Mrs. ​Irán 32 csillagozás

A forradalom és a remény emlékirata
Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán

Ez ​a felejthetetlen történet egy nő bátor lázadását írja le egy olyan országban, ahol a hozzá hasonlókat durván elhallgattatják.
Sirin Ebadi, aki rendkívüli pályafutása során volt ügyvéd, író, aktivista és disszidens, következetesen emelte fel hangját országáért, Iránért, szavait azonban annak határain jóval túl is meghallották.
Ez a könyv nem csak a Nobel-békedíj nyertesének pályafutását mutatja be, de magánéletét is feltárja: hitét, élményeit, vágyait. Megismerhetjük a szegényes teheráni házban töltött gyermekkorát, azokat az éveket, amikor Irán legelismertebb női bírója volt, valamint az iszlám forradalom eszméit. Sirin Ebadi nyíltan felszólal az elnyomó rendszer ellen, amely megfosztja a nőket alapvető jogaiktól. Történetét olvasva nem egy titokzatos lény alakja rajzolódik ki, hanem egy odaadó lányé, feleségé és anyáé; egy gyakorlatias nőé, aki merényletek célpontja, mégis elég bátor ahhoz, hogy szembenézzen a börtönnel, megaláztatással és zaklatással – mindezt egy… (tovább)

Eredeti cím: Iran awakening

Eredeti megjelenés éve: 2006

Ulpius-ház, Budapest, 2009
412 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632542577 · Fordította: Lukács Lászlóné

gumicukor>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Szánalmasnak tartom, hogy egy ilyen értékes könyv ilyen undorító borítóval és ennyire szánalmas magyar címmel megjelenhetett. Meglepő számomra, hogy az Ulpius Ház adta ki, mert egyáltalán nem illik a könyv stílusa a kiadó profiljába. Viszont ez az igénytelen borító és cím nagyon Ulpius Ház nekem. Olyat sugall mindkettő, amihez köze nincs a könyvnek.

A sah feleségének emlékiratai után elolvasni a „másik oldalt” nagyon tanulságos volt. Nem is a másik oldalnak nevezném, hanem a történet folytatásának, mert ez a könyv már a forradalom utáni időkről szól, míg A sah felesége a sah uralkodásának végéig kíséri végig az eseményeket. Jó lett volna, ha ez a könyv is jobban megemlékezik arról, hogy tulajdonképpen mi is volt a baj a monarchiával. Ezt nagyon hiányoltam belőle, csak egy-két homályos utalást tartalmazott a könyv ebben a témában. a sah és az emberei elrepültek Párizsba ebédelni című történet többször is megjelent A forradalom utáni időket viszont nagyon szépen jelenítette meg az írónő. Nekem pont az tetszett a könyvben, ami az előttem szólóknak nem annyira. Az, hogy a politikai vonásokat sokszor és érzékletesen emelték ki. Ez a könyv nem az írónő életéről szól közvetlenül, hanem Iránról. Én erre számítottam, ezért azt kaptam, amit előre gondoltam, hogy kapni fogom. Pontosan ezért óriási baklövés a magyar cím és borító, mert azt sugallja, hogy Ebadi magánélete lesz a középpontban.
Végtelenül tiszteletre méltó, hogy egy iráni bírónő, akit kitaszított a rendszer, amiért ő is küzdött hogyan vette fel a kesztyűt, és a saját lassú, megfontolt lépéseivel hogyan próbálta megváltoztatni ezt a kőbe vésett, a nőket maximálisan elnyomó rendszert. Itt szeretném megemlíteni, hogy nem igazán értem, hogy mi is volt a baj a monarchiával és a sahhal. Illetve értem, de annak tudatában, hogy hova süllyedt az ország a sah megdöntése után, már nem is tűnik olyan szörnyűnek az ő rendszere és kormányzása. Azt gondolnám, hogy visszasírnám a sahot, amikor rájövök, hogy a „köztársaság” se jobb egy fokkal sem, sőt… Lehet, hogy rosszabb. Most is ugyanúgy egy ember a mérvadó, csak nem sahnak hívják, hanem ajatollahnak.
Összességében tisztelet illleti Sirin Ebadit a hazájáért folytatott állhatatos küzdelem miatt és azért, hogy nem adta fel az elveit és céljait akkor sem, amikor rá akarták őt kényszeríteni erre.

