak a hangok
amikor együtt rezegsz
amikor olyan vagy,mint a víz
mint a völgy
amikor önmagát írja
amikor benned folytatódik

65. oldal, V.

Kkatja P>!

Mi hajt a magasba, és miért pont a fákra. Mi a közös bennünk, elérhetek-e odáig. Mi vár rám az ágak közt, mért érzem a lombokat menedéknek. Mi elől mászom. És mi felé. Lennék-e fa. Elhagynám-e érte a testemet. Állnék-e egy helyben egy lassú életen át. Lennék-e mindenkié. Lehetek-e, még így, két lábon, valaki fája.

23. oldal, II.

39. oldal, III.

Nikolett0907 P>!

A talpak alá simuló kötél, a jelen húrjának e darabja, amelyen minden mozdulat a pillanaté, ez a húr éppúgy leveti magáról azt, aki gondolatban a múltba merül, mint azt, aki a jövőbe kívánkozik.
Aki azonban képes figyelmével a jelenben maradni, megteheti, hogy nem előrelépked, hanem hátra, egy bálványfa felé indul el.
Ahogy a kötéltáncos a bálványfát, úgy a fa is érzékeli a felé egyensúlyozót, akinek mozdulatai a kötélen keresztül továbbterjednek ágai és gyökerei felé. Együtt hajlik és leng a kéregtelen, törékeny testtel, kitárt karokkal egyensúlyozva a bolygó forgásának szédületében.

48. oldal, IV.

papeerzsepi>!

Ahogy a fák gyűrűznek át egymáson, lassú tajtékkal a dombokra kúszva, mi is úgy léptünk át egymás medrébe, a földig lassulva.

31. oldal, III.

Blaire>!

oda, ahol ezt írom, senki nem léphet be
oda bárkit magammal vihetek
ott sosem vagyok egyedül
onnan néha elmenekülnék
onnan csak a testemen át
ott leereszkedem egy fa törzsén
ott egy majommal osztozkodom
ott az idegpályák lombkoronái között járok
ott hallgatni tanulok
ott valmi sötétnek és nagynak a partján fekszem
ott az egykori tenger emelkedik és süllyed bennem
ott a földnek vetem a hátam.

51. oldal, IV.