Simor-kódex ​/ Krisztina-legenda 1 csillagozás

XVI. század eleje – A nyelvemlék hasonmása és betűhű átirata
Simor-kódex / Krisztina-legenda Simor-kódex / Krisztina-legenda

Kiadványunk első része az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött Simor-kódex teljes hasonmását és szövegének betűhű átiratát tartalmazza. Az átirathoz tárgyi, nyelvi és kodikológiai jegyzetek csatlakoznak. A bevezetés formailag és tartalmilag ismerteti a kódexet, foglalkozik történetével, helyesírásával, forrásaival. A kiadást az ELTE Magyar Nyelvtörténeti és Nyelvjárástani Tanszéke készítette elő.
A kötet második részében az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött, XVI. század elejéről származó kódex, a Krisztina-legenda teljes hasonmása és betűhű átirata található. Az átirathoz csatlakozó jegyzetek tárgyi, nyelvi és kodikológiai magyarázatokkal szolgálnak. A bevezetés formailag és tartalmilag mutatja be a kódexet, ismerteti történetét, helyesírását, s utal a szöveg forrására is. A kiadást az ELTE Magyar Nyelvtörténeti és Nyelvjárástani Tanszéke készítette elő.

Timár_Krisztina I>!
Simor-kódex / Krisztina-legenda

Simor-kódex / Krisztina-legenda XVI. század eleje – A nyelvemlék hasonmása és betűhű átirata

Elsősorban a Krisztina-legenda fogott meg, érthető okokból. Még gimnazista koromban kaptam és olvastam, sőt (Úristen, mit tesz a fanatizmus) át is írtam egy füzetbe, lehetőleg mai helyesírás és nyelvhelyesség szerint. Utána jó sokáig tudtam mindenhova XVI. századi cifra betűket rajzolni.
Nyelvészeknek mindenképpen ajánlott, nagyon alapos jegyzetekkel ellátott, gondosan megszerkesztett munka, csak dicsérni tudom. Akik a szentek legendáit, esetleg a hátborzongató történeteket szeretik, azoknak nemkülönben épületes olvasmány, mondhatni középkori horror.

Itt olvasható tovább:

Bánki Judit – Korompay Klára – Pusztai István – Fodor Adrienne (szerk.): Könyvecse az szent apostoloknak méltóságokról 1521
Bánki Éva: Összetört idő
Madas Edit (szerk.): „Látjátok feleim…”
Tsétsi János: Helyesírás-grammaikai megjegyzések / Observationes Orthographico-Grammaticae
Szenczi Molnár Albert: Novae grammaticae Ungaricae libri duo / Új magyar grammatika két könyvben
Szabó Dénes (szerk.): Guary-kódex
Komáromi Csipkés György: A magyar nyelv magyarázata / Hungaria Illustrata