Zanit>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Ritka csúnya és semmitmondó borító egy ilyen könyvhöz! Nekem a magyar cím sem tetszik különösebben.
Sirin Ebadi egy hihetetlenül bátor nő. A történet nagyon tetszett, habár a stílusa nem igazán jött be. Néha túlzottan belement olyan részletekbe, amikbe szerintem felesleges volt.

ÁrnyékVirág>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Ismét egy ékes példa arra, hogy ne ítélj könyvet a borítója alapján! Ez nem romantikus hercegnő-történet, hanem egy Nobel-békedíjas (!), iráni (!) bírónő (!) írása. A sok idegesítő felkiáltójel nem ok nélkül van, ezek a szavak már egyenként is, de így együtt méginkább megérdemlik, hogy felfigyeljünk rájuk. Hiteles és tárgyilagos bemutatása az ősi múlt, a zavaros jelenkori történelem és a modern, nyugati életmód között vergődő iráni társadalomnak, különös tekintettel a nők helyzetére, hiszen ez volt Shirin Ebadi szakterülete. Érdeklődéssel olvastam, mert a témáról a szokásos közhelyeken kívül semmit nem tudok, pedig egy hatalmas, gazdag kulturális örökséggel bíró országról van szó, amit érdemes megismerni, bár annyira, amennyire egy könyv által bepillantást lehet nyerni egy ország életébe.
Az emúgy száraz és kicsit riportszerű visszaemlékezést érezhetően áthatja ennek a különleges nőnek a hazája iránt érzett szeretete – és ettől az olvasó is közelebb érzi magát Iránhoz. csak ez a hülye cím ne lenne, olyan ponyvás…

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Életrajz [https://hu.wikipedia.org/wiki/Sirin_Eb%C3%A1di] és nem regény, kár volt Mrs. Irán-ra váltani az eredeti címet (Iran Awakening), pedig gondolom eredetileg Irán ébredése lett volna, mert ez van felül a könyv minden lapján.
Nekem sok újat mondott Iránról (persze – tudatlanságom folytán – nekem nem nehéz újat mondani a témában).

Chivas>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Néha, egy-egy könyv elolvasása után hálát adok a sorsnak, hogy ebben az országban születtem, ebben a korban és itt fogom tudni remélhetőleg békességben felnevelni a lányomat. Reménykedem abban hogy ő is, és majd az ő gyereke is, és még sokáig folytathatnám a sort, ugyanilyen helyzetben lesz majd. :)

dsophie>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Huh… Tömény volt. Ha nem olvasok bele a véleményekbe, azt hittem volna, hogy a „szokásos” bulvárosított sztorit kapjuk megint.
Ehhez képest majdnem történelemkönyvekbe illő korszakleírást kaptunk, egy kis magánélettel vegyítve.

Nagyon tetszett, és sok olyan információ volt benne, melyről fogalmam sem volt, pedig olvastam már Iránról.

Aki szeretne egy kicsit komolyabb formában is foglalkozni, egy kicsit betekinteni az iszlám kultúrába, egy iszlám asszony gondolataiba, annak erősen tudom ajánlani.

Sőt, továbbmegyek, alapvetően elolvastatnám mindenkivel akár a középiskolában kötelező olvasmányként, mert nagyon nem mindegy ám, milyen szemszögből nézzük az iszlám kultúrát, az irániakat. Ez a könyv segít az ő szemükkel látni egy kicsit… Erre oedig nagy szükség lenne.

Tamás_Gilicze>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Ez egy jó könyv Iránról. Az írónő önéletrajzában hiteles betekintést ad az iráni mindennapokba, gazdag történelmi háttéranyaggal a sah előtti időktől csaknem napjainkig. Mégsincs történelemköny szaga a regénynek, hanem személyes sorsok, asszonyi küzdelmek tárulnak elénk. A kívülről sokat ostorozott muszlim-perzsa világot belülről mutatja meg, sokkal hitelesebben és szerethetőbben, mint mondjuk a „Hercegasszony voltam Teheránban” című hasonló témájú regény. Nem szabad elfelejteni, hogy a szerző jogász, aki valószínűleg nem fog még egy Nobel-díjat kapni e könyvéért az irodalom kategóriában, ám mégis olvasásra érdemes a könyv, mert nyelvileg pontos és átsüt rajta a szenvedélyes hazaszeretet. Hogy az eredeti „Iran awakenig” címből hogyan lett „Mrs. Irán” az nagyjából ugyanolyan talány, mint az, hogy miért kellett a könyvre egy ilyen vásári borítót tenni. 4/5

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Miért jut az az eszembe a borítóról, hogy „hatásvadász”?
Pedig a tartalom egyáltalán nem ilyen, hanem komoly, megrázó és tanulságos. Rengeteg információ van benne Irán történelméről, politikájáról, de egy kicsit sem száraz, nagyon is olvastatja magát.

Istevean>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

Tetszett a könyv, szívesen olvasnék mélyebb történeteket.

Marzsi>!

Sirin Ebadi – Azadeh Moaveni: Mrs. Irán A forradalom és a remény emlékirata

A magyar cím nem túl szerencsés, az angol cím: Iran Awakening: A Memoir of Revolution and Hope sokkal jobban jellemzi azt, hogy miről szól a könyv.

eeszter>!

Nem a vallás korlátozza a nőket, hanem azoknak a vezetőknek a diszkriminatív szabályai, akik gúzsba akarják őket kötni.

Amapola P>!

Sok udvarlóm nyíltan és félreérthetetlenül a tudomásomra hozta ezt, mintha az a tény, hogy valaki bíró, egyetemesen elfogadott ok lenne a szakításra.

eeszter>!

Amikor Dzsavád és én összeházasodtunk, két egyenlő ember kötötte össze az életét. Az új törvények szerint azonban ő ember maradt, míg én vagyontárgy lettem.

Amapola P>!

Dzsavád egész családja elment a szüleim teheráni házába, és minden a hagyományos módon történt. Hivatalos hasztegari keretében kérte meg a kezem. A családom agd-konun-t rendezett a házban. A legközelebbi barátaink és a család összegyűlt a szofreh agd, a hagyományos iráni esküvői ételekkel megrakott asztal előtt. Teherán főügyésze lett volna az egyik tanúnk, de késett. Ahogy ott ültünk, és vártuk, hogy megérkezzen, anyám idegesen észrevette, hogy az asztalon a Korán túl kicsi. Ekkor futott be a főügyész, nászajándékával, egy elegáns és méretes Koránnal. Ezt jó jelnek véltem, és letettem a könyvet az asztal közepére. A boldog házasságban élő és a még hajadon nők – az elváltakat a szokás kitiltja egy ilyen eseményről, nehogy keserű sorsuk elrontsa a miénket – csipkefátyolt tartottak a fejünk fölé, és gézbe csomagolt cukrokat helyeztek a redőkbe, hogy a házasságunk édes legyen.

eeszter>!

Miért van az, hogy maguk a Koránból csak a korbácsolást és a büntetést ismerik? Átugrotta az elejét, ahol a könyörületességről és a szánalomról van szó? És azt tudja-e, hogy az iszlám törvények szerint engem csak egy nő korbácsolhat meg?

eeszter>!

Az indulás estéjén elővettem a Koránt, és az ajtóban magasra emeltem, hogy kifelé menet Negár háromszor átmenjen alatta. Ez a rituális búcsú, mielőtt valaki elutazik.

eeszter>!

Az államcsíny meggyőzte az irániakat arról, hogy a politika mocskos, hátsó szobákban kötött alkuk és burkolt érdekek szövevényes játéka, amelyben a hétköznapi ember csupán bábu.

eeszter>!

A legnagyobb sértés az volt, ha valakire azt mondták: liberális. A liberális azt jelentette, hogy az illető óvatos az eszmék terén. Vagy lusta, és arra sem veszi a fáradtságot, hogy higgyen valamiben, vagy gyáva, és nem mer semmi mellett sem kiállni.

eeszter>!

Az Egyesült Államok érdekeivel ellentétesnek ítélte az iráni forradalmi rezsimet, ezért azzal a céllal, hogy meggyengítse azt, Irakot segítette. Washingtoni katonai hivatalnokok később megerősítették, amit az iráni parancsnokság egész idő alatt sejtett, miszerint Reagan kormánya műholdas képeket juttatott el Irakba az iráni csapatok elhelyezkedéséről.