Partitúra 38 csillagozás

Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel
Singer Magdolna: Partitúra Singer Magdolna: Partitúra

A Partitúra c. kötetben a népszerű pszichológus, tanatológus és írónő, Polcz Alaine életútját meséli el tanítványa, Singer Magdolna segítségével, aki olyan kérdésekre is választ kap, amelyeket eddig mások nem érintettek. A Partitúra teljes életinterjú, amely Polcz Alaine utolsó napjait is megörökíti. Különlegessége, hogy még azok számára is, akik jól ismerték Alaine életét, meglepő erővel hat a feltáruló hatalmas életműnek ez az összefüggő lenyomata. A végeredmény egyéni, megejtő hangulatú könyv, amely minden eddiginél hitelesebb képet rajzol Alaine-ről.

Jaffa, Budapest, 2016
Jaffa, Budapest, 2007

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Őszinte és drámai. Aktuális ma is. Kedvcsináló az életmű megismeréséhez.

Porcsinrózsa>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Semmit nem olvastam még erről a kiváló asszonyról. Lenyűgözött az ő szerénysége, alázata, a munkához való hozzáállása, a szívóssága, akaratereje. Megdöbbentett az a töménytelen mennyiségű rossz élmény, keserű tapasztalat, az a sok – sok betegség, amelyen keresztül ment, s hogy mindezek ellenére életben maradt. Csodálattal adózom az emberségének, különleges, nem hétköznapi jellemének. S nagyra értékelem a tapintatot, mellyel a könyv szerzője megközelíti ezt a különleges embert, ahogyan bemutatja küzdelmekkel, csalódásokkal és örömökkel teli életét, hétköznapjait.
Úgy tűnik, Polcz Alaine egyénisége halála után is hatni tud. Megnyugtató volt olvasni, valahogy a bűvkörébe vont, életszeretettel töltött fel.

Galambdúc>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Amiért Polcz Alaine-t szeretni érdemes, az az egyszerűsége, feltétel nélküli szeretetre való képessége és őszintesége. Mindkettőt szomjazza korunk (még akkor is, ha manapság már sokkal anyagiasabb dolgok felé fordul a figyelmünk), ezek hiányába rokkannak bele sokan, és válnak egy-egy kényszerképzet vagy gyógyszer rabjává. Mi segíthet mégis ezen? Szerencse, ha valaki olyan elfogadó személyiséggel születik, mint PA? Mindenképpen. Még akkor is, ha ő – aki egész életét a halálnak és haldoklóknak szentelte – nem olyan könnyedén tudott meghalni. Sok nagyszerű és értékes gondolatot tartalmaz ez az életrajzi ihletésű könyv. Singer Magdolna kiváló munkát végzett, összefogottan közli az írónő kissé keszekusza érzéseit, visszaemlékezéseit. A legértékesebb meglátás: minden kudarcnak megvan a maga célja az életünkben, és ezek is csak a partitúra részei. Amit ha lejátszunk, szép és teljes életet fogunk élni.

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Kivételes asszony, kivételes életpályával. Emberek gyámolítója, akiknek segít a kegyes halálba szenderedni… S ő mégsem tud meghalni, mert nagy benne az élni akarás, a tettvágy. 85 éves koráig. Hihetetlen, hogy a halálos betegségeiből mindig kilábalt, hihetetlen, hogy kitartott durva férje mellett, s hihetetlen, hogy egy nő ennyire sokoldalú legyen, mint ő volt. Bátran kell élni az életet….

dia69>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Mindig arra jutok, hogy életem egyik visszahozhatatlan lehetősége, hogy megismerjem Alaine-t vagy legalább eljussak egy előadására. Irigylem azokat, akiknek lehetőségük volt Őt közelről ismerni, akik bensőséges beszélgetést tudtak vele folytatni s akik ismerhették esendőnek és gyarlónak. Számomra kedves és szerethető volt ez a könyv róla, olyan volt, mint egy zenemű, ami eleinte dinamikus és pörgős, aztán lassul, majd a végén egyre lassabb és fokozatosan el is halkul. Aztán csönd lesz.

Agathe>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Polcz Alaine nagyon erős és kitartó nő volt, azt gondolom. Bármikor olvasom mindig nagyon nyugtatólag hat rám. Ilyenkor mindig belenézek abba az egy-két interjúba, ami fellelhető róla az interneten. És mindig sajnálom, hogy nem ismerhettem. Különleges asszony volt!

Gitta_Bry P>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Olvastam, olvastam és azon töprengtem, vajon az én partitúrámban mi van? Ahogy őt megtalálták a feladatok, engem is megtalálnak? Észreveszem? Úgy érzem, csak megy az idő és nem csinálok semmit… Kivételes életpálya az övé, sokáig fogunk emlékezni rá.

vaslady>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Istenigazából ez nem is klasszikus interjúkötet, hiszen nincsenek benne kérdések, már csak a kötet legvégén az utolsó beszélgetésben. Sokkal inkább visszaemlékezésről, önéletrajzról, na meg számvetésről van szó, hiszen Alaine ekkor már elmúlt 80 éves, és közelít a Halálhoz annyira, hogy a kötet 3-4. része már a súlyos beteg, haldokló ember gondolatait tartalmazza. Emiatt aztán a kötet második fele nyomasztó hangulatúvá válik, emiatt nem volt könnyű folytatni az olvasást, viszont az első két beszélgetés érdekesebb volt, főleg amikor a szakmájáról beszélt.
Úgy éreztem, hogy az egyébként visszafogottnak tűnő hölgyből előtör a tűz, a szenvedély, és az ember hirtelen élővé válik, és teljesen más lesz a kisugárzása, illetve ezen keresztül a megítélése is.
Polcz Alaine egy meglehetősen ellentmondásos személyiség benyomását kelti a könyvben amiatt, hogy az élet bizonyos területén nagyon akaratos, lázadó tud lenni, ami főleg a szakmájára igaz, máshol pedig visszafogja magát és ragaszkodik a szabályokhoz.
Ez utóbbi főleg a magánéletére volt jellemző, amikor is háttérbe szorította magát a férjei kedvéért, és valahogy nem tudott, vagy akart kiállni magáért, pedig volt olyan értékes személyiség, mint ők, sőt.
Azért igen komoly fejlesztéseket tudhat a háta mögött, például a játékterápia a gyermeklélektanban, illetve a tanatológiai kutatások és a hospice házak megteremtése.
Ez utóbbi esetekben arról van szó, hogy Alaine a halál jelenségeit kutatta, a svájci Elizabeth Kübler-Rosshoz hasonlóan. Ebből nőtt ki a hospice fogalma is, amelyet gyakorlatilag Alaine terjesztett el hazánkban.
Egyébként a könyv félig szakmai összefoglaló Alaine tevékenységéről, félig pedig a privát életről, amelynek egy részét az Asszony a fronton című könyvében már megírta.
A Partitúra viszont azért is hiánypótló, mert előtte teljes Alaine életrajz nem jelent meg, csak más könyvekből ismerhettük meg az életét töredékesen. Ez a könyv viszont egységes, csak kivonat, amiben az az érdekes, hogy Alaine egykori tanítványa, Singer Magdolna készítette az interjúkat, illetve a kötet is az ő szerzői neve alatt jelent meg.
A kötet címe pedig nem egyszerűen kottát jelent, hanem összefog minden szólamot egy zenekarban, éppen ezért a partitúra a karmester eszköze: az ő felelőssége lesz ugyanis az, hogy minden úgy szólaljon meg egy koncerten, ahogy kell. Ettől lesz igazán jó egy zenedarab.
A cím egyben utalás a sorsunkra is, ahol szintén nagyon sokféle szólam található különböző emberek személyében, akiknek aztán a megfelelő időben találkozniuk kell. Ettől teljesedik be egy életút, egy sorsvonal. A karmester pedig talán Isten,talán az Univerzum, kinek hogy, hittől függően. Mindenesetre nagyon jól eltalált cím lett.

evic>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Nagyon értékes könyv. Segítség, hogy egy hihetetlenül komoly életművet ne felejtsen el néhány évtized múltán az utókor.

Ilonceeka>!

Singer Magdolna: Partitúra Utolsó beszélgetés Polcz Alaine-nel

Őszinte története egy különleges embernek. Köszönöm, hogy megszületett ez a könyv!

fülcimpa>!

Az ember arra éhes, hogy úgy szeressék, ahogyan van.

fülcimpa>!

Akkor Vitányiné voltam, és kitettem a táblát, hogy V. Alaine grafológus. Egyszer megállt alatta egy székely és azt kérdezte: -Vitéz ez, vagy ötödik? Férfi vagy nő? És mit csinál?

37. oldal, Jaffa 2007

Carmilla >!

Nagyon szerettem temetőbe járni. A sírkövek közt sétálni olyan volt nekem, mintha képeskönyvben lapoznék. Nézegettem, ki meddig élt, hogy hívták, nagyszülők, gyerekek, unokák, sokszor egész családok egy helyen; egész életeket, sorsokat olvastam ki a feliratokból.
A Házsongárdi temető Kolozsvárott híres, szép temető, az ember oda járt, ha szerelmes volt, oda járt, ha tanulni akart, oda járt, ha örült, oda járt, ha szomorú volt. Persze, egy randevú ott egészen más volt, mint ha mondjuk egy plázában randevúznál; a temetőben az emberi mulandóság mellett az életet látod egyúttal, az életet, a maga teljességében.

Kapcsolódó szócikkek: temető
fülcimpa>!

Soha nem lehet tudni, hogy miből mi bomlik ki, minek mi lesz a következménye, miféle, egyelőre láthatatlan utak nyílnak majd meg, vagy hogy mire jók a falak, a kudarcok.

38. oldal (Jaffa, 2007)

fülcimpa>!

Ági* mondta, hogy te szellemi prostituált vagy, akárki ül le melléd, mindenkivel barátkozol, hát nincs valami rangsor?

* Nemes Nagy Ágnes

robinson P>!

Már az egyetem befejezése előtt álltam, mikor jött a kommunizmus. Ez a válásom után egy újabb csapás volt, hiszen már negyedéves voltam, amikor azt mondták, hogy pszichológusra nincs szükség, mert a pszichológia egy burzsoá tudomány, a kommunizmusban ez felesleges, nincs rá semmi szükség.

aezs>!

A halál közeléből tekintve az élet hétköznapi kérdései eltörpülnek, …

ppeva P>!

Mondtam is egyszer egy barátomnak, hogy amióta én katolikus vagyok, nekem mindig rossz a lelkiismeretem. Korábban református voltam, ott nincs ilyen bűntudatkeltés. Apám nagyon felelőtlen volt, és boldogan élt 96 éves koráig. Láttam, hogy felelőtlenül micsoda derűvel és micsoda bölcsességgel, kultúrával lehet élni. Ezzel szemben láttam, hogy anyám, aki hallatlan felelősséggel, apám helyett is négy-öt gyerekre dolgozott, pénzt keresett, ő megkeményedett, keserű lett, miközben belül csupa szeretet és önfeláldozás volt.

robinson P>!

Nagy bátorság kellett kilépni a pártból, de megtettem.

aezs>!

Borzasztó fontos, hogy kik az ember mesterei és a barátai